Pohled na výnosy vládních dluhopisů ukazuje, že inflační očekávání v USA klesají. Důvodem jsou zejména obavy z toho, že situace v Evropě ohrozí i růst ve Spojených státech. Podle některých dávají nižší inflační očekávání prostor Fedu pro další stimulaci ekonomiky, která by mohla mít formu jiného kvantitativního uvolňování. V jeho rámci Fed do ekonomiky pumpuje peníze tím, že nakupuje vládní dluhopisy. Otázkou je, zda podobně uvažuje vedení Fedu.
Prezident St. Louis Federal Reserve James Bullard minulý týden uvedl, že ECB je rozhodnuta podporovat evropský bankovní systém; rizika pro americkou ekonomiku jsou tudíž menší, než se analytici domnívají. Americké hospodářství si podle něho povede lépe, než se čeká, a Fed tak bude muset zvýšit sazby na konci roku 2013, ne až o rok později, jak doposud naznačoval.
Prezident Minneapolis Federal Reserve Narayana Kocherlakota minulý týden uvedl, že existují signály, že současná situace na americkém trhu práce je mnohem blíže maximální zaměstnanosti, než by napovídala historická data z doby po druhé světové válce. Na počátku května pak Kocherlakota uvedl, že Fed by v následujících šesti až devíti měsících měl začít uvažovat o utaženější politice. Inflace podle něho letos dosáhne úrovně 2 % a příští rok 2,3 %, což naznačuje, že by Fed měl začít upouštět od své ultrauvolněné politiky.
Ani Bullard, ani Kocherlakota ale nemají v FOMC rozhodující hlasy. Zajímavější jsou tak komentáře prezidenta New York Federal Reserve Wiliama Dudleyho. Ten minulý týden uvedl, že současná očekávání růstu americké ekonomiky jsou sice „dost velkým zklamáním“, růst na úrovni 2,4 % je ale dost vysoký na to, aby Fed svou politiku ještě více uvolnil. Dodal, že pokud se bude nadále zmenšovat objem nevyužitých kapacit, bude těžké nalézt důvod pro větší fiskální stimulaci. Dudley je přitom považován za člena „vnitřního kruhu“ Fedu a pokud on se nedomnívá, že Fed musí ještě více stimulovat, neměli bychom o QE3 nyní uvažovat jako o základním scénáři.
Domnívám se tak, že uvažování o QE3 je předčasné. Fed by pravděpodobně musel viděl delší sérii špatných dat a současná inflační očekávání neleží dost nízko na to, aby ho donutila k akci. Na to by musela klesnout o dalších 25, možná i 50 bazických bodů. Vývoj inflačních očekávání spolu s vývojem na akciovém trhu shrnuje graf:

(Zdroj: Tim Duy, Fed Watch)