Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soukromé ostrovy už nejsou výsadou milionářů. Nejvýhodnější koupě k mání v Řecku

Soukromé ostrovy už nejsou výsadou milionářů. Nejvýhodnější koupě k mání v Řecku

27.07.2012 18:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Investoři, jejichž vytouženým snem je přestěhovat se na důchod na osamocený ostrůvek se sněhobílými plážemi kdesi v Tichomoří, by měli zbystřit. Slábnoucí poptávka světoznámých celebrit a rostoucí počty v inventáři realitních agentur zvrátily poměr sil na trhu privátních ostrovů prudce ve prospěch kupců. Za posledních pár let se ceny propadly o 20-80 %.

Po celém světě je nyní na prodej kolem 600 soukromých ostrovů, tvrdí Chris Krolow ze společnosti Private Islands, která zprostředkovává jejich marketing a prodej. Od začátku recese se nabídka zvýšila víc jak o třetinu. Na některé dokonce dosáhnou i ti, kteří se nepočítají k dolarovým milionářům. Nebo i korunovým. Desítky ostrovů jsou k mání za 200 000 USD (4 mil. Kč) a méně, u některých cena klesla pod 50 000 USD (1 mil. Kč).

V případě nejlevnějších koupí však rozhodně nelze počítat s tím, že ostrov bude vybaven luxusní vilou či pláží s nejjemnějším pískem, spíš je třeba připravit se na pořádnou robinzonádu bez pitné vody a úkrytu před spalujícím sluncem. Trh je v zásadě rozdělen na dva sektory. Ten lepší - s domy, náležitým příslušenstvím, poblíž obydlených oblastí - tak prudký propad cen nezaznamenal. Odlehlé a těžko přístupné ostrůvky bez infrastruktury a s nepříznivým podnebím se naopak stávají trosečníky realitního trhu.

Například strov Puangiangi o rozloze 62 hektarů u Nového Zélandu byl nedávno prodán za 800 000 USD, i když původně stál 4 mil. USD. Buenavista ve vodách Panamy s 200 metrovou pláží byl ještě nedávno nabízen za 3 mil. USD; jeho cena teď klesla na 750 000 USD. Exkluzivní Leaf Cay na Bahamách se třemi plážemi na vyvalování, hlubokým přístavištěm pro extra velké jachty a se snadným přístupem k blízkému golfovému hřišti zlevnil ze 24 mil. USD na 7 mil. USD. Při koupi ostrova Buck v Karibiku se slušně vybaveným zámečkem usazeným na bílém útesu ušetříte celých 15 mil. USD oproti původní ceně (50 mil. USD).

Za potápějícími se cenami ostrovů stojí několik faktorů. Krom slabého globálního růstu, dluhových krizí a hrozících pádů z útesů fiskálních i jiných je to zejména vyprchání „ostrovní horečky“. Doby, kdy se Richard Branson, Johny Depp nebo Celine Dion předháněli v tom, kdo má větší ostrov, dávno minuly. Ke zkulturnění ostrovů je potřeba získat nákladná stavební povolení u často zkorumpovaných úřadů. Řízení se navíc může táhnout roky. Další drahou položku tvoří udržování nemovitostí a kultivace půdy. Nejhorší je ale časová náročnost dojíždění na odlehlá místa. Řada lidí své ostrovy nakonec téměř vůbec nenavštěvuje.

Nejvýhodnější koupě nabízí Řecko. Několik let trvající recese způsobila, že nádherné kousky v Egejském moři jsou k mání za pakatel. Chris Krolow z Private Islands, která nabízí několik řeckých ostrovů, si však stěžuje, že zatím neuzavřel jediný obchod. Transakce prý brzdí příliš úřednických obstrukcí a velká nejistota ohledně budoucnosti země. Některé z nabídek přitom vypadají velmi lákavě. Potenciálnímu kupci Krolow doporučuje třeba řetězec pěti ostrovů za 4,9 mil. EUR.

A pokud k dispozici milionové prostředky nemáte, a po vlastním ostrůvku přesto toužíte, má Krolow v nabídce i mrňouska o rozloze 3000 m2 u pobřeží Panamy za 30 000 USD (600 tisíc Kč). Není na něm sice ani dům ani pláž, zato se to tu hemží papoušky a tukany.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data