Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irsko dostane na splacení 85 miliard eur 30 let místo patnácti, zvažují prý věřitelé. Dle ekonomů musí přijít další půjčka

Irsko dostane na splacení 85 miliard eur 30 let místo patnácti, zvažují prý věřitelé. Dle ekonomů musí přijít další půjčka

18.6.2012 16:02, aktualizováno: 19.6. 9:00
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Mezinárodní věřitelé Irska, tedy EU, MMF a ECB, uvažují o rozvolnění splatnosti záchranné půjčky Irsku na 30 let z dosavadních patnácti, uvedla ve svém vysílání irská státní televize RTE bez uvedení konkrétních zdrojů. Výzkumný institut ESRI pak zveřejnil zprávu, podle které se ani irská ekonomika neobejde bez další půjčky a změny podmínek.

Irští věřitelé zastoupeni Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem zvažují podle zdroje irského vysílání RTE zdvojnásobení průměrné lhůty splatnosti balíku záchranné pomoci pro Irsko v objemu 85 miliard eur z nyní platných 15 na průměrných 30 let. Mluvčí EK Simon O´Connor pravdivost zprávy v oficiální rovině odmítl. "Prostě to není pravda," uvedl následně mluvčí EK Amadeu Altafaj. Sama RTE později změnila zprávu na svých internetových stránkách. Místo toho, že věřitelé uvažují o prodloužení splatnosti, napsala, že zvažují dopady změny podmínek pomoci.Irsko se dostalo do potíží kvůli velkým problémům svých bank po splasknutí  realitní bubliny v roce 2008. V listopadu roku 2010 přišla dohoda a EU a MMF na záchranném úvěru.

Prodloužení splatnosti úvěru má dle zdrojů ulehčit Dublinu návrat na trhy s dlouhodobými dluhopisy do konce příštího roku. Prodloužení splatnosti dle zdrojů sice vyžaduje souhlas všech zúčastněných stran, dotklo by se ale pouze části hrazené Evropskou unií, stabilní by zůstal závazek vůči MMF. RTE nicméně dodala, že jde o rodící se návrh, který ještě nebyl projednán s irskou vládou. Dle pozorovatelů v rámci misí má na rozdíl od Řecka či Portugalska Irsko mnohem větší šance na úspěšné překonání krize díky protržní politice a důrazným reformám.

Výzkumný institut Economic & Social Research Institute (ESRI) vydal zprávu, ve které nepočítá s poklesem irské ekonomiky v letošním ani příštím roce, kdy má naopak tempo růstu akcelerovat, očekává ale potřebu další finanční pomoci po roce 2013, kdy stávající program finanční podpory končí.

ESRI, který je vládou z části financovaným ekonomickým ústavem, očekává v letošním roce růst irského hospodářství o 0,6 %, v roce 2013 pak zrychlení růstu HDP na 2,2 procenta. „Budeme schopni získat další finance. Druhá žádost o finanční pomoc bude svou povahou odlišná od té první z roku 2010,“ uvedl ekonom institutu Joe Durkan. Irská ekonomika od roku 2008 klesla o zhruba 15 procent, ceny nemovitostí jsou průměrně na polovině předkrizových. Z veřejného sektoru od konce roku 2007 zmizelo zhruba 28 tisíc pracovních míst, z toho ze státní správy 2 tisíce, obrany 1,7 tisíce, zdravotnictví osm tisíc či justice tisíc. Počet lidí zaměstnaných ve vzdělávání narostl.

Mezinárodní měnový fond, který v polovině června zhodnotil plnění podmínek programu pomoci, uvedl, že k úspěšnému návratu na finanční trhy Irsko potřebuje lepší ovládnutí dluhu bank. „Návrat na finanční trhy za rozumných nákladových podmínek také předpokládá výrazně lepší tržní sentiment,“ uvedl nicméně MMF argument, proč může být smysluplné návrat Irska na dluhopisový trh pozdržet.

Finanční tíseň bank, která se odrazila ve znárodnění, dvouciferném rozpočtovém schodku a nakonec přijetí vnější pomoci, je nejsilnější zůstávající výtkou MMF k počínání Irska. „Reformy finančního sektoru je třeba prohloubit, aby byly vyřešeny zbývající otázky hluboké krize bankovního sektoru v zemi,“ uvedl MMF.

Za prohlášením je 30 miliard eur takzvaných IOU, což jsou cenné papíry použité při záchraně bývalé Anglo Irish Bank, dnes Irish Bank Resolution Corp. Irsko také stále hledá možnosti, jak dostal zbývající špatné hypoteční úvěry z bankovních bilancí. Na tyto úkoly ale EU a MMF nestanovuje žádný konkrétní časový rámec. Pokud jde o stabilitu finančního sektoru, data irské centrální banky ukazují na postupný útlum odlivu depozit. Zatímco ve 3Q loňského roku meziroční pokles vkladů v bankách dosáhl 5 % a v posledním čtvrtletí roku 3,3 procenta, v prvním čtvrtletí letošního roku depozita o jedno procento či 824 milionů eur narostla. Na konci března 2012 dosahovala 86,9 miliardy eur.

Za křehký považuje MMF stále vývoj celkového dluhu. Ten má dle zprávy fondu vrcholit příští rok na 121 procentech HDP, do roku 2017 má klesnout na 111 % produktu. V případě, že by irská ekonomika rostla ale jen o průměrných 0,5 procenta ročně, jsme ale rázem na 133 procentech v roce 2017. Dosavadním očekáváním MMF pro růst irské ekonomiky v příštím roce je 1,9 % (ESRI 2,2 %). Fond uvedl, že může revidovat růstový výhled ekonomiky ve stínu stále eskalující dluhové krize v Evropě, jeho klid ohledně irské ekonomiky ale ukazuje prohlášení, že při horším vývoji ekonomiky nebude požadovat další úsporná opatření.

Bývalý člen rady guvernérů ECB Bini Smaghi již v březnu tohoto roku uvedl, že neočekává návrat Irska ani Portugalska na finanční trh v příštím roce. Bini Smaghi odhadl, že po vypršení tříleté úvěrové linky v roce 2013, pokud by Irsku nebylo schopno efektivního návratu na finanční trhy po další tři roky do roku 2016, bude země potřebovat dalších zhruba 80 miliard eur. ESRI se do finančního odhadu případné druhé půjčky nepustil.


(Zdroj: RTE, Bloomberg, Reuters, ESRI)


Čtěte více:

Irsko jako první splatí finanční pomoc, v příštím roce se chce vrátit na trhy, slíbil šéf vlády
7.10.2011 17:58
Irsko má za cíl jako první země z trojice těch, které zatím čerpaly ze...
EK: Skandinávské země ohrožuje hypoteční bublina a následná ekonomická krize jako v Irsku
17.2.2012 11:56
Hypoteční bublina, jaká srazila na kolena irskou ekonomiku a odstartov...
Bývalý bankéř ECB odhaduje další pomoc periferii: 100 mld. EUR pro Portugalsko a 80 mld. EUR pro Irsko
15.3.2012 12:27
„Přiznejme si, že by Portugalsko nemuselo být schopné vrátit se příští...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university