Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finančníci hledají práci…

Finančníci hledají práci…

5.10.2012 14:24
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Před nedávnem se v médiích objevil názor, že zanedlouho bude klasický životopis věcí minulosti a jeho roli převezme profil na profesionálních sociálních sítích. Jedním z pionýrů v této oblasti je společnosti Linked-in, která provozuje webový portál, obsahující profily, virtuální životopisy a reference na odborníky z mnoha oborů – financí, IT, farmacie, síťového prodeje či správy aktiv. Profil každého takového profesionála obsahuje kromě jeho karierní současnosti a minulosti také cosi, co lze popsat jako jeho „misi“ nebo „status“. Někdo hledá možnosti zvýšení kvalifikace v oblasti marketingu, někdo se chce dozvědět něco nového z finančních trhů a někdo potřebuje nové zprávy z trhu nemovitostí. 

V poslední době se však Linked-in začíná plnit statusy, které tvrdí, že jejich nositel je „finanční profesionál, hledající nové možnosti“. Jinými slovy jde o bývalého bankéře, který velmi pravděpodobně nedávno přišel o práci a teď tento - z lidského pohledu nijak zahanbující - fakt maskuje uvedenou floskulí. Chápu, že na pracovním trhu zní tato slova o něco lépe, než „jsem bez práce a zoufale jí hledám“, ale možná to tak vidím jenom já. Nikdo totiž předem nedokáže říci, jak se bude ve světle takové události chovat a proto použití tohoto slovního spojení nijak nehodnotím či neodsuzuji.

Jde však o potvrzení faktu, že to, o co se byrokrati po celém vyspělém světě snažili poslední tři roky, nakonec přichází samo – zeštíhlení segmentu finančních služeb. Po neobvykle štědré vládní finanční pomoci z let 2008-2010, která dokázala na nějaký čas zakrýt nutnost restrukturalizace bankovnictví jako takového, totiž přichází „nukleární zima“ i tam. Výnosy z dříve lukrativních aktivit, jako obchodování s akciemi či deriváty, prudce poklesly a investiční banky již zdaleka nepatří mezi nejvyhledávanější zaměstnavatele pro čerstvé absolventy univerzit – předstihly je firmy jako Google nebo Apple. Regulatorní tlaky se navíc v bankovnictví zvýšily natolik, že v mnoha ohledech podvazují efektivní a navrch výdělečné poskytování mnoha služeb, které byly dříve obvyklé. Pan-evropská regulace MIFID, jejíž svatý záměr byla vyšší ochrana klienta nakonec vedla jenom k tomu, že objem administrativy, nákladů na právní zabezpečení a míry „otravování“ klientů nekonečnými dotazníky zamířil prudce vzhůru. Práce v bankovnictví už přestala být zábavná – myšleno „zábavná“ v tom dobrém slova smyslu.

Vždy se proto královsky bavím, když se někdo snaží silou přetlačit přirozený chod věcí. V přírodě také není jenom jaro a léto, byť by se mi to osobně líbilo. Všechny administrativní ad-hoc snahy o regulaci finančního trhu se prozatím, objektivně vzato, v zásadě minuly cílem. Škoda, že to ti hyperaktivní politici nenechali na „přírodě“ – Vás i mě by to všechno v úhrnu stálo méně peněz a efekt by byl stejný.

Hezký víkend, Petr Žabža (zabza@patria.cz)

Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin, publikováno dne 5.10.2012


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data