Spojené státy stojí v poslední době v čele světové ekonomiky. Evropa se zaměřuje na fiskální utahování a není schopna soustavně řešit problém svých vnitřních nerovnováh. V nejlepším případě tak bude další vývoj v tomto regionu proměnlivý a v nejhorším přijde další krize. Čína má stále své fanoušky, řady dlouholetých medvědů jako Jim Chanos ale v poslední době rozšířil například i Marc Faber. Ten očekává, že její růst zpomalí na 3 %, což v podstatě znamená recesi. Japonsko dál zápasí a jeho ekonomiku brzdí příliš silný kurz měny. Situace v USA tedy v relativním srovnání nevypadá tak zle.
Je tomu ale skutečně tak? Jedna z hlavních obav ohledně americké ekonomiky se týká fiskálního vývoje. Na konci roku 2012 totiž vyprší program daňových úlev a speciálních programů. Odhady následného negativního vlivu na ekonomiku se velmi liší, například Nomura odhaduje, že by v první polovině fiskálního roku 2013 (ten začíná v říjnu 2012) mohl dosáhnout až 5 % HDP. zase tvrdí, že tento efekt dosáhne jen 1 % HDP a konsenzus se zdá být na 3 – 5 %. Wall Street by se samozřejmě podobný vývoj nelíbil. Ben Bernanke však již uvedl, že svou politikou tento negativní vývoj vyvážit nemůže. A podle některých komentářů není pravděpodobné, že by nutná změna legislativy mohla být včas schválena.
Republikáni se zaměřují na snížení rozpočtového deficitu, nebo to alespoň předstírají. Snažili by se hlavně o ukončení programů na podporu v nezaměstnanosti. Demokraté by se zase snažili eliminovat některé daňové úlevy. Běžně bychom tak mohli čekat, že bude prodloužen celý program jako kompromis. V současné době je ale téměř nemožné dosáhnout v Kongresu kompromisů. Navíc se začne opět diskutovat o dluhovém limitu, což ještě zkomplikuje možnost prodloužení daňových úlev.
Podaří se nakonec odvrátit to, aby se americká ekonomika dala nedobrovolně cestou vynucených úspor? Na odpověď je asi stále brzy. Kongres je na jednu stranu často schopen přijmout potřebnou legislativu na poslední chvíli. Rozpočtoví jestřábi jsou ale na vzestupu, což může znamenat, že se řešení nenajde.
(Zdroj: EconoMonitor)