Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asijské hodnoty jako lék na evropskou letargii?

Asijské hodnoty jako lék na evropskou letargii?

13.07.2012 18:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Hospodářské a politické potíže Evropy a Spojených států přiměly některé asijské politiky a komentátory ke škodolibým vyjádřením na adresu „upadajícího Západu“. Zadostiučinění pociťují hlavně propagátoři „asijských hodnot“.

Singapurský diplomat a akademik Kishore Mahbubani nedávno vyzval představitelku barmské opozice Aun Su Ťij, aby místo dekadentní Evropy hledala vzory v obrozující se Asii s tím, že „tichý asijský pragmatismus přináší stálý hospodářský růst, zatímco Evropa chřadne a trápí se.“

V řadě zemí typu Thajska či Malajsie, které byly postiženy finanční krizí z roku 1997, přetrvávají trpké vzpomínky na tvrdá úsporná opatření uvalená Mezinárodním měnovým fondem (MMF) jako podmínku pro poskytnutí záchranných úvěrů. Nyní se podle mnohých karta obrátila a je čas, aby Západ na vlastní kůži pocítil následky žití nad poměry.

Ještě příkřeji podobné nálady vystihl bývalý malajský premiér (ve funkci strávil 22 let do roku 2003) Mahathir Mohamad. Podle něj „staletí dominance“ Západ přesvědčily, že „ví nejlíp, co je pro ostatní dobré: jeho hodnoty musí být přijímány jako univerzální; ty asijské jsou považovány za bezvýznamné.“

Mahathir medicínu předepsanou MMF odmítl, za což si vysloužil ostrou kritiku západních politiků a médií. Dnes může jízlivě poukazovat na dvojité standardy: před 15 lety Washington východoasijským zemím nakázal nechat předlužené banky padnout; v současné bankovní krizi západní politici zachraňují dobře placené finančníky z kapes daňových poplatníků.

Velmi hloubavý a vyvážený vhled do problematiky nabízí komentátor serveru Bloomberg Pankaj Mishra. Předně je kvůli propletené historii asijsko-evropských vztahů posledních století velmi obtížné hodnoty propagované jako „asijské“ přesněji vymezit a oddělit evropské příměsi od asijského základu.

Nejznámější zastánci asijského modelu typu singapurského Lee Kuan Yewa se často záměrně uchylují k líbivým extrémům: konfuciánská komunální harmonie proti západnímu amorálnímu individualismu, kolektivní blaho proti individuálním lidským právům, respekt vůči autoritě proti chaosu moderní demokracie, tvrdá práce a šetrnost proti impulzivnímu konzumu, spolupráce mezi vládou a byznysem proti bezohlednému laissez-faire.

Je velmi snadné zneužít hutného nánosu dějin a přivlastnit si odkaz starověkých mudrců v ideologickém boji o civilizační prvenství. V 19. století pokládal německý sociolog Max Weber Konfucia a jeho učení za příčinu čínské zaostalosti. Dnes se na filozofa odkazuje při vysvětlování poválečného úspěchu Japonska a Singapuru. Také formálně komunistický Peking se přihlásil k asijské renesanci pod záštitou konfuciánství a už od 80. let propaguje „socialistickou duchovní civilizaci“.

Rétorika Leeho a dalších je podle Pankaje pochopitelná. „Vyrůstali v koloniální éře, kdy bylo běžné ponižovat nebílé rasy. Pro jejich generaci se stalo téměř povinností prezentovat se jako protizápadní revolucionáři odhodlaní bránit vysokou ideu Asie. Navíc tito muži při pokusech o řízení etnicky roztříštěných společností zjistili, že vzdor vůči Západu je nejlepším způsobem jak nadchnout masy pro ideál národní jednoty.“

Tato taktika zdaleka není jen v repertoáru asijských politiků. Jejich evropští kolegové v posledních letech neustále opakují mantru národních či civilizačních hodnot, i když lokální ekonomiky vystavují globálním tokům kapitálu a zboží a zostřování různých forem nerovnosti. Není prakticky jediného dokumentu Evropské unie o vztazích s Ruskem, kde by se nemluvilo o „sdílených hodnotách“ nebo „společném dědictví evropské civilizace“. Pokrytectví, a snad i sebeklam, tohoto přístupu odkrývají americké diplomatické depeše zveřejněné serverem WikiLeaks, kde většina západních představitelů v soukromých hovorech přiznává, že Rusko se vydalo jinou cestou než Západ.

„Politici na Západě i na Východě se ve svých projevech stále více uchylují ke kulturnímu nacionalismu, obzvlášť proto, že se vzdávají ekonomické suverenity ve prospěch transnacionálních sil globalizace,“ píše Pankaj a dodává, že „jakékoli řeči o mocných Asiatech by v nás měly vzbudit podezření.“ Jak napsal jeden z propagátorů asijských hodnot, malajský Anwar Ibrahim: „Asie je v procesu utváření vlastní existence. Tento dlouhý a intenzivní proces hodnocení a pochopení sebe sama teprve začíná.“

(Zdroj: Bloomberg, RIA Novosti, EU Country Strategy Paper 2007-2013: Russian Federation)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
13:24Perly týdne: Moc nečekat od Applu i celého trhu?
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data