Před nedávnem se v médiích objevil názor, že zanedlouho bude klasický životopis věcí minulosti a jeho roli převezme profil na profesionálních sociálních sítích. Jedním z pionýrů v této oblasti je společnosti Linked-in, která provozuje webový portál, obsahující profily, virtuální životopisy a reference na odborníky z mnoha oborů – financí, IT, farmacie, síťového prodeje či správy aktiv. Profil každého takového profesionála obsahuje kromě jeho karierní současnosti a minulosti také cosi, co lze popsat jako jeho „misi“ nebo „status“. Někdo hledá možnosti zvýšení kvalifikace v oblasti marketingu, někdo se chce dozvědět něco nového z finančních trhů a někdo potřebuje nové zprávy z trhu nemovitostí.
V poslední době se však Linked-in začíná plnit statusy, které tvrdí, že jejich nositel je „finanční profesionál, hledající nové možnosti“. Jinými slovy jde o bývalého bankéře, který velmi pravděpodobně nedávno přišel o práci a teď tento - z lidského pohledu nijak zahanbující - fakt maskuje uvedenou floskulí. Chápu, že na pracovním trhu zní tato slova o něco lépe, než „jsem bez práce a zoufale jí hledám“, ale možná to tak vidím jenom já. Nikdo totiž předem nedokáže říci, jak se bude ve světle takové události chovat a proto použití tohoto slovního spojení nijak nehodnotím či neodsuzuji.
Jde však o potvrzení faktu, že to, o co se byrokrati po celém vyspělém světě snažili poslední tři roky, nakonec přichází samo – zeštíhlení segmentu finančních služeb. Po neobvykle štědré vládní finanční pomoci z let 2008-2010, která dokázala na nějaký čas zakrýt nutnost restrukturalizace bankovnictví jako takového, totiž přichází „nukleární zima“ i tam. Výnosy z dříve lukrativních aktivit, jako obchodování s akciemi či deriváty, prudce poklesly a investiční banky již zdaleka nepatří mezi nejvyhledávanější zaměstnavatele pro čerstvé absolventy univerzit – předstihly je firmy jako nebo . Regulatorní tlaky se navíc v bankovnictví zvýšily natolik, že v mnoha ohledech podvazují efektivní a navrch výdělečné poskytování mnoha služeb, které byly dříve obvyklé. Pan-evropská regulace MIFID, jejíž svatý záměr byla vyšší ochrana klienta nakonec vedla jenom k tomu, že objem administrativy, nákladů na právní zabezpečení a míry „otravování“ klientů nekonečnými dotazníky zamířil prudce vzhůru. Práce v bankovnictví už přestala být zábavná – myšleno „zábavná“ v tom dobrém slova smyslu.
Vždy se proto královsky bavím, když se někdo snaží silou přetlačit přirozený chod věcí. V přírodě také není jenom jaro a léto, byť by se mi to osobně líbilo. Všechny administrativní ad-hoc snahy o regulaci finančního trhu se prozatím, objektivně vzato, v zásadě minuly cílem. Škoda, že to ti hyperaktivní politici nenechali na „přírodě“ – Vás i mě by to všechno v úhrnu stálo méně peněz a efekt by byl stejný.
Hezký víkend, Petr Žabža (zabza@patria.cz)
Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin, publikováno dne 5.10.2012