Do Poslanecké sněmovny by se podle červnového průzkumu STEM, který byl zveřejněn v úterý, dostalo pět politických stran. Celkově oslabila levice, spojení ČSSD a KSČM by tak nyní nedalo dohromady ústavní většinu jako v minulých měsících.
Z průzkumu vyplývá, že sociální demokraté nadále po aféře kolem hejtmana Davída Ratha ztrácí část podpory. "Projevuje se to nejen kvantitativním poklesem procent u stranických preferencí, ale také poklesem kvality podpory mezi odhodlanými voliči, oslabováním intenzity vazby příznivců ke straně. Někdejší protestní hlasy jsou zjevně rozkolísány a hledají nového adresáta," konstatují v průzkumu sociologové STEM.
Naopak mírně posilují strany středu a pravice. Polepšili si zejména lidovci, kteří jsou nyní jistěji nad pětiprocentním prahem. Z ostatních stran je mezi pravděpodobnými voliči pětiprocentnímu prahu nejblíže SPOZ.
Podle modelu STEM by tak nyní ČSSD s 21,9 procenty stranických preferencí získala 74 mandátů. Druhá by skončila ODS, která by s 14,9 procenty preferencí měla 50 mandátů, a třetí komunisté s 12,6 procenty preferencí by obsadili 41 poslaneckých mandátů. V Poslanecké sněmovně by také usedlo 26 poslanců TOP 09 a 9 poslanců KDU-ČSL.
Otázka STEM: Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?
(Graf: STEM)
Nové subjekty LIDEM, LEV 21 a ANO 2011 disponují podle průzkumu stranickými preferencemi do jednoho procenta.
Pokud by se příští týden konaly volby, zúčastnilo by se jich podle výsledků šetření 51 procent lidí. Necelá pětina lidí (19 procent) svou účast jasně odmítá a nerozhodnuto je 30 procent obyvatel České republiky. Mírně tak narůstá právě nerozhodnost voličů.
Průzkum STEM se uskutečnil ve dnech od 1. do 11. června a zúčastnilo se ho 1112 dotázaných starších 18 let.