Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK kritizuje penzijní reformy v ČR, jsou prý třeba další kroky

EK kritizuje penzijní reformy v ČR, jsou prý třeba další kroky

30.5.2012 13:52, aktualizováno: 30.5. 15:24
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská komise dnes kritizovala plánované penzijní reformy v Česku jako nedostatečné. K dlouhodobé udržitelnosti systému je podle ní třeba provést další změny. Například navrhovaná možnost předčasných důchodů prý podkopává důvěryhodnost a ambice reforem. Prahy by podle doporučení Bruselu měla také zajistit korektní využívání peněz z fondů EU, posílit boj s korupcí či zlepšit kvalitu a dostupnost předškolních zařízení i fungování státní správy. 

Reformy zavádějící nové penzijní schéma, které byly schváleny loni a které měly nabíhat do praxe od roku 2013, jsou podle Evropské komise relevantní reakcí na potřeby zajistit adekvátní penze v budoucnu. Avšak jejich efektivnost je podle EK omezena mimo jiné nedostatkem opatření k stimulaci účasti lidí v novém systému. Navíc podle komise nové schéma o předčasných odchodech do důchodu navrhované vládou podkopává důvěryhodnost a ambice těchto reforem. Komise rovněž upozornila, že do reformy nebylo jasně dáno spojení věku odchodu do důchodu a očekávané délky života. 

Výzva k dalším změnám v systému penzí je ale jen jednou z řady dalších doporučení, které Brusel pro Prahu má. 

"Neefektivnosti a nedostatek stability veřejné administrativy nevytvářejí podporující prostředí pro dlouhodobý růst," uvedla EK v jednom z dnešních dokumentů. "Kromě toho i přes relativně nízký poměr dluhu k HDP a nedávné reformy veřejné finance (ČR) ještě nejsou na udržitelné cestě," píše se v něm dále. 

EK nicméně připouští, že ČR už k řadě reforem přistoupila, a to nejen v oblasti penzí, ale třeba i daní, státní správy či transparentnosti veřejných zakázek. Klíčovou výzvou prý nyní bude podpora hospodářského oživení a dlouhodobého růstu. K tomu by měla ČR dospět pomocí řady kroků, třeba snížením neefektivnosti a nedostatečné stabilizace státní administrativy či lepším využíváním potenciálu pracovního trhu. 

Konkrétně komise například vyzývá k tomu, aby byl v ČR už konečně přijat zákon o státní službě. Ten je podle EK zásadní podmínkou pro stabilní, transparentnější a profesionálnější veřejné služby. Opakované odkládání jeho přijetí mělo "výrazně negativní dopad na implementaci fondů EU v České republice". ČR je jedinou zemí v EU, který takový zákon ještě nemá. 

Komise také Česku doporučuje i určité změny v daňové politice, například posun od vysokého zdanění práce ke zdanění bydlení či ekologickým daním. Měla by také snížit rozdíly ve zdanění zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných i zlepšit výběr daní. 

"Jsme udiveni tím, že Evropská komise doporučuje České republice změny v daňovém systému. Jde totiž o výhradní kompetenci každého členského státu a jeho zvolených zástupců. Evropská komise ve svých doporučeních paradoxně hovoří o prorůstových opatřeních a současně požaduje vyšší zdanění podnikatelů nebo energií," podotkl europoslanec za ODS Jan Zahradil. Brusel tím podle něj ukazuje, že neopouští myšlenku na harmonizaci daňových soustav, což by mělo fatální následky pro konkurenceschopnost celé EU. 

O doporučeních komise se bude ještě jednat, neboť by se jimi měli zabývat lídři EU na červnovém summitu EU.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y