Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začarovaný kruh slabé poptávky a vysoké nezaměstnanosti: firmy se stále bojí najímat, v ČR lepší jen Praha

Začarovaný kruh slabé poptávky a vysoké nezaměstnanosti: firmy se stále bojí najímat, v ČR lepší jen Praha

12.06.2012 12:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Situace s najímáním nových pracovníků ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách se mírně zlepšila, avšak společnosti zvyšují zaměstnanecký stav jen tehdy, když nezbytně musí, uvádí se v dnes vydané studii personální agentury Manpower Group.

Průzkum, připravovaný každé čtvrtletí, popisuje začarovaný kruh, v jehož víru je slabá spotřebitelská poptávka podlamována nedostatečnou tvorbou nových pracovních míst a obráceně. K tomuto zákeřnému mixu navíc jedovatou špetkou přispívá strach z následků evropské dluhové krize a z dramatického zpomalení čínské ekonomiky. Manažeři v mnoha zemích se tak zdráhají investovat do pracovní síly, dokud na stůl nedostanou jasné známky oživení poptávky po jejich zboží a službách.

Podle výkonného ředitele Manpower Jeffa Joerrese se podmínky na pracovním mohou obrátit k lepšímu, ale momentálně panuje příliš velká nejistota umocněná zkušeností předchozích let. „Za poslední 3 roky už se mnohokrát stalo, že si firmy myslely, že je bezpečné skočit do vody, jenom aby zjistily, že není.“

Studie zkoumající vývoj ve 41 zemích zjistila, že k najímání nových lidí se v porovnání s předchozím kvartálem více přiklánějí manažeři v 17 ekonomikách, včetně Indie, Japonska a Spojených států. V osmi zemích se záměry personálních oddělení nezměnily, přičemž ve zbývajících 16, včetně Brazílie a Německa, došlo k oslabení zájmu o nové pracovníky.

Zaměstnavatelé v České republice, které se studie také detailně věnuje, očekávají pro třetí čtvrtletí 2012 umírněné náborové plány. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 6 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

„Jarní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování. V letošním druhém čtvrtletí jsou tyto tři sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. I přes celkový negativní výhled evidujeme stále celou řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance, jako například technologická centra, call centra a některé výrobce z automobilového průmyslu. I přes rostoucí nezaměstnanost firmy nadále těžko hledají vhodné uchazeče o zaměstnání s technickým vzděláním nebo obchodní zástupce“, řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Co se odvětvové struktury týče, čeští zaměstnavatelé v 7 z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí stavebnictví, nejslabší náborové aktivity hlásí těžba nerostných surovin. Největší náborové plány mají zaměstnavatelé v Praze, zbytek republiky vykazuje pokles zájmu o nové pracovníky nebo stabilní vývoj.

Zpomalení světové ekonomiky se začíná projevovat i u našeho největšího obchodního partnera – Německa. Náborové plány tam vykazují sestupný trend čtvrtý kvartál v řadě a jsou na nejhorší úrovni za poslední tři roky, v čemž se odráží slabší vývoz do Číny, jednoho z hlavních německých odbytišť. Z velkých společností plánují propouštět farmaceutický koncern Bayer, automobilka Opel a výrobce žárovek Osram, který spadá pod Siemens.

Z globálního hlediska hlásí nejsilnější náborové plány zaměstnavatelé v Indii. Očekává se, že náborové aktivity budou nadále dynamické a příslib stálé prosperity láká mnoho indických občanů, aby se vrátili do Indie a využili pracovních příležitostí a větší jistoty v zaměstnání. Naproti tomu, náborové aktivity v Austrálii zpomalují již páté po sobě jdoucí čtvrtletí, přestože místní zaměstnavatelé počítají s příležitostmi pro uchazeče o práci v odvětví financí, pojištění, nemovitostí a dalších služeb pro podniky. Nejhorší nálada ze všech srovnávaných zemí panuje v personálních odděleních společností v Řecku, Irsku a Španělsku.

(Zdroje: Reuters, Manpower ČR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m