Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skryté dluhy a staré problémy... Patria vydala nový Třicetník

Skryté dluhy a staré problémy... Patria vydala nový Třicetník

3.5.2012 18:16
Autor: Research, Patria Finance

Současnou fázi dluhové krize eurozóny bychom asi mohli označit jako „španělskou“. Na tuto zemi se nyní soustředí hlavní pozornost, poté co se akutní problémy jiných členů eurozóny podařilo odložit a získat nějaký čas na reformy.

Spirála rozpočtových škrtů, následného zhoršení výkonu ekonomiky, neplnění fiskálních cílů a nutnosti dalších škrtů není nic nového a zároveň nic, co by šlo snadno a rychle vyřešit Naopak jde o důsledek starých dluhů. Španělsko přitom ukazuje, jak ošidné je dívat se pouze na základní měřítka jako poměr dluhu k HDP. Ten do roku 2007 klesal až na 36 procent, tedy číslo, které žádné obavy zdaleka nevyvolávalo. Až poté začal dluh rychle růst a na konci letošního roku by měl dosáhnout 80 procent HDP.

Klíčovým bodem je tedy dynamika dluhu, a tedy zdroje velmi špatných rozpočtových bilancí. Od poloviny devadesátých let se španělské ekonomice dařilo velmi slušně růst. V roce 2006 růst HDP dosahoval 4 procent a ještě v roce 2007 to bylo 3,5 procenta. Díky tomu se lepšily i veřejné finance. Vláda se přitom chovala celkem disciplinovaně, ekonomiku dál nepopoháněla, takže hospodaření státu končilo mírnými schodky, či dokonce přebytky.

Ekonomiku táhla spotřeba a investice, ale... Soukromá spotřeba na první pohled vykazovala slušné růsty, ve skutečnosti ale produkci příliš nepomáhala, neboť byla ze značné míry uspokojována dovozy. Schodek obchodní bilance kulminoval v roce 2007 na 6,7 procenta HDP, deficit běžného účtu na 10 procentech HDP. Ani růst investic nebyl bez problému. Narůstala váha investic do realit, jejichž ceny rostly a zpětnou vazbou se vytvořila na trhu bublina.

Za vnější nerovnováhou a realitní bublinou je znát neblahý vliv růstu mezd, který v posledních letech před krizí vedl k nárůstu hodinových nákladů práce o 3-4 procenta p.a. Tímto kanálem probíhá i následná náprava, kdy jsou mzdy tlačeny dolů a díky tomu se Španělsku daří výrazně snižovat schodky běžného účtu. Zatím ovšem hlavně útlumem domácí poptávky, a tedy i dovozů. K dlouhodobější nápravě bude třeba posílit vnější konkurenceschopnost, a to nejen nižšími náklady práce, ale hlavně investicemi. V tomto směru určitě nepomůže jen levnější financování, Španělsko se bude muset zaměřit na překážky v podnikání, úroveň školství, a především fungování trhu práce, kde dlouhodobě vysoká nezaměstnanost ukazuje na vážné problémy. Samozřejmě, že reformy v těchto oblastech nespadají do kategorie rychlých řešení.

... celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university