Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
STEM: Středové a pravicové strany posilují, uspěli by lidovci. ČSSD škodí kauza Rath

STEM: Středové a pravicové strany posilují, uspěli by lidovci. ČSSD škodí kauza Rath

19.6.2012 17:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Do Poslanecké sněmovny by se podle červnového průzkumu STEM, který byl zveřejněn v úterý, dostalo pět politických stran. Celkově oslabila levice, spojení ČSSD a KSČM by tak nyní nedalo dohromady ústavní většinu jako v minulých měsících.

Z průzkumu vyplývá, že sociální demokraté nadále po aféře kolem hejtmana Davída Ratha ztrácí část podpory. "Projevuje se to nejen kvantitativním poklesem procent u stranických preferencí, ale také poklesem kvality podpory mezi odhodlanými voliči, oslabováním intenzity vazby příznivců ke straně. Někdejší protestní hlasy jsou zjevně rozkolísány a hledají nového adresáta," konstatují v průzkumu sociologové STEM.

Naopak mírně posilují strany středu a pravice. Polepšili si zejména lidovci, kteří jsou nyní jistěji nad pětiprocentním prahem. Z ostatních stran je mezi pravděpodobnými voliči pětiprocentnímu prahu nejblíže SPOZ.

Podle modelu STEM by tak nyní ČSSD s 21,9 procenty stranických preferencí získala 74 mandátů. Druhá by skončila ODS, která by s 14,9 procenty preferencí měla 50 mandátů, a třetí komunisté s 12,6 procenty preferencí by obsadili 41 poslaneckých mandátů. V Poslanecké sněmovně by také usedlo 26 poslanců TOP 09 a 9 poslanců KDU-ČSL. 

Otázka STEM: Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?
001

(Graf: STEM)
 
Nové subjekty LIDEM, LEV 21 a ANO 2011 disponují podle průzkumu stranickými preferencemi do jednoho procenta.

Pokud by se příští týden konaly volby, zúčastnilo by se jich podle výsledků šetření 51 procent lidí. Necelá pětina lidí (19 procent) svou účast jasně odmítá a nerozhodnuto je 30 procent obyvatel České republiky. Mírně tak narůstá právě nerozhodnost voličů.

Průzkum STEM se uskutečnil ve dnech od 1. do 11. června a zúčastnilo se ho 1112 dotázaných starších 18 let.


Váš názor
  • Ráth poškozuje
    20.6.2012 15:22

    Díky Dr. Ráthovi a jeho kauze se oddálila konečná devastace našeho národa. Jen díky jemu hodně lidi prohlédlo co jsou socani zač a o co jim jde pod jejich kecy, jak dělají všechno pro lidi. Už jen ukázka rathova rukopisu v jeho dopisu na novinkách ukazuje co máme v PS za poslance. Kdyby muj 12. letý kluk psal stejně jako on tak nesmi ven dokud se nepolepší. Ráthův rukopis je na úrovni žáka základní školy. Bohužel jeho myšlení nedosahuje ani této úrovně.
    Zdenka L.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data