Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Současné tržní anomálie a pochybný fundamentální základ investování

Současné tržní anomálie a pochybný fundamentální základ investování

24.9.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Alokace aktiv v investičním portfoliu je obvykle založena na fundamentální analýze. Nyní ale ohledně tohoto přístupu panuje mnoho pochyb. Můžeme je rozdělit do několika oblastí. První z nich je existence různých rovnovážných stavů, které jsou udržovány za pomoci sebenaplňujících se proroctví. U stejného fundamentu tak mohou přetrvávat rozdílné ceny v závislosti na tom, jak se vyvíjejí očekávání ohledně budoucího vývoje. Pokud například u daného dlužníka investoři věří, že dojde k jeho defaultu, náklad jeho financování bude vysoko a pravděpodobnost insolvence skutečně poroste. Jestliže budou naopak investoři čekat, že k defaultu nedojde, náklad financování bude nízko stejně jako pravděpodobnost insolvence. 

K uvedenému můžeme přidat iracionální šíření nákazy, kdy změna ceny jednoho aktiva vyvolá posun v očekáváních a následně i v cenách dalších aktiv. Výsledkem je nákaza, která nemá žádný vztah k fundamentu. Nestabilitu na trhu pak může zvýšit interakce mezi fundamentálními a technickými investory. Výsledkem může být celková neefektivnost fundamentálního přístupu k investicím.

I v současné době můžeme na trzích najít několik anomálií a případů, kdy ceny aktiv neodpovídají fundamentu. Následující graf ukazuje výnosy vládních dluhopisů Španělska, Itálie, Francie, Nizozemí a Finska:

anomálie

Pohled na veřejné finance, zahraniční obchod a strukturu ekonomiky ukazuje velké rozdíly mezi Itálií a Španělskem, přesto se ale sazby u těchto zemí vyvíjejí podobně. A překvapivé jsou i nízké sazby u Francie, která čelí vysokému fiskálnímu deficitu a deindustrializaci, u Nizozemí, které tíží fiskální deficit a vysoké zadlužení domácností, i u Finska s jeho vnějšími deficity a problémy v průmyslu.

Překvapivé je i to, jak investoři hodnotí situaci v USA, Velké Británii a Japonsku. Sazby v těchto zemích leží nízko a kurzy jejich měn naopak vysoko. V USA se ovšem dá čekat obrovský růst veřejného dluhu, v Japonsku dluh již vysoko je a Velkou Británii tíží nízký růst. Například v Japonsku stárnoucí populace pravděpodobně povede k poklesu míry úspor, k deficitům běžného účtu a růstu sazeb.

Další anomálii představuje valuace akcií relativně ke korporátním dluhopisům. Rizikové prémie u akcií totiž ve srovnání s dluhopisovými spready výrazně vzrostly. Došlo tudíž k tomu, že u firem klesly rizikové spready a zároveň klesly ceny akcií. Zdá se tak, že akciové a dluhopisové trhy hodnotí riziko rozdílně. Překvapivá může být i vysoká korelace mezi vládními dluhopisy, bankovními dluhopisy a dluhopisy nefinančních firem v Itálii a Španělsku. Je pochopitelné, že bankovní CDS by měly být korelovány s CDS vládních obligací, protože banky jich drží velký objem ve svých rozvahách. Je ale těžké porozumět tomu, proč nalézáme vysokou korelaci mezi těmito CDS a CDS korporátních dluhopisů, protože korporátní zisky v těchto zemích procházejí znatelným oživením.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC