Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak investovat při rozpadu eurozóny?

Jak investovat při rozpadu eurozóny?

2.5.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

V posledních dnech je opět patrný růst výnosů dluhopisů zemí na periferii eurozóny. Množí se tak opět obavy z toho, že eurozóna není ve svém současném stavu udržitelná. Seznam možností dalšího vývoje je dlouhý - začíná odchodem jedné země (například odchodem Řecka) a končí naprostým rozpadem měnové unie. Jako střední a modelový příklad tedy uvažujme o tom, že z eurozóny odejde Řecko, Portugalsko a Španělsko. Motivací by jim k tomu bylo riziko politické a sociální krize vyvolané vysokou nezaměstnaností (zejména mezi mladými). Vývoj nezaměstnanosti v tomto segmentu ve vybraných zemích ukazuje první graf:

invest

Předpokládáme, že euro by zůstalo měnou u všech dalších zemí eurozóny. Po odchodu zmíněných zemí z unie by v krátkém období nastal prudký propad důvěry v euro, který by pramenil i z toho, že by finanční sektor zbývajících zemí postihly velké kapitálové ztráty. Realisticky se tak dá čekat, že euro by k dolaru kleslo na úroveň 1,15. Nedá se ale vyloučit, že za čas by došlo k návratu kurzu eura na vyšší úrovně. Zbývající země by totiž tvořily homogenní unii s nižším dluhem a lepším fundamentem.

Během prvních měsíců po odchodu z unie by u odcházejících zemí došlo k prudkému růstu výnosů vládních dluhopisů. Důvodem by byla vlna prodejů těchto obligací a předpokládaný růst inflace. Doba, po kterou by výnosy zůstaly vysoko, by záležela na krocích centrálních a komerčních bank a na procesu znárodnění, který by ve finančním sektoru probíhal. Nákaza by se šířila i na další země, zejména na Itálii a v menším měřítku i Francii. Okamžitě po odchodu by nastal obrovský útěk investorů ke kvalitním aktivům. Z toho by v první řadě těžily americké vládní dluhopisy, ale i dluhopisy britské. Atraktivní by mohlo být rovněž otevírání dlouhých pozic u korporátních dluhopisů nefinančního sektoru v zemích jádra a krátkých pozic u finančního sektoru zemí periferie.

V krátkém období by částečný rozpad eurozóny vyvolal vlnu averze k riziku a evropské akciové trhy by klesly. Je pravděpodobné, že investoři by se posunuli směrem k americkému trhu. U evropských trhů se dá čekat, že nejméně by byly postiženy akcie v Německu, Nizozemí, Belgii, Finsku a Rakousku.

Za bezpečné aktivum se považuje zlato. Pokud se podíváme na historický vývoj, jeho cena posilovala o 3 % během dvou měsíců poté, co Španělsko a Itálie před zavedením eura devalvovaly své měny. A k 10% posílení ceny zlata došlo poté, co proběhl útok na německou marku a francouzský frank. Na zlato působil pozitivně i negativní vývoj v Evropě v letech 2010 a 2011. Od podzimu 2011 ale tato vazba slábne. Analýza vztahu mezi vývojem ceny zlata a cen akcií pak ukazuje, že zlato jako bezpečné aktivum nefunguje systematicky. Patrné to bylo například v září 2011, kdy jeho cena spadla o 14 % i přesto, že averze k riziku prudce vzrostla.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m