Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soukromé ostrovy už nejsou výsadou milionářů. Nejvýhodnější koupě k mání v Řecku

Soukromé ostrovy už nejsou výsadou milionářů. Nejvýhodnější koupě k mání v Řecku

27.07.2012 18:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Investoři, jejichž vytouženým snem je přestěhovat se na důchod na osamocený ostrůvek se sněhobílými plážemi kdesi v Tichomoří, by měli zbystřit. Slábnoucí poptávka světoznámých celebrit a rostoucí počty v inventáři realitních agentur zvrátily poměr sil na trhu privátních ostrovů prudce ve prospěch kupců. Za posledních pár let se ceny propadly o 20-80 %.

Po celém světě je nyní na prodej kolem 600 soukromých ostrovů, tvrdí Chris Krolow ze společnosti Private Islands, která zprostředkovává jejich marketing a prodej. Od začátku recese se nabídka zvýšila víc jak o třetinu. Na některé dokonce dosáhnou i ti, kteří se nepočítají k dolarovým milionářům. Nebo i korunovým. Desítky ostrovů jsou k mání za 200 000 USD (4 mil. Kč) a méně, u některých cena klesla pod 50 000 USD (1 mil. Kč).

V případě nejlevnějších koupí však rozhodně nelze počítat s tím, že ostrov bude vybaven luxusní vilou či pláží s nejjemnějším pískem, spíš je třeba připravit se na pořádnou robinzonádu bez pitné vody a úkrytu před spalujícím sluncem. Trh je v zásadě rozdělen na dva sektory. Ten lepší - s domy, náležitým příslušenstvím, poblíž obydlených oblastí - tak prudký propad cen nezaznamenal. Odlehlé a těžko přístupné ostrůvky bez infrastruktury a s nepříznivým podnebím se naopak stávají trosečníky realitního trhu.

Například strov Puangiangi o rozloze 62 hektarů u Nového Zélandu byl nedávno prodán za 800 000 USD, i když původně stál 4 mil. USD. Buenavista ve vodách Panamy s 200 metrovou pláží byl ještě nedávno nabízen za 3 mil. USD; jeho cena teď klesla na 750 000 USD. Exkluzivní Leaf Cay na Bahamách se třemi plážemi na vyvalování, hlubokým přístavištěm pro extra velké jachty a se snadným přístupem k blízkému golfovému hřišti zlevnil ze 24 mil. USD na 7 mil. USD. Při koupi ostrova Buck v Karibiku se slušně vybaveným zámečkem usazeným na bílém útesu ušetříte celých 15 mil. USD oproti původní ceně (50 mil. USD).

Za potápějícími se cenami ostrovů stojí několik faktorů. Krom slabého globálního růstu, dluhových krizí a hrozících pádů z útesů fiskálních i jiných je to zejména vyprchání „ostrovní horečky“. Doby, kdy se Richard Branson, Johny Depp nebo Celine Dion předháněli v tom, kdo má větší ostrov, dávno minuly. Ke zkulturnění ostrovů je potřeba získat nákladná stavební povolení u často zkorumpovaných úřadů. Řízení se navíc může táhnout roky. Další drahou položku tvoří udržování nemovitostí a kultivace půdy. Nejhorší je ale časová náročnost dojíždění na odlehlá místa. Řada lidí své ostrovy nakonec téměř vůbec nenavštěvuje.

Nejvýhodnější koupě nabízí Řecko. Několik let trvající recese způsobila, že nádherné kousky v Egejském moři jsou k mání za pakatel. Chris Krolow z Private Islands, která nabízí několik řeckých ostrovů, si však stěžuje, že zatím neuzavřel jediný obchod. Transakce prý brzdí příliš úřednických obstrukcí a velká nejistota ohledně budoucnosti země. Některé z nabídek přitom vypadají velmi lákavě. Potenciálnímu kupci Krolow doporučuje třeba řetězec pěti ostrovů za 4,9 mil. EUR.

A pokud k dispozici milionové prostředky nemáte, a po vlastním ostrůvku přesto toužíte, má Krolow v nabídce i mrňouska o rozloze 3000 m2 u pobřeží Panamy za 30 000 USD (600 tisíc Kč). Není na něm sice ani dům ani pláž, zato se to tu hemží papoušky a tukany.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m