Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaký prezident by trhům více pomohl, či méně uškodil?

Jaký prezident by trhům více pomohl, či méně uškodil?

05.09.2012 18:36

U našich prezidentských voleb máme jednu jistotu – s trhem nehne žádný z možných výsledků, byť by byl sebezajímavější. Prezidentské volby v USA jsou naopak pro akciové trhy jedním z významnějších témat. Pokud mohu soudit, korporátně – investiční sféra v převážné většině preferuje Republikány. Současný prezident a jeho vláda jsou naopak považováni za sílu, která bojuje proti firmám, hodlá zvyšovat daně a celý korporátní sektor dusí nadměrnou regulací.

S daným nastavením pak můžeme zaznamenat i dosti kreativní úvahy o tom, co je třeba dělat/čeho se vyvarovat, aby se pan Obama nedostal opět ke kormidlu. Nedávno jsme například mohli od jednoho komentátora na CNBC slyšet, že trh nyní roste proto, že klesají Obamovy preference. Tím, jak trh roste, se ale zlepšuje nálada ve společnosti, což zase zvyšuje Obamovy šance na znovuzvolení. Ideálního výsledku, tedy růstu trhu a zároveň preferencí Republikánů, se tak podle této logiky nelze dobrat. Ideální by zřejmě bylo, kdyby se investoři domluvili, pár týdnů prodávali a tím Obamu svrhli. Povšimněme si přitom, že jde o další variantu „čím hůře, tím lépe (pro nás)“ - tedy o něco, co zavání určitou perverzí.

Sám nemám na volební výsledek a preference nijak pevný názor, ale podobný mírně perverzní, či základní logiku a znalost věci ignorující přístup, pozoruji častěji u Republikánů a jejich zastánců. U investic bychom si ale neměli plést dojmy s pojmy, zde nám to umožní následující graf od JPM. Ten ukazuje historické návratnosti trhu při různých kombinacích Demokratů a Republikánů na prezidentském křesle, v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Například DDD tak znamená, že Demokraté měli prezidenta a dvojí většinu.

prez

Na jednu stranu je těžké tvrdit, že skladba politické reprezentace je hlavním faktorem ovlivňujícím vývoj akciového trhu (i když v USA je tomu tak asi nejvíce, protože akciový trh tam je silně prorostlý celou společností). Na stranu druhou nejde o vedlejší faktor, jeho působení je ale těžké izolovat a zbavit šumu. Například fiskální politika často neodpovídá světonázoru dané strany, navíc se projevuje se zpožděním. I zde se tak občas objevují ony „strategické“ hry typu „čím hůře ...“.

Uvedená data každopádně ukazují, že co se týče vlivu prezidentování na trh, jasnou akciovou jedničkou jsou Demokraté – první dvě místa jsou jejich a současné pravicové (v americkém slova smyslu) obavy tak postrádají minimálně podporu historických zkušeností. A ani demokratická dominance v Kongresu není žádným propadákem (druhé a třetí místo); kombinace DDD je dokonce na druhém místě dosažených návratností, zatímco kombinace RRR je na předposledním a to s návratností téměř poloviční.

Konkrétní úvahy o vlivu výsledku voleb na ekonomiku a trh se budou týkat zejména dnes již známého fiskálního útesu (viz např. „Spory o daně mohou americkou ekonomiku poslat ke dnu, varuje výbor Kongresu“). Scénářů je zde dost, zejména pokud do nich zabudujeme interakci mezi fiskální a monetární politikou (šetří si například pan Bernanke munici až na případný novoroční kolaps?). S nimi spojená nejistota si ale již nyní asi vybírá určitou daň.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data