Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němečtí solární výrobci utrpěli loni ztráty, letos čekají “ztracený rok”

Němečtí solární výrobci utrpěli loni ztráty, letos čekají “ztracený rok”

27.3.2012 12:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Dva němečtí výrobci fotovoltaických technologií Centrotherm a Q-Cells oznámili dnes za loňský rok ztráty a žádné zlepšení letos nečekají. S útlumem dotací se tak rozvíjí krize v německém solárním sektoru, která si v posledních měsících vyžádala několik bankrotů. Odvětví se loni v celosvětovém měřítku dostalo do těžkých problémů kvůli propadu cen panelů, přebytku výrobních kapacit a poklesu masivních vládních subvencí, bez nichž je sektor stěží životaschopný.

Producent panelů Q-Cells utrpěl čistou ztrátu 845,8 milionu eur a varoval, že ve ztrátě zůstane i na úrovni celého roku 2012. Celoroční tržby klesly na 1,02 miliardy eur z 1,35 mld. eur za rok 2010. Q-Cells uvedla, že do konce roku 2012 hodlá dokončit finanční restrukturalizaci společnosti a návrat ke kladnému EBITDA výsledku očekává v roce 2013.

Výrobce zařízení pro výrobu panelů a modulů Centrotherm vykázal čistou roční ztrátu 15,9 milionu eur po zisku 51,1 milionu eur za rok 2010. Centrotherm výhled pro letošní rok kvůli velké nejistotě nekonkretizoval, uvedl jen, že na trhu očekává “pokračující vysokou míru nejistoty a výzev v průběhu roku”. Firma oznámila spuštění program efektivnosti, který zahrnuje snižování nákladů i kapacit.

"Letos bude pro odvětví ztracený rok," řekl šéf Q-Cells Nedim Cen a odkázal na pokračující tlak na ceny panelů ze strany čínských dovozů a klesající vládní subvence v Německu i jinde. "Sektor zažívá fázi konsolidace a jeho další rozvoj bude záviset na celé řadě faktorů, včetně vlivů politiky a finančních trhů, které lze jen těžko předvídat," dodal Centrotherm.

V Německu v posledních měsících vyhlásily bankrot přední producenti solárních zařízení Solon, Solar Millenium a Solarhybrid. Vlnu bankrotů zažívají i producenti solárních technologií v USA v čele s nejznámějšími případy Solyndra a Evergreen Solar. Silné ztráty v minulých dnech oznámily americká First Solar i čínská Suntech.


Německá vláda dospěla k závěru, že výstavba nových solárních elektráren přerostla únosnou mez. Tento týden má definitivně rozhodnout o snížení garantovaných výkupních cen o 20 až 30 procent a dalších opatřeních proti pokračujícímu rozvoji bezkonkurenčně nejdražšího používaného energetického zdroje.

Německý týdeník Focus ve svém posledním čísle poukázal na to, že v Německu, které není zrovna prosluněnou zemí, je v důsledku štědré vládní podpory instalována asi polovina světového výkonu solární energetiky. Pro příštích 20 let země provozovatelům těchto zařízení přislíbila subvence v podobě zvýšených cen v sumě přes 100 miliard eur, aniž to výrazněji přispěje k posílení výkonu německé energetiky.

Spolkový svaz solárního průmyslu BSW odhadl, že další razantní omezení subvencí povede ke zhroucení 75 procent německého trhu s fotovoltaikou. "V celé branži není jediná firma, která by byla v zisku. Totéž ale platí i pro čínské výrobce," řekl podle Focusu kdysi optimistický šéf německé firmy SolarWorld Frank Asbeck.

Šéf technologické divize energetického koncernu E.ON Klaus-Dieter Maubach dokonce čeká, že německý sektor produkce solárních zařízení do pěti let úplně zmizí. "V žádné německé solární firmě nebude pracovat jediný zaměstnanec, protože do té doby všechny zbankrotují," řekl Maubach agentuře Bloomberg.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, čtk, Q-Cells, Centrotherm)


Váš názor
  •  
    27.3.2012 14:23

    Same dobre zpravy. Skoda jen, ze ty elektrarny, ktere u nas dotujeme ze sveho 40mld Kc rocne uz stoji...
    mph1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů