Internetové sociální sítě jsou v Rusku stále populárnější, hrozí však i úskalím dezinformací. Zpráva z falešného účtu ruského ministra na twitteru dokázala zahýbat i s cenami ropy.
Na počátku podle listu The Moscow Times stál údajný "tweet" ministra vnitra Vladimira Kolokolceva, že podle velvyslance v Damašku byl syrský vládce Bašár Asad "zabit či zraněn", a o pár hodin později ceny surové ropy v New Yorku poskočily o více než dolar. Nejspíše kvůli nervozitě trhů, jak by na vyhrocení situace v Sýrii mohl zareagovat nejbližší Asadův spojenec a velký producent ropy Írán.
V rozruchu téměř zaniklo prohlášení ministerstva vnitra, že Kolokolcev žádný účet na žádné sociální síti vůbec nemá. Falešný účet sice vzápětí přestal existovat, falešný poplach však dál žil svým životem.
Nejde o výjimku. Prakticky ve stejné době jedna z ruských agentur vypustila do světa, že čečenský vládce Ramzan Kadyrov označil punkerky Pussy Riot, které pěly v chrámu proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, za "svině". Taky na základě údajného Kadyrovova "tweetu". Vzápětí se Kadyrovův mluvčí musel ohánět vysvětleními, že onen účet není ten pravý účet a že jeho šéf případ Pussy Riot nekomentuje.
Kadyrov si účet na twitteru zřídil v červnu, prý právě pod tlakem ze záplavy účtů falešných.
Rusko se tím nijak nevymyká ze světového trendu. Jeden z falešných účtů si dokonce na své falešnosti postavil celou existenci: otevřeně si totiž utajuje z někdejší "šedé eminence Kremlu", nyní vicepremiéra Vladislava Surkova - k potěše téměř 20.000 uživatelů.