Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Rozvahu Fedu bych zvětšil až o 2 biliony dolarů, důvěryhodnost je vedlejší

Krugman: Rozvahu Fedu bych zvětšil až o 2 biliony dolarů, důvěryhodnost je vedlejší

29.05.2012 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko již není možné zachránit, ale u zbytku eurozóny je stále ještě naděje; podmínkou je ale makroekonomická expanze a časově neomezené financování. To by znamenalo, že Německo změní svou ekonomickou filozofii. uvedl držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman v rozhovoru s Martinem Wolfem z Financial Times o současných ekonomických problémech.

Krugman souhlasil s Wolfem v tom, že Japonsko se v 90. letech poměrně dobře vypořádalo s důsledky tamní krize. I přesto, že toto období bývá nazýváno ztracenou dekádou, podařilo se během něho dosáhnout růstu příjmu na hlavu. Spojené státy si nyní ve srovnání s Japonskem vedou hůře a Krugman by si podle svých slov přál, „aby se USA mohly stát Japonskem“.

Krugman, který je obvykle poměrně kritický k politice Bena Bernankeho, řekl, že k jeho krokům do roku 2009 má jen málo výhrad. Podle něho reagoval Bernanke na krizi agresivně a s dostatečnou silou, rozjel kvantitativní uvolňování a stabilizoval ekonomiku. Můžeme se ovšem ptát, co udělal ve chvíli, kdy se situace začala stále více podobat vývoji v Japonsku. Tehdy měla přijít další podpora, a to nejlépe z fiskální strany. Ta ale nepřišla a proto ji měl poskytnout Fed. „Tato logika je rok od roku silnější a je smutné vidět, že Fed od své zodpovědnosti za to, aby nás dostal z útlumu, dává z velké části ruce pryč,“ uvedl ekonom. A dodal, že doufá, že Ben Bernanke a Janet Yellen „jednou pochopí, že jsem jim byl ku pomoci“. Fed totiž podle Krugmana nyní couvá před tlakem těch, kteří věří v tvrdou měnu, a někdo podle něho musí jasně říci, že realisticky vzato Fed nyní dělá příliš málo, ne příliš mnoho.

Na otázku, co by dělal, kdyby v čele Fedu stál on, Krugman odpověděl, že by rozvahu Fedu zvětšil až o dva biliony dolarů, a to nákupem širšího spektra aktiv, včetně dluhu soukromého sektoru. Největší váhu by ale měla změna očekávání a Fed by tak musel dávat jasně najevo, že „bude držet nohu na plynu“. Lidé pak ani nemusí věřit, že k tomu skutečně dojde. Stačí, když vědí, že tato možnost existuje. Pokud by tedy Bernanke sdělil, že Fed přehodnocuje svůj inflační cíl, pak ani nemusí existovat důvěryhodný závazek zvednutí inflace a tento krok stejně pomohl. Krugman nesouhlasí se široce rozšířeným názorem týkajícím se významu důvěryhodné politiky. „Důkazy o tom, že důvěryhodnost je v boji s inflací významným faktorem, jsou v podstatě nulové,“ uvedl.

Podle Krugmana stojí za současnou politickou situací v USA několik faktorů. Mezi ně patří vliv peněz a popularita teorií o tvrdé měně a zlatém standardu. Ta se nyní zdá být ještě vyšší a nic na tom nemění ani fakt, že doposud měli pravdu ti, kteří uváděli, že inflace i sazby zůstanou nízko, míní ekonom.

Krugman uvedl, že nejintenzivnější nenávistné útoky proti své osobě cítil v letech 2002 – 2004. Důvodem nebyly ani tak jeho ekonomické názory, ale to, že „byl v podstatě sám, kdo říkal, že USA začaly válčit na základě lží“. Postupně ale došel k názoru, že „pokud nepřijde vlna hysterických reakcí, pravděpodobně promrhal prostor na svém sloupku“. Podle vlastních slov je nyní už daleko za bodem, ve kterém se hodně novinářů zalekne intenzivních útoků, které přijdou „i po mírné kritice zažitých pravicových názorů“.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 •  
  29.05.2012 9:35

  je jich plno a na obou stranach
  OPTIMISTA
 • Krugman
  29.05.2012 8:33

  Ten chlap mě vždycky něčím překvapí. Většinou mile :-)
  Jesse
  • Re: Krugman
   29.05.2012 8:46

   Mě teda už nepřekvapuje. Jeho fetiš v podobě expanzivní měnové politiky za každou cenu je snad už i na léčení. A argument že všechny prozatimní QE nezvedly inflaci je podložen jenom tím, že se s položkami jádrové inflace čaruje "aby to vyšlo". Navíc mám pocit, že QE samy o sobě nijak výrazně nepomohly ekonomické aktivitě, pouze nafoukly cenu akcí a komodit bez jakéhokoliv citelného impulsu do reálné ekonomiky. Škoda, že nobelovy ceny nelze odebírat, byl by od něj pokoj.
   THUD
   •  
    29.05.2012 9:16

    naprostý souhlas a pro srovnání se stačí podívat, jak je na tom Japonsko dnes, když to prosazuje:-), mu jde vždy a jen o jeho osobní prospěch.
    chicko
    •  
     29.05.2012 9:27

     Ukaž mi politika nebo ekonoma, kterému nejde o osobní prospěch. Budeš se divit, ale takového neznám. Prostě neznám !!
     Jesse
     •  
      29.05.2012 10:04

      u politiků je to pravda u ekonomů bych pár lidí našel co jim až tak o osobní profit nejde (už mají nahrabáno a víc nepotřebují).
      chicko
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)