Je nepochybné, že první čtvrtletí letošního roku bylo k investorům (zejména) na akciových trzích extrémně příznivé. Hlavní světové indexy vzrostly za první tři měsíce roku o více jak 5%, v některých případech byl však jejich růst téměř čtyřnásobný. Nabízí se proto otázka, zda je toto tempo udržitelné?
Můj osobní názor je, že budeme muset malinko zvolnit a dovolím si na podporu tohoto názoru přinést několik argumentů. Tím prvním je samotné ocenění trhu. Podle údajů analytické společnosti Morningstar, která sleduje univerzum několika tisíc největších světových společností, jsme se dostali na zhruba 92-95% férového ocenění velké většiny z nich. To znamená, že "rychlé peníze" již byly vydělány a pro zachování tohoto růstu by muselo dojít k výraznému zlepšení ekonomického výhledu na několik příštích čtvrtletí, či dokonce let. To se prozatím neděje, v Evropě dokonce právě naopak. Podle posledních údajů z ekonomik jako je Německo, Francie nebo Itálie lze dovozovat, že hrozí nemalé riziko ekonomické stagnace (v tom lepším případě) či návratu k hospodářskému poklesu (v tom horším případě).
Druhým hlavním důvodem mé ostražitosti je jistá monotematičnost růstu akciových trhů, zejména v oblasti technologických akcií. Zde je "viník" jasný - americká společnost Inc. Paradoxně až po smrti svého zakladetele Steva Jobse začalo to pravé investiční eldorádo a cena akcie zrychlila svůj růst - ze 400 dolarů, na nynějších více jak 600 dolarů. Vzhledem k velikosti a tržní kapitalizaci firmy jde o největší komponent mnoha světových akciových indexů a její případné zakolísání se tak na jejich výkonnosti projeví více než znatelně. Varovným signálem také budiž, že kolem firmy a jejich akcií panuje až nezřízený optimismus. Tím nechci říci, že by s jako takovým bylo něco v nepořádku, sám jsem velmi spokojený uživatel mnoha jejich produktů. Jen nejsem úplně komfortní v situaci, kdy se analytici předhání v čím dál tím vyšších cílových cenách a soutěží, kdo koho trumfne. Slyšel jsem, že jeden z nich dokonce oceňuje na více jak tisíc dolarů za akcii.
Nelze také nezmínit, že se nedávno odhodlal k relativně nezvyklému kroku a k poslednímu finančnímu čtvrtletí oznámil zájem začít vyplácet dividendu. Pro podobný krok nemáme mnoho příměrů, jedním z posledních je společnost . I zde je však na místě opatrnost. Jakmile začal platit dividendu, míra dynamiky růst firmy se výrazně snížila a cena akcie se od té doby pohybuje v relativně konzistentním pásmu 25-35 dolarů.
V neposlední řadě musím zmínit ještě dva faktory. Souběžně s tím, jak hlavní akciové indexy dosahovaly letošního maxima, se objevila přehršel velmi optimistických doporučení na budoucí vývoj akciového trhu. Když si "stádo" (v tomto případě "investiční stádo") myslí to samé, je vždy výhodnější udělat opak.
Index strachu "VIX", měřící volatilitu indexů na příštích 30 dní se navíc dostal na extrémně nízké hodnoty. To sice samo o sobě ještě nemusí nic znamenat, ale pravděpodobnost růstu kolísavosti se výrazně zvyšuje. Vzhledem k tomu, jak vysoko se trhy dostaly, bych byl více než ostražitý. Hezké Velikonoce!
Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi LN.