Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak by vypadaly kurzy nových měn, pokud by došlo k rozpadu eurozóny?

Jak by vypadaly kurzy nových měn, pokud by došlo k rozpadu eurozóny?

11.7.2012 14:28
Autor: Redakce, Patria Online

Finanční instituce a mezinárodní firmy mají stále větší zájem o zajištění kurzového rizika, které by sebou nesl možný rozpad eurozóny. Co ale musí například udělat firma ze severu eurozóny, pokud má dceřiné společnosti či výrobní závody na jihu? Na to, aby se zajistila proti kurzovému riziku, musí nejdříve vědět, jak by se vzájemně posunuly kurzy nových měn v případě, že by se měnová unie skutečně rozpadla. Kurzové ztráty v zemích s oslabující měnou pak můžeme například eliminovat pomocí zisků v zemích, kde měna relativně k domácí měně dané firmy posílí.

K odhadu pohybu kurzu nových měn můžeme použít velikost pohledávek a závazků v systému Target2. Následující graf ukazuje vývoj bilance v tomto systému u centrálních bank největších ekonomik eurozóny. Celkově jsou v tomto systému Německo, Finsko a Nizozemí významnými věřiteli a Španělsko, Itálie, Řecko, Portugalsko a Irsko významnými dlužníky.

kurzy

 

Odhadujeme, že před rozpadem eurozóny by se kurzy měn jednotlivých zemí vyvíjely relativně k euru následovně: Německo + 18 %, Španělsko - 20 %, Francie - 2 %, Itálie - 12 %, Belgie - 6 %, Řecko - 30 %, Portugalsko - 28 %, Irsko - 49 %, Finsko + 20 % a Nizozemí + 16 %. Zhruba tedy můžeme říci, že v případě Nizozemí, Německa a Finska by došlo asi k 20% posílení měny, zatímco u Řecka, Portugalska a Irska by došlo minimálně k 30% oslabení a v případě Itálie k 12% oslabení kurzu.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Plky
  12.7.2012 5:46

  Tyto články, kde jsou zdrojem informací věštící koule, fakt miluju.
  Peté
 • Jak by vypadaly kurzy nových měn, pokud by došlo k rozpadu eurozóny?
  11.7.2012 15:21

  Tak to je mi opravdu jedno. Mě zajímá, jak by vypadal kurz naší slavné koruny ? Nad tím se nikdo nezamyslel ?
  oradapoisson
  • Re: Jak by vypadaly kurzy nových měn, pokud by došlo k rozpadu eurozóny?
   11.7.2012 15:50

   To se týkalo jen zemí, které platí eurem.
   Jesse
   •  
    12.7.2012 0:23

    je fakt že jsme sice "emerging" market, ale v podstatě jsme německá država, takže by naše koruna asi posílila, ne o tolik jako marka ale tak o polovinu , tedy o 10 procent, myšleno k dolaru, a ne hned po rozpadu. Podle mně ale nedojde k návratu k marce, to by bylo příliš silné protieuropanství, spíš zavedou Geuro, nikoli však Greek Euro ale German Euro, tedy Nové Euro které bude silné a staré euro nechají zbytku evropy. To se přece dělo v zemích jako je Francie a Itálie kde čas od času škrtli par nul a udělali "nový frank" nebo "super liru"... tak teď bude "nové euro". Teorie bude, že na něj časem přejdou všichni. Až zkrachovanci zamáznou dluhy co nadělali v starých eurech zdevalvovanou měnou, budou chtít sami zase do "new euro zóny" aby jí mohli znovu vyžrat. Pokud bude německo poučeno a bude přibírat nové členy do klubu s rozumem, možná jim to nakonec vyjde.
    Radek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y