Aktualizováno Japonský mobilní operátor Softbank se dohodl na koupi až 70 procent akcií třetího největšího amerického operátora . Softbank tím za cenu až 20,1 miliardy dolarů získá přístup na americký trh a Sprint bude mít zdroje k expanzi na domácím trhu. Obě společnosti navíc spojují podobné technologie. Transakce bude zatím největší akvizicí, jakou kdy japonská firma v zahraničí uskutečnila.
Softbank je podobně jako trojkou na svém domácím trhu, ostrá japonská konkurence ale firmě omezuje ziskovost. Sprint potřebuje nové peníze, aby byl schopen pustit se s většími konkurenty do souboje o podíl na americkém trhu.
Sprint chce svou pozici posílit výstavbou sítě čtvrté generace za zhruba sedm miliard dolarů. Největší dva američtí operátoři a už začali Spojené státy pokrývat sítěmi 4G a Sprint musí rovněž vylepšit technologii, aby přilákal náročné americké zákazníky.
Softbank už začala jednat s bankami o úvěru, aby byla schopna tak velkou částku zaplatit. Syndikovaný úvěr si prý dojednává u bank Mitsubishi UFJ, Sumitomo Mitsui a Mizuho Financial. Softbank zaplatí akcionářům Sprintu až 12,1 miliardy dolarů. Dalších sedm miliard dolarů poskytne americké společnosti ve formě nového kapitálu.
Akcie Softbank prudce klesaly už minulý týden po zprávě o vzájemných jednáních a dnes se propadly o dalších více než osm procent na minimum za pět měsíců. Od minulého čtvrtka tak firma ztratila přes pětinu své hodnoty. "Když se pouštíme do nové výzvy, je to vždy riziko, řekl zakladatel a výkonný šéf Softbank Masajoši Son, který je podle časopisu Forbes druhým nejbohatším Japoncem. "Musíme vstoupit na nový trh, který má odlišnou kulturu, a musíme začit znovu od nuly. Nepřijmout takovou výzvu by ale bylo rizikovější," řekl Son.
Společnost před 30 lety začínala jako distributor softwaru a mezi mobilní operátroy vstoupila v roce 2006, kdýž koupila japonskou pobočku britské skupiny Vodafone za 15.5 miliardy dolarů. Před čtyřmi lety firmě pomohlo, že jako jediná v Japonsku začala prodávat iPhone.
Pokud se Softbank dohodne na převzetí většinového podílu v , má šanci od základů změnit trh mobilní komunikace v USA, míní analytici, kteří záměr Japonců sledují. „Šéfům a z toho musí běhat mráz po zádech," myslí si analytik Tero Kuittinen ze společnosti Alekstra Oy. "Ti jsou připraveni na nového vyzyvatele tvrdě zaútočit," dodal.
a Wireless mají dohromady zhruba 75 procent trhu mobilní komunikace v USA, asi 15 procent, zbylých deset procent připadá na T-Mobile USA.
Nový posílený americký operátor by mohl odstartovat i nové kolo konsolidace odvětví. a nyní v USA fungují jako duopol, z něhož má obavy i americká vláda.
Pokud Japonci dotáhnou svůj záměr do konce, mohl by získat dostatečné finanční zdroje, aby vybudoval konkurenční bezdrátovou síť a jako první nabídl nejnovější bezdrátové přístroje. Měl by patrně i dost peněz na to, aby koupil kontrolní podíl ve společnosti Clearwire, čímž by získal větší kapacitu pro přenos dat. Sprint už drží 48 procent Clearwire, která vlastní část vlnového pásma ve stejné frekvenci jako Softbank a má i stejnou technologii sítě TDD LTE.
"Sprint není ziskový, je to ale proto, že investuje do rozvoje sítě LTE. Můžeme tedy čekat, že do budoucna se to změní," naznačil analytik makléřské společnosti SMBC Nikko Securities Šindži Morijuki.
Ratingová agentura Moody's dnes po zprávě o chystané akvizici uvedla, že zahajuje revizi ratingu společnosti Softbank s možností jeho snížení do pásma "junk".
(Zdroj: čtk, Bloomberg, CNBC, BBC)