Severní Amerika, a s ní Spojené státy, přišla v závodu s Asií o další prvenství. Podle zprávy World Wealth Report vypracované společnostmi a RBC Wealth Management poprvé v moderní historii žije na asijském kontinentě víc milionářů než ve Spojených státech a Kanadě. Zatímco severoamerická milionářská populace vloni mírně poklesla na 3,35 milionu, v Asii došlo k 1,6% růstu na 3,37 milionu.
Celkovým majetkem (ve výši 11,4 bilionů USD) však severoameričtí milionáři své kolegy z Asie stále převyšují (ti disponují 10,7 bilionu USD). Asii studie definuje jako Čínu, Japonsko, Indii, Austrálii a dalších asi 12 zemí. Nezařazuje do ní Rusko, Írán a země Blízkého východu.
Celosvětově studie napočítala zhruba 11 milionů osob s investičními aktivy převyšujícími 1 milion amerických dolarů (hodnota „primární rezidence“ se do průzkumu nezapočítává). Lehce nadpoloviční většina milionářů (53 %) sídlí ve třech zemích - Německu, Spojených státech a Japonsku. Z větších zemí si nejvyšší nárůst (6,2 %) vloni v počtu bohatých osob připsala Brazílie.
V soutěži jednotlivých zemí stále vedou Spojené státy se 3067 milionáři. Celkový trend však jednoznačně ukazuje na růst váhy Asie, Latinské Ameriky a Afriky v neprospěch Evropy a severní Ameriky. Milionářská populace v amerických státech jižně od řeky Rio Grande loni vzrostla o 5,4 %, na Blízkém východě o 2,7 %, v Africe o 3,9 %.
Celkově bohatí v loňském roce příliš důvodů k radosti neměli. Jejich počet zůstal nezměněný, přičemž suma jimi kontrolovaných aktiv klesla o 1,7 % na 42 bilionů USD. Jednalo se o první snížení od roku 2008. Nejvíc se pokles dotkl lidí s majetkem nad 30 milionů USD, jejichž počet se globálně snížil o 2,5 %. Podle RBC se na tom podepsal hlavně chabý výkon světových burz a pomalejší růst světové ekonomiky.
(Zdroje: World Wealth Report 2012, CNBC)