Pražská burza se chystá na změnu. Nový obchodní systém Xetra přinese už v pátek například nižší poplatky. "Když se v poplatcích porovnáme se srovnatelnými trhy ve střední Evropě, jsme zhruba na stejné úrovni, asi nejlevnější," říká v rozhovoru pro HN Petr Koblic, generální ředitel BCPP.
Počítačové systémy "psané na koleně" nahrazuje na pražské burze jeden z široce využívaných burzovních obchodních systémů na světě - Xetra. "Automaticky se tak dostáváme na 'radarovou obrazovku' těch obchodníků, kteří nás předtím neregistrovali třeba proto, že se jim náš trh nezdál dost velký," říká Koblic.
Poplatky se mění mírně. "V objemu vybraných poplatků půjde o posun maximálně o deset procent, nevíme zatím, jestli směrem dolů nebo nahoru," říká v rozhovoru Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.
Co si od zavedení nového obchodního systému slibujete?
Když to trochu přeženu, do této chvíle jsme měli počítačové systémy, které jsme si psali sami na koleně, teď přecházíme na jeden z mála robustních, rychlých a široce využívaných burzovních obchodních systémů na světě. Ve světě není snad žádný významný obchodník s cennými papíry, který by nepoužíval systém Xetra.
Automaticky se tak dostáváme na "radarovou obrazovku" všech, kteří nás předtím neregistrovali třeba proto, že se jim náš trh nezdál dost velký na to, aby investovali peníze a napojovali se k nám nějakým jiným způsobem.
Kolik z těchto tisícovek potenciálních zahraničních účastníků na pražskou burzu nakonec přijde, je ale otázkou. Samozřejmě to bude to nějakou dobu trvat a budou to spíše jednotky nebo desítky obchodníků.
Změní se nějak poplatková politika burzy?
Poplatky se mění mírně. Snižuje se poplatek pro členy burzy, kteří nejsou tvůrci trhu a zároveň se zavádí poplatkové dno, tedy minimální úroveň poplatku za jednu objednávku. Když si simulujeme, jak se změny projeví v objemu vybraných poplatků, pak půjde o posun maximálně o deset procent, nevíme zatím, jestli směrem dolů nebo nahoru.
Jak je na tom vlastně pražská burza, pokud jde o poplatky ve srovnání s ostatními trhy v regionu?
Když porovnáme naše poplatky se srovnatelnými trhy ve střední Evropě, tedy Varšavou, Budapeští, tak jsme zhruba na stejné úrovni. Troufnu si říct, že jsme dokonce nejlevnější, poplatkové struktury jsou ale komplikované a tak si dovedu představit, že existují takové obchody, které vyjdou dráž u nás a levněji jinde, ale v průměru obchodování v Praze vychází nejlevněji.
Kdy jste o zavedení Xetry začali uvažovat a kolik peněz zavedení nového systému stálo?
Finální rozhodnutí, že by celá skupina CEESEG, jejíž jsme součástí, měla mít jeden obchodní systém, padlo před dvěma až třemi lety. Implementace systému začala zhruba před rokem, testování asi před devíti měsíci. Za pronájem systému platíme několik milionů korun ročně.
Když by nastaly nějaké komplikace se startem Xetry, bude pro burzu možné vrátit se ke starému systému s trhy SPAD a KOBOS?
Pakliže se dnes odpoledne nebo večer rozhodneme na Xetru přejít, a to je na 99 procent jisté, pak by bylo nesmyslné se vracet ke starému systému, i když technicky by to asi proveditelné bylo.
My samozřejmě máme nouzové plány, když bych si měl představit tu nejkrizovější možnou variantu, pak je to odsunutí startu nového systému o jeden až tři dny. Ostatně to, že začínáme v pátek, má svůj smysl, budeme mít případně dva volné dny na odstranění problémů. Já ale žádné zpoždění neočekávám.

Související články na IHNED.cz
Největší změna v historii pražské burzy. Končí SPAD, obchodování bude levnější
Kdo vydělá na přechodu pražské burzy na nový systém? Ptejte se analytika
Michal Valentík: Pražská burza nebude tak "mrtvá" jako bratislavská. Pomůže jí Xetra