Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec podpory biopaliv v EU? Brusel přiznává možný negativní dopad na životní prostředí i produkci potravin

Konec podpory biopaliv v EU? Brusel přiznává možný negativní dopad na životní prostředí i produkci potravin

11.9.2012 9:53
Autor: ČTK

Evropská unie omezí používání biopaliv založených na zemědělských plodinách. Obává se, že tato paliva jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se předpokládalo, a že jejich podpora má negativní dopad na produkci potravin. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu legislativy EU. 

Plán počítá s odstraněním veškerých státních dotací na biopaliva vyráběná z produktů zemědělství jako pšenice či cukr poté, co v roce 2020 vyprší současná legislativa. Ještě ho ale musejí schválit vlády členských zemí EU a unijní zákonodárci. 

"Evropská komise je toho názoru, že v období po roce 2020 by měla být biopaliva dotována pouze v případě, že povedou k výrazné úspoře skleníkových plynů a nebudou vyráběna z plodin používaných k produkci potravin a krmiv," píše se v návrhu. Komise chce naopak zvýšit podíl biopaliv nevyužívajících zemědělské produkty, která se vyrábí například z odpadu domácností. 

Návrh představuje velkou změnu v evropské politice podpory biopaliv, která již delší dobu čelí značné kritice. Nové plány, jež budou podle agentury Reuters oficiálně představeny v příštích týdnech, se však nelíbí producentům biopaliv. 

"Tři roky poté, co EU učinila z biopaliv centrální bod své politiky na podporu obnovitelných zdrojů energie v dopravě, ohrožuje současný návrh komise odvětví, které vzniklo v reakci na tuto politiku, zajišťuje 50.000 pracovních míst a přineslo by novou generaci technologií v oblasti biopaliv," uvedl Jean-Philippe Puig, šéf francouzské společnosti Sofiproteol, která vlastní největšího evropského výrobce bionafty Diester Industrie. 

Předseda správní rady největší světové potravinářské společnosti Nestlé (58,85 CHF, 0,00%) Peter Brabeck minulý týden uvedl, že svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008.


Váš názor
 •  
  11.9.2012 15:47

  Tak se nám soudruzi v Bruselu zase spletli. Ostatně, jako ve všem co vymysleli.
  mcl
  •  
   11.9.2012 16:08

   Nápad v 90. letech to nebyl tak špatný. Chtěli zmírnit nadprodukci potravin v EU aniž by sahali na dotace zemědělcům. prostě nechtěli dotovat jak výrobu potravin pak ještě jejich vývoz do třetího světa nehledě na to, že tyhle dotované potraviny v třetím světě likvidovali místní producenty. Takže nápad část polí osít řepkou a z té udělat naftu byl dost rozumný. Jenže jako obvykle se to zvrhlo (hlavně v ČR) dost přes míru a mezitím se i změnila situace na trhu s potravinami, kterých začíná být nedostatek. Dobrá věc na té řepce je, že díky ní zůstala obdělávána spousta polí a přežila i spousta zemědělců, kteří tak mají příští rok (nebo ten další až to v tom molochu docvakne všem) možnost zase vše osít obilím. A hladomor evropě nehrozí.
   ..
   • to že je dobrý nápad?
    11.9.2012 17:02

    Chtěli zmírnit nadprodukci potravin v EU aniž by sahali na dotace zemědělcům ??? Větší kravinu nemohli vymyslet !!! V překladu to znamená, že dostávali za méně práce a rizika více peněz. Jestli tohle není zhovadilost, pak už nic. Na druhou stranu jsi myslím i ty na jiném místě obhajoval rušení tzv. "zelené nafty" soudruhem Kalouskem. jak to jde dohromady? nejsi taky poturčený? Ti jsou horší než Turci:-))
    Jesse
    • Re: to že je dobrý nápad?
     11.9.2012 22:05

     Dotace zemědělcům v EU jsou obrovské politikum a v podstatě nehrozí, že by byly zrušeny. Má to vazbu na dalších x věcí jako je rozhodnout se, zda uvalíme na dovoz potravin vysoká cla jako japonci a výrazně zražíme potraviny lidem a zůsteneme v podstatě dále soběstační nebo se spolehneme na dovoz a budeme vydíratelní. Protože když se Evropa vzdá dotací, budou jediní dva významní vývozci potravin Rusko a USA a když se neurodí v jedné zemi, budeme té druhé vydáni napospas. Zkus mi říct, která z těch dvou variant je lepší a podpořit to nějakým argumentem. Jesse podle mě jsi docela hloupý, ale i přesto jsi mi sympatický, zkus mi ve své odpovědi dokázat opak.
     ..
     • co ti na to mám říci?
      12.9.2012 8:30

      S dotacemi bytostně nesouhlasím, ale s dotacemi do krajiny, tedy zemědělcům zase ano. Právě z důvodu, který popisuješ, takže souhlas. No ale milej zlatej, pak nevidím jediný důvod, proč měli všichni v EU dostávat na pěstování potravin dotace a českej sedlák NE !? Můj argument je prostý a zcela viditelný - když všichni, tak všichni. Tebou uvededené příklady jsou v malém příklad českého zemědělce se zelenou naftou. Okolní státy a dovozci hravě převálcují náš trh levnou produkcí (dotovanou) a český sedlák utře nos. Máme to zapotřebí? Jenže to se nestává jednou za čas, když se neurodí, jak názorně ukazuješ na Rusko a USA, ale to je za posledních 15 let každý rok !! Takže pro mne je akceptovatelná varianta pouze jedna - všichni se stejnými podmínkami.
      Jesse
   • Dž.
    11.9.2012 16:16

    No ve středních Čechách jezdím kolem hafa polí ležících ladem (za dotace?). Když se tak vyznáš, tak jak je to v dalších letech s tím semenem a hlavně oddenky pýru, kdyby se pole chtěly znovu osít? Pomůže jenom orba?
    Kalka.
    • Re: Dž.
     11.9.2012 22:11

     Nepomůže. Já mám 100 metrů od baráku "pole", co bylo naposled oseté tak v roce 1990. Nikdo za to žádné dotace nebere, neb je to již houští šípků, hlohů, bodláků a pajasanů s akáty. Loni půlku kultivovali z obecních peněz na louku a necelé tři hektary dělala parta snad 10 lidí a 2 traktorů možná tři týdny. byla to práce kterou bych nechtěl dělat za střízliva.
     ..
    • Re: Dž.
     11.9.2012 17:04

     Orba + tisíce litrů Roundapu :-)) Ale to už nehrozí. Zemědělci už zlenivěli natolik, že náklady na donucovací prostředky by rozpočet už neutáhl :-)))
     Jesse
  •  
   11.9.2012 15:55

   Hlavní je tam přece NĚCO vymýšlet a učinit se 'nepostradelným' ;-)
   Kalka.
   •  
    11.9.2012 15:58

    To nebude jen soudružská záležitost, jde právě o tu individualitu vymýšlitelů - určitě mají taky své lobisty a jsou napojeni na jiné lobisty - a asi hrají na burze... ;-)
    Kalka.
 • to je rychlost, panečku,
  11.9.2012 13:35

  ještě 8 roků budeme odsírat řádění zelených pitomců....
  keris
  • Re: to je rychlost, panečku,
   11.9.2012 14:05

   s temi pitomci souhlasim, skutecny ekolog by zakazal paliva spalovat uplne.
   Azb
   •  
    11.9.2012 14:24

    Paliva nikoliv, ale suroviny k výrobě jídla ano :-))
    Jesse
  • Re: to je rychlost, panečku,
   11.9.2012 14:02

   soudruzi mají představu, že za těch 8 let lidi hlady neumřou... už dnes nemá 15% evropské populace co do huby !!
   Jesse
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data