Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začarovaný kruh slabé poptávky a vysoké nezaměstnanosti: firmy se stále bojí najímat, v ČR lepší jen Praha

Začarovaný kruh slabé poptávky a vysoké nezaměstnanosti: firmy se stále bojí najímat, v ČR lepší jen Praha

12.6.2012 12:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Situace s najímáním nových pracovníků ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách se mírně zlepšila, avšak společnosti zvyšují zaměstnanecký stav jen tehdy, když nezbytně musí, uvádí se v dnes vydané studii personální agentury Manpower Group.

Průzkum, připravovaný každé čtvrtletí, popisuje začarovaný kruh, v jehož víru je slabá spotřebitelská poptávka podlamována nedostatečnou tvorbou nových pracovních míst a obráceně. K tomuto zákeřnému mixu navíc jedovatou špetkou přispívá strach z následků evropské dluhové krize a z dramatického zpomalení čínské ekonomiky. Manažeři v mnoha zemích se tak zdráhají investovat do pracovní síly, dokud na stůl nedostanou jasné známky oživení poptávky po jejich zboží a službách.

Podle výkonného ředitele Manpower Jeffa Joerrese se podmínky na pracovním mohou obrátit k lepšímu, ale momentálně panuje příliš velká nejistota umocněná zkušeností předchozích let. „Za poslední 3 roky už se mnohokrát stalo, že si firmy myslely, že je bezpečné skočit do vody, jenom aby zjistily, že není.“

Studie zkoumající vývoj ve 41 zemích zjistila, že k najímání nových lidí se v porovnání s předchozím kvartálem více přiklánějí manažeři v 17 ekonomikách, včetně Indie, Japonska a Spojených států. V osmi zemích se záměry personálních oddělení nezměnily, přičemž ve zbývajících 16, včetně Brazílie a Německa, došlo k oslabení zájmu o nové pracovníky.

Zaměstnavatelé v České republice, které se studie také detailně věnuje, očekávají pro třetí čtvrtletí 2012 umírněné náborové plány. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 6 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

„Jarní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování. V letošním druhém čtvrtletí jsou tyto tři sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. I přes celkový negativní výhled evidujeme stále celou řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance, jako například technologická centra, call centra a některé výrobce z automobilového průmyslu. I přes rostoucí nezaměstnanost firmy nadále těžko hledají vhodné uchazeče o zaměstnání s technickým vzděláním nebo obchodní zástupce“, řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Co se odvětvové struktury týče, čeští zaměstnavatelé v 7 z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové aktivity hlásí stavebnictví, nejslabší náborové aktivity hlásí těžba nerostných surovin. Největší náborové plány mají zaměstnavatelé v Praze, zbytek republiky vykazuje pokles zájmu o nové pracovníky nebo stabilní vývoj.

Zpomalení světové ekonomiky se začíná projevovat i u našeho největšího obchodního partnera – Německa. Náborové plány tam vykazují sestupný trend čtvrtý kvartál v řadě a jsou na nejhorší úrovni za poslední tři roky, v čemž se odráží slabší vývoz do Číny, jednoho z hlavních německých odbytišť. Z velkých společností plánují propouštět farmaceutický koncern Bayer, automobilka Opel a výrobce žárovek Osram, který spadá pod Siemens.

Z globálního hlediska hlásí nejsilnější náborové plány zaměstnavatelé v Indii. Očekává se, že náborové aktivity budou nadále dynamické a příslib stálé prosperity láká mnoho indických občanů, aby se vrátili do Indie a využili pracovních příležitostí a větší jistoty v zaměstnání. Naproti tomu, náborové aktivity v Austrálii zpomalují již páté po sobě jdoucí čtvrtletí, přestože místní zaměstnavatelé počítají s příležitostmi pro uchazeče o práci v odvětví financí, pojištění, nemovitostí a dalších služeb pro podniky. Nejhorší nálada ze všech srovnávaných zemí panuje v personálních odděleních společností v Řecku, Irsku a Španělsku.

(Zdroje: Reuters, Manpower ČR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data