Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začarovaný kruh slabé poptávky a vysoké nezaměstnanosti: firmy se stále bojí najímat, v ČR lepší jen Praha

Začarovaný kruh slabé poptávky a vysoké nezaměstnanosti: firmy se stále bojí najímat, v ČR lepší jen Praha

12.06.2012 12:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Situace s najímáním nových pracovníků ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách se mírně zlepšila, avšak společnosti zvyšují zaměstnanecký stav jen tehdy, když nezbytně musí, uvádí se v dnes vydané studii personální agentury Manpower Group.

Průzkum, připravovaný každé čtvrtletí, popisuje začarovaný kruh, v jehož víru je slabá spotřebitelská poptávka podlamována nedostatečnou tvorbou nových pracovních míst a obráceně. K tomuto zákeřnému mixu navíc jedovatou špetkou přispívá strach z následků evropské dluhové krize a z dramatického zpomalení čínské ekonomiky. Manažeři v mnoha zemích se tak zdráhají investovat do pracovní síly, dokud na stůl nedostanou jasné známky oživení poptávky po jejich zboží a službách.

Podle výkonného ředitele Manpower Jeffa Joerrese se podmínky na pracovním mohou obrátit k lepšímu, ale momentálně panuje příliš velká nejistota umocněná zkušeností předchozích let. „Za poslední 3 roky už se mnohokrát stalo, že si firmy myslely, že je bezpečné skočit do vody, jenom aby zjistily, že není.“

Studie zkoumající vývoj ve 41 zemích zjistila, že k najímání nových lidí se v porovnání s předchozím kvartálem více přiklánějí manažeři v 17 ekonomikách, včetně Indie, Japonska a Spojených států. V osmi zemích se záměry personálních oddělení nezměnily, přičemž ve zbývajících 16, včetně Brazílie a Německa, došlo k oslabení zájmu o nové pracovníky.

Zaměstnavatelé v České republice, které se studie také detailně věnuje, očekávají pro třetí čtvrtletí 2012 umírněné náborové plány. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 6 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

„Jarní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování. V letošním druhém čtvrtletí jsou tyto tři sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. I přes celkový negativní výhled evidujeme stále celou řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance, jako například technologická centra, call centra a některé výrobce z automobilového průmyslu. I přes rostoucí nezaměstnanost firmy nadále těžko hledají vhodné uchazeče o zaměstnání s technickým vzděláním nebo obchodní zástupce“, řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Co se odvětvové struktury týče, čeští zaměstnavatelé v 7 z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí stavebnictví, nejslabší náborové aktivity hlásí těžba nerostných surovin. Největší náborové plány mají zaměstnavatelé v Praze, zbytek republiky vykazuje pokles zájmu o nové pracovníky nebo stabilní vývoj.

Zpomalení světové ekonomiky se začíná projevovat i u našeho největšího obchodního partnera – Německa. Náborové plány tam vykazují sestupný trend čtvrtý kvartál v řadě a jsou na nejhorší úrovni za poslední tři roky, v čemž se odráží slabší vývoz do Číny, jednoho z hlavních německých odbytišť. Z velkých společností plánují propouštět farmaceutický koncern Bayer, automobilka Opel a výrobce žárovek Osram, který spadá pod Siemens.

Z globálního hlediska hlásí nejsilnější náborové plány zaměstnavatelé v Indii. Očekává se, že náborové aktivity budou nadále dynamické a příslib stálé prosperity láká mnoho indických občanů, aby se vrátili do Indie a využili pracovních příležitostí a větší jistoty v zaměstnání. Naproti tomu, náborové aktivity v Austrálii zpomalují již páté po sobě jdoucí čtvrtletí, přestože místní zaměstnavatelé počítají s příležitostmi pro uchazeče o práci v odvětví financí, pojištění, nemovitostí a dalších služeb pro podniky. Nejhorší nálada ze všech srovnávaných zemí panuje v personálních odděleních společností v Řecku, Irsku a Španělsku.

(Zdroje: Reuters, Manpower ČR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.