Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v červnu opět klesá, mírné zlepšení u spotřebitelů

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v červnu opět klesá, mírné zlepšení u spotřebitelů

25.6.2012 9:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červnu opět snížila. Souhrnný indikátor důvěry ve srovnání s květnem poklesl o 0,8 bodu na -2,2 b, nižší je i v meziročním srovnání. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku snížila na 4,6 bodu z 6 b., zatímco spotřebitelská mírně vzrostla na -29,3 z -31 bodů.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v červnu meziměsíčně zvýšil, v meziročním srovnání je však stále nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, vzrostl. Úmysl spořit se zvýšil také, respondenti se nadále obávají růstu cen, uvedl ČSÚ.

Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila znovu jen v obchodě; ve stavebnictví, ve vybraných službách a v průmyslu klesla. V průmyslu se v červnu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo. Hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky se snížilo mírně. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce pokles tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v květnu. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci snížila a oproti hodnotám z června 2011 je také nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červnu snížilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti květnu snížilo také. Respondenti očekávají téměř neměnnost ve stavební činnosti a mírné zvýšení zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se vlivem stavební sezóny zvýšila. Celkově se důvěra ve stavebnictví v červnu snížila a je stále nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti květnu zvýšilo. Zásoby se zvýšily mírně. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou oproti minulému měsíci nižší. Celkově se v červnu důvěra v obchodě meziměsíčně mírně zvýšila, ale v meziročním srovnání je stále nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb se v červnu hodnocení současné ekonomické situace oproti květnu snížilo. Hodnocení poptávky se snížilo, avšak její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou oproti květnu vyšší, pro příštích šest měsíců jsou nižší. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila a i v meziročním srovnání je nižší.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data