Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ zastaví podporu nových obnovitelných zdrojů od roku 2014

ERÚ zastaví podporu nových obnovitelných zdrojů od roku 2014

22.3.2012 14:55
Autor: ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) zastaví podporu nově vzniklých obnovitelných zdrojů nejpozději od roku 2014. Na Mezinárodním energetickém regulačním fóru to dnes řekla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Podpora současných zdrojů bude pokračovat, neboť je součástí platné legislativy.

"Podpora obnovitelných zdrojů je nutná pouze v rozsahu, který je ekonomicky únosný pro Českou republiku," uvedla Vitásková. Připomněla, že podpora jen samotných solárních elektráren v minulých letech výrazně zvýšila ceny elektřiny pro konečné spotřebitele.

"Jen v letošním roce bude podpora obnovitelných zdrojů stát 38,4 miliardy korun," uvedla Vitásková. Tuto částku částečně hradí spotřebitelé v cenách elektřiny, částečně je hrazena ze státního rozpočtu, který čerpá například z 26procentního odvodu ze solárních zdrojů.

Podle Vitáskové zastavení podpory nových zdrojů v příštích letech uleví české ekonomice. "Možná zjistíme, že za několik let budou náklady na technologie obnovitelných zdrojů tak nízké, že žádnou podporu nebudou potřebovat," uvedla.

Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren loni prudce vzrostla oproti předminulému roku, do konce loňského října tak solární elektrárny vyrobily 2012 gigawatthodin proudu, což bylo více než trojnásobek celoroční produkce roku 2011. Výroba z fotovoltaických zdrojů má růst i v dalších letech, ale nikoli tak rapidně. Výhodné podmínky pro podnikání v tomto oboru byly v posledních dvou letech omezeny.

V budoucnu chce Vitásková fungování tuzemských obnovitelných zdrojů pečlivě kontrolovat. Podpora fotovoltaických elektráren je podle ní vhodná jen u malých instalací na střechách rodinných domků. Regulátor podle Vitáskové také zvažuje kontrolu vodárenských společností.


Váš názor
 •  
  22.3.2012 18:05

  Hlavní pointa je v tom, že velká část dosavadní podpory byla přidělovaná úplně nesmyslně ve jménu hesla "za co nejvíce peněz co nejméně obnovitelné energie". Protože podpora budoucích OZE už je docela levná (řádově nižší proti fotovolatikám 2009-2010) a už se na tom nedá moc nakrást, tak je potřeba podporu zastavit, protože by nové zdroje mohly citelněji konkurovat elektrárnám ČEZu... :-(
  had
 • Obnovitelné zdroje
  22.3.2012 15:09

  Obnovitelné zdroje, zvláště pak solární elektrárny je neskutečná kravina, která bude ještě 20 let tahat lidem a firmám peníze z kapes a účtů. Je to výsledek spiknutí lakotných bankéřů, prohnaných taképodnikatelů a ekoteroristů. Přínos pro ekonomiku = 0, pro ekologii = 0. Je to v podstatě loupež století.
  Karel
  • Re: Obnovitelné zdroje
   22.3.2012 15:19

   A kdo si myslíte že převážně vlastní firmy které investovaly do fotovoltaiky? Nebo se zkuste se zeptat pana hejtmana Ratha za kolik prodal svou fotovoltaiku ČEZu a pak zjistíte kdo je miliardář. Holt páni poslanci ví kde investovat a jaké zákony si schválit.
   bohuš-bývalý Arkadij
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data