Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolarový bič na komodity

Dolarový bič na komodity

4.7.2012 18:17

V předminulé úvaze jsem poukazoval na to, že se možná rozvíjí jeden významný investiční příběh. Jde o rostoucí konkurenceschopnost americké ekonomiky, která by vedla k zlepšování její obchodní bilance a menšímu negativnímu tlaku na dolar. V soutěži ošklivek měn vyspělých ekonomik by to pro dolar bylo nezanedbatelné plus (tedy vlastně mínus). V dolarových cenách komodit se změny kurzu dolaru projevují samozřejmě znatelně, minule jsem se krátce věnoval zlatu, podívejme se nyní na celý komoditní koš.

Vývoj cen komodit (druhý graf) můžeme vnímat jako určitý průnik mezi vývojem kurzu dolaru (k euru červeně v prvním grafu) a typickými rizikovými aktivy – akciemi (zeleně v prvním grafu):  
 
sous1
 
Zdroj: Bespoke, FRED

Všimněme si nejdříve, že počátek velké komoditní rally po roce 2000 startuje ve stejnou dobu jako dlouhodobější oslabování dolaru; tj. komodity kvůli dolaru startovaly znatelně dříve než akcie. Tato první vlna oslabování dolaru přinesla jeho 50 % propad vůči euru, komodity si v té době připsaly cca 200 %, taženy nejen dolarem, ale i fundamentem v podobě rostoucí poptávky z rozvíjejících se zemí a asi i zvyšující se intenzitou dlouhodobých úvah o ropných a jiných vrcholech. Další velká vlna oslabování dolaru (25 %) se cca kryje s posílením komodit (28 %). Propad jejich cen v roce 2008 (42 %) je jen z poloviny „kryt“ posílením dolaru. A vývoj od jara 2011 ukazuje poměr asi 24:17. Celkově vidíme, že ceny komodit kopírují kurz dolaru o něco spolehlivěji, než další rizikové aktivum – americké akcie (s tím, že všechny tři oblasti jsou vzájemně propojené).

Z grafů je také vidět že RON – ROFF mustr vlastně fungoval již před rokem 2008, tehdy ale na jiné bázi. Tou byla rovnice „silná americká ekonomika = slabý dolar = rostoucí ceny akcií a komodit“. Můžeme tomu také říkat Greenspanovský mustr. Co v grafech vidět není je to, že ne vždy držel vztah slabý dolar = silná riziková aktiva (ať už greenspanovsky, či RON-ROFFovsky). Během celé dot.com bubliny fungoval vztah opačně - tomu opačnému mustru můžeme pracovně říkat Volckerovský vztah a je patrný z posledního obrázku (červeně akcie, zeleně dolarový index – posilování dolaru je zde opačným směrem než v prvním grafu): 
 
sous2

Držme se nakonec kreativní úvahy o tom, že dolar má fundamentálně zlepšující se výhled. Tj. těžil by spíše z toho, jak je doma dobře, ne z toho, jak je jinde zle a musí se monetárně hasit. Pak je namístě uvažovat i o tom, že se bude opět měnit vazba dolar – riziková aktiva. Tj., že by se opět navrátil Volckerovský mustr, který tak nějak odpovídá i selskému rozumu. Bič silného dolaru by pak na riziková aktiva nedoléhal negativně, ale hnal by je k růstu. Ještě dlouho ale pravděpodobně půjde jen o vyloženě alternativní scénář.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ano, velmi správně
    5.7.2012 9:03

    Vykročení správným směrem. Ze zavádění nových převratných energetických technologií budou obecně více profitovat země importující energie (USA, Japonsko, Čína, Indie) a těžké ztráty utrpí země vyvážející energie (kteréžto všichni dobře známe). Kombinace zajímavých měnových párů: USD/RUB, AUD/USD, AUD/JPY, USD/CAD, USD/NOK
    Detective
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data