Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco v 1Q v zisku skoro 3 mil. EUR, ale se slabšími tržbami. Swap chce mít hotový do června. Akcie až +17 %

Orco v 1Q v zisku skoro 3 mil. EUR, ale se slabšími tržbami. Swap chce mít hotový do června. Akcie až +17 %

24.5.2012 18:54, aktualizováno: 25.5. 10:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Developerská společnost Orco Property Group (OPG) vykázala za první tři měsíce letošního roku čistý zisk 2,834 milionu eur, zatímco o rok dříve byla za stejné období ve ztrátě 4,374 mil. EUR. Meziročního obratu do ziskovosti se společnosti podařilo dosáhnout navzdory poklesu tržeb, díky výnosům z prodejů aktiv, zisku z pohybů měnových kurzů (díky oslabení forintu a zlotého vůči euru), snížení nákladů. Management společnosti dále poskytnul výhled počítající pro letošní rok s mírným růstem tržeb. Dokončení směny dluhu a vydání nových akcií a dluhopisů Orco plánuje na konec prvního pololetí letošního roku. Akcie Orco Property Group v pátečním obchodování v Praze zamířily hned v úvodu o 6,8 procenta výše, aby následně zisky navýšily až na 17 procent a překonaly tak hladinu 70 korun.

„Posledních několik měsíců bylo důležitým zlomovým bodem pro Orco, které úspěšně restrukturalizovalo svou rozvahu ekvatizací korporátních závazků za více než 600 mil. EUR, včetně odpisu všech dluhopisů OG a snížení celkového zadlužení (loan to value) na 56 procent,“ zhodnotil generální ředitel Jean-François Ott. „Když vezmeme v úvahu nedávné prodeje aktiv nebo růstový potenciál našeho portfolia , náš odhad NAV na akcii po dokončení restrukturalizace na 5,8 EUR, působí jako konzervativní,“ dodal.

 Tržby OPG za první kvartál sice mezikvartálně stagnovaly, ale meziročně klesly z 33,2 mil. EUR na 32,6 mil. EUR. Společnost tento pokles vysvětlila nižšími tržbami z developmentu, které jen částečně kompenzoval silnější výsledek tržeb v oblasti investic do nemovitostí. Pro letošní rok společnost v celoročním výhledu odhadnula růst tržby na úrovni 160 až 180 milionů eur, zatímco za loňský rok byl celoroční výsledek na úrovni tržeb 157,6 mil. EUR

„Naší strategií pro rok 2012 a dále je nadále se soustředit na naše jádrové aktivity - v Berlíně, Praze, Varšavě a Budapešti. Naše výnosné portfolio pronajímaných nemovitostí má podle mě obrovský růstový potenciál z pohledu nájmů,“ uvedl dnes Jean-François Ott k dalšímu výhledu podnikání OPG. Dodal, že firma bude pokračovat v developmentu nebo investicích do společných projektů například v Berlíně (Gebauer nebo GSG), Praze (Bubenská) nebo Budapešti (Szervita) a nadále se bude snažit o vytváření hodnoty skrze prodej vybraných aktiv.

Celkový provozní výsledek za 1Q12 dosáhl 7,271 mil. EUR proti 4,128 mil. EUR ve stejném období loňského roku. Finanční výsledek za první tři měsíce letošního roku skončil ztrátou 4,81 mil. EUR (v 1Q11 -6,5 mil. EUR). Na výsledek dolehnuly především úrokové náklady ve výši 20,33 mil. EUR, které nedokázal eliminovat ani zisk z FX na úrovni 12,1 mil. EUR ovlivněný především oslabením maďarského forintu a polského zlotého vůči euru.

Tržby z investic se meziročně zvýšily o 1,2 mil. EUR na celkových 25,3 mil. EUR. Z toho příjmy z pronájmu komerčních prostor vzrostly v meziročním srovnání o jeden milion eur a dokládají pokračující zlepšování na provozní úrovni, uvedla společnost. Míra obsazenosti nájemních prostor se podle společnosti zvýšila meziročně napříč celým realitním portfoliem.

Příjmy z komerčního developmentu meziročně mírně klesly na 2 mil. EUR z 2,4 mil. EUR, především v souvislosti s prodejem nejádrových aktiv v Německu a České republice. K poklesu došlo také u příjmů z developmentu obytných prostor, a to o 1,4 mil. EUR na 5,3 mil. EUR proti stejnému období roku 2011. Za čtvrtletí bylo dokončeno a umístěno na trh 31 projektů, jejichž počet tak klesl z 38 v 1Q11.

Provozní náklady skupiny dosáhly ve čtvrtletí 22,4 mil. EUR a oproti konci roku 2011 tak vzrostly o 0,3 mil. EUR. Upravený provozní výsledek EBITDA dosáhl ke konci 1Q12 6,2 mil. EUR proti rovným 4 mil. EUR před rokem. K čistému účetnímu zisku přispěl v uvedeném čtvrtletí prodej aktiv v Německu, Polsku a ČR v hodnotě 17,7 mil. EUR. Prodeje proběhly podle OPG za ceny v průměru o 12 procent nad hodnotou původně odhadovanou společností DTZ a čistý výnos z prodejů aktiv dosáhl 7 milionů eur.

Restrukturalizace dluhu a vydání nových akcií

Orco spolu s výsledky za 1Q12 uvedlo, že k dokončení směny dluhu a vydání nových akcií a dluhopisů chybějí dva hlavní kroky. Prvním je prospekt, který musí schválit francouzská komise pro cenné papíry CSSF. Na základě tohoto schválení bude možno zalistovat nové akcie OPG i OG a realizovat směnu zbývajících dluhopisů OG a OPG do nových dluhových papírů. Druhým krokem je svolání valné hromady akcionářů do konce června tohoto roku, který musí povolit vydání nových akcií. Ta část dluhopisů OPG, která nebude součástí veřejné směny (cca 10 % dluhopisů OPG a 15 % dluhopisů OG) bude nadále splácena dle současného záchranného plánu společnosti.

OPG vydala 14. května celkem 18.361.540 nových řádných akcií jako první splátku konvertibilních dluhopisů OPG proti dluhopisům Orco Germany. Akciový kapitál Orco tím narostl na 145.203.164,60 eur zastoupených 35.415.406 akciemi. Akcie jsou dočasně registrovány pod ISIN LU0772552906, ale bez schválení CSSF zatím nemohou být veřejně obchdovány. Orco shrnulo, že po prvním kroku, který navýšil počet akcií z cca 17 milionů na cca 35 milionů, přijde druhý krok, který má celkový počet akcií navýšit na cca 108 milionů akcií. Po provedené směně bude jediným dluhopisovým dluhem na úrovni skupiny OPG dluh v objemu 75 milionů eur. Celkové korporátní závazky OPG po dokončení směny dluhu v Orco Germany mají dosahovat 94 milionů eur.

Při 100% účasti na směně dluhu má výsledná hodnota aktiv na akcii (NAV) dosahovat 5,8 EUR. Při zohlednění restrukturalizace mají úrokové náklady prvního čtvrtletí dosahovat 11,5 milionu eur při maximu 1,7 milionu eur u nových dluhových papírů na kvartální bázi. (pro srovnání aktuálně cca 20,3 mil. eur). Ukazatel zadlužení LTV má v důsledku směny dluhu klesnout na 56 procent.

Obchodní soud v Paříži, pod který spadají rozhodnutí o záchranném plánu skupiny Orco Property Group, tento týden rozhodl na základě dohod mezi OPG a věřiteli o jeho změně o směnu 90 dluhopisů v rozsahu 493 milionů eur na akcie skupiny Orco a nové dluhopisy. Záchranný plán OPG byl schválen v originální úpravě dle 19. května 2010 následkem předchozí žádosti OPG o ochranu před věřiteli, obchodní soud v Paříži povolil změnu tohoto záchranného plánu.

„Touto operací, kterou si můžeme představit jako vydání nových akcií na úrovni 7,59 eur za akcii, dochází ke splacení 90 procent obligačních závazků skupiny Orco a Orco Germany. Zbylých 10 procent těchto závazků v rozsahu 75 milionů eur zůstane ve stávající formě s rozloženou splatností do roku 2020, nebo bude vyměněno za novou obligaci, splatnou do roku 2018. Tato individuální volba je na straně držitelů obligací,“ vysvětlil v online rozhovoru na Patria.cz v minulém týdnu obsah swapu výkonný ředitel Orco Aleš Vobruba. V důsledku těchto jednání podle něj celkové zadlužení skupiny Orco klesne absolutně o zhruba 600 milionů eur. Kroky povedou ke kapitalizaci řádově 600 milionů eur a znamenají vydání celkem 91 milionů nových akcií, dodal Vobruba.

(Zdroj: Orco Property Group)


Čtěte více:

Orco – Směna dluhu uleví. Znamená ale zásadní ředění, propad NAV a radu prodat, míní KBC (analýza)
4.5.2012 11:37
Dohoda na směně dluhů developerské skupiny Orco a Orco Germany za celk...
Výkonný šéf Orco na Patria.cz: Swap firmu definitivně stabilizuje, letošek je rokem obratu
17.5.2012 17:52
Rok 2012 je pro skupinu Orco Property Group rokem obratu, řekl v rozho...
Orco: Soud povolil změnu záchranného plánu o swap dluhu za akcie a nové dluhopisy. Emise čeká na souhlas regulátora
23.5.2012 10:05
Obchodní soud v Paříži, pod který spadají rozhodnutí o záchranném plán...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů