Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koblic (BCPP): Ve střední Evropě jsme v průměru nejlevnější. Xetra bude přínosem

Koblic (BCPP): Ve střední Evropě jsme v průměru nejlevnější. Xetra bude přínosem

29.11.2012 12:56
Autor: IHNED.cz

Pražská burza se chystá na změnu. Nový obchodní systém Xetra přinese už v pátek například nižší poplatky. "Když se v poplatcích porovnáme se srovnatelnými trhy ve střední Evropě, jsme zhruba na stejné úrovni, asi nejlevnější," říká v rozhovoru pro HN Petr Koblic, generální ředitel BCPP.

Počítačové systémy "psané na koleně" nahrazuje na pražské burze jeden z široce využívaných burzovních obchodních systémů na světě - Xetra. "Automaticky se tak dostáváme na 'radarovou obrazovku' těch obchodníků, kteří nás předtím neregistrovali třeba proto, že se jim náš trh nezdál dost velký," říká Koblic.

 
Poplatky se mění mírně. "V objemu vybraných poplatků půjde o posun maximálně o deset procent, nevíme zatím, jestli směrem dolů nebo nahoru," říká v rozhovoru Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Co si od zavedení nového obchodního systému slibujete?

Když to trochu přeženu, do této chvíle jsme měli počítačové systémy, které jsme si psali sami na koleně, teď přecházíme na jeden z mála robustních, rychlých a široce využívaných burzovních obchodních systémů na světě. Ve světě není snad žádný významný obchodník s cennými papíry, který by nepoužíval systém Xetra.

Automaticky se tak dostáváme na "radarovou obrazovku" všech, kteří nás předtím neregistrovali třeba proto, že se jim náš trh nezdál dost velký na to, aby investovali peníze a napojovali se k nám nějakým jiným způsobem.

Kolik z těchto tisícovek potenciálních zahraničních účastníků na pražskou burzu nakonec přijde, je ale otázkou. Samozřejmě to bude to nějakou dobu trvat a budou to spíše jednotky nebo desítky obchodníků.

Změní se nějak poplatková politika burzy?


Poplatky se mění mírně. Snižuje se poplatek pro členy burzy, kteří nejsou tvůrci trhu a zároveň se zavádí poplatkové dno, tedy minimální úroveň poplatku za jednu objednávku. Když si simulujeme, jak se změny projeví v objemu vybraných poplatků, pak půjde o posun maximálně o deset procent, nevíme zatím, jestli směrem dolů nebo nahoru.

Jak je na tom vlastně pražská burza, pokud jde o poplatky ve srovnání s ostatními trhy v regionu?

Když porovnáme naše poplatky se srovnatelnými trhy ve střední Evropě, tedy Varšavou, Budapeští, tak jsme zhruba na stejné úrovni. Troufnu si říct, že jsme dokonce nejlevnější, poplatkové struktury jsou ale komplikované a tak si dovedu představit, že existují takové obchody, které vyjdou dráž u nás a levněji jinde, ale v průměru obchodování v Praze vychází nejlevněji.

Kdy jste o zavedení Xetry začali uvažovat a kolik peněz zavedení nového systému stálo?

Finální rozhodnutí, že by celá skupina CEESEG, jejíž jsme součástí, měla mít jeden obchodní systém, padlo před dvěma až třemi lety. Implementace systému začala zhruba před rokem, testování asi před devíti měsíci. Za pronájem systému platíme několik milionů korun ročně.

Když by nastaly nějaké komplikace se startem Xetry, bude pro burzu možné vrátit se ke starému systému s trhy SPAD a KOBOS?

Pakliže se dnes odpoledne nebo večer rozhodneme na Xetru přejít, a to je na 99 procent jisté, pak by bylo nesmyslné se vracet ke starému systému, i když technicky by to asi proveditelné bylo.

My samozřejmě máme nouzové plány, když bych si měl představit tu nejkrizovější možnou variantu, pak je to odsunutí startu nového systému o jeden až tři dny. Ostatně to, že začínáme v pátek, má svůj smysl, budeme mít případně dva volné dny na odstranění problémů. Já ale žádné zpoždění neočekávám.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Největší změna v historii pražské burzy. Končí SPAD, obchodování bude levnější

Kdo vydělá na přechodu pražské burzy na nový systém? Ptejte se analytika

Michal Valentík: Pražská burza nebude tak "mrtvá" jako bratislavská. Pomůže jí Xetra


Čtěte více:

Petr Koblic (BCPP): Přesunem KIT digital na trh START se nic nezmění, přechod na Xetru v listopadu snad pomůže likviditě
23.10.2012 13:40
Po pondělním vstupu nové emise na hlavní trh pražské burzy čekají domá...
Pražská burza koncem listopadu přejde na obchodní systém Xetra. Co vše se změní?
20.11.2012 13:38
Pražská burza zahájí 30. 11. 2012 obchodování na nové platformě Xetra....
Xetra v Praze nahradí KOBOS i SPAD – průvodce novým obchodním systémem
21.11.2012 10:59
Burza cenných papírů Praha oznámila, že přechází v pátek 30. listopadu...

Váš názor
 • !!!!!minimální úroveň poplatku je 10 Kc pro BCPP
  30.11.2012 3:34

  Tak jsem si to teda nasel na HN. Je pekne na PIP, ze to patria ve svem sazebniku nema (ma tam jenom to 0,01 a 0,04 jako poznamku). Toto platite u kazdeho, to patria, fio atd nema vyhodu. System, nesystem atd. To znamena, ze pod 100 litru pekne doslo k dalsimu zdrazeni ze stany BCPP. A mi nerikejte, ze ma burza na jeden obchod naklad 10 kc minimum. Proste jim doslo, ze se bude mene obchodovat, tak si to jdou vykompenzovat.
  sazkar
 • W. Buffett - životní filosofie
  29.11.2012 18:40

  " Dávej si velký pozor na pomocníka, který naplní tvoji hlavu fantazií, zatímco on si plní kapsy poplatky. "
  Pound
 • Už přestaňte
  29.11.2012 18:21

  Jak je možné,že se tu sešla taková banda degenů, když před x měsíci zde byla štábní a velmi poučná diskuse. Dnes si tu pár ubož--ů léčí své EGO.
  jojo
 • Coca Cola
  29.11.2012 18:16

  W. Buffett si dává steak a zapíjí je kolou.
  Pound
 • IB
  29.11.2012 18:01

  Thomas Peterffy zatím OK... 7 USD...
  Pound
 • NWR
  29.11.2012 17:43

  za 4. kvartál budou výsledky velmi problematické... musíš hledal čerstvou trávu ne suchou a plesnivou.
  Pound
  • Re: NWR
   29.11.2012 17:50

   jiste..jako uz mnohokrat...deklarujes prazdnou diru ??? propagujes plavani a zapijet colou ze ?? ale jo...i tak muze byt...
   OPTIMISTA
   •  
    29.11.2012 18:05

    Coca Colu miluju, na tu mi nesahej:-) Je to americký nápoj. Vždycky, když se z něčeho otrávím a je mi na blití, vychlemtám tu kyselinu fosforečnou a za půl hodinky běhám jak křepelka. Cola je lék !!:-)
    Jesse
    •  
     29.11.2012 18:11

     nic proti ni..miluji ji tez...aj kofolu...piju hodne piju rad..proto vazim 139 kilo ne ???
     OPTIMISTA
     •  
      29.11.2012 18:15

      Týýýýý fole, máš rád taky čočku, fazole, hrach a takový ty lahůdky? To musíš hrát jak trombón :-)))
      Jesse
 • mamlasi:-)
  29.11.2012 16:48

  http://sport.idnes.cz/drazba-tricka-radka-stepanka-dgj-/tenis.aspx?c=A121127_130652_tenis_ot - - - tak tu zpocenou handru mohl koupit jen vyšinutej osel a nebo Kalousek :-)))
  Jesse
 • Naučte se ... IB
  29.11.2012 16:38

  a obchodujte globálně, konverze za dobré ceny a obchod za 7 USD vše v jednom...
  Pound
  • Re: Naučte se ... IB
   29.11.2012 16:56

   to mas samozrejme pravdu...ale potrebuji radu...jak se na IB kupuje ceske nwr ???nemuzu na to prijit ...
   OPTIMISTA
   • ... IB - NWR nejlevněji
    29.11.2012 17:20

    Londýn nebo FIO v ČR.
    Pound
   • marty
    29.11.2012 16:58

    v londyne ....
    db
    • Re: marty
     29.11.2012 17:03

     dikes..my uz vime...ja to psal jen proto ze se zde IB zas nemuze propagovat pro vsechny kdo obchoduji zde dle moznosti jako ze IB je stejne..jeste velmi nedavno jsi musel posilat usd nekam..to taky kazdej nesezobne...a mezi nama...bez jakekoli znalosti angl je IB pro mraky cechospeaku jako jsem treba ja bezpredmetne :D je to tam fajn ale neco jako info musis mit...a trebas za love...obsahlost stonasobna..tisicinasobna.. proste jinej svet..v teplucku na BCPP je mnohym lepe :D...bezpecneji...patria versus csob je taky jistota pro mnohe nezlomna :D
     OPTIMISTA
     •  
      29.11.2012 17:09

      na druhou stranu kdyz jsou tady lide zvykli tocit jen plusove minimalne desetipúrocentni narusty jako treba kveta kveta a jesse...tak to ani psychicky\ neboli...to zvyseni poplatecku joi a jeste kalka..ta to urco taky neresi bo jede jen tezke pluis...atd atd atd
      OPTIMISTA
      • O.
       29.11.2012 17:24

       :-)) No ale když si ten lot čezka rozdělíš na tři díly, tak se ti ten poplatek navíc může pohybem víc než zaplatit...
       Kalka.
       • Re: O.
        29.11.2012 17:32

        moznosti je neurekom...nevycerpatelna studnice uvah a kombinaci...urcite ano
        OPTIMISTA
 •  
  29.11.2012 16:37

  ruzne tzv poplatky za jakoukoli sluzbu...to je vzdy luza k pohledani...vsak ono se to vyvrbi...a pokud bude rozdil opravdu realne velmi rozdilny...proste utect jinam..
  OPTIMISTA
 • Xetra Vídeň a Frankfurt
  29.11.2012 16:21

  je nejlevnější Brokerjet bohužel poplatky za konverze katastrofa - Exchange.cz
  Pound
 •  
  29.11.2012 16:14

  osahame uvidime...praxe ukaze...a kdyz to bude zle...utecem juinam...a az se prizpusobi trhu puvodni...zase se vratime ne ??? ja osobne necham vsechny ucty..tedy tri otevreni s minuimalnim vkladem vzdy...prelit love neni problem nikdy
  OPTIMISTA
 • POPLATKY - všichni přecházíme na Xetru...
  29.11.2012 15:48

  a někteří z nás i na FIO.
  Pound
  • Re: POPLATKY - všichni přecházíme na Xetru...
   29.11.2012 16:16

   A co na to koukat z té druhé strany. Když člověk blbě koupí nebo prodá lot čezu, koby nebo telefoniky a jde to proti němu, tak zas dost ztrácí. Takhle si to chtě nechtě bude muset rozložit na menší díly... ;-)
   Kalka.
 • Dotaz na pan Koblice
  29.11.2012 14:45

  1) V nadpisu je, že jsme v průměru nejlevnější, nikde se však neuvádí, jaké že máme máme platy - rozhodně ne průměrné. 2) V 1. odstavci se píše, že Xetra v pátek přinese nižší poplatky - což považuji za hodně odvážnou myšlenku, když přinese i výrazně vyšší poplatky. 3) Ve 3. odstavci se píše: ... "poplatky se mění mírně ..." (?) a nejlepší je závěr té věty: "... nevíme zatím, jestli směrem dolů nebo nahoru". 4) Co to tam hulíte za matroš, že z Vás padají takové perly? PS: já bych za této situace asi chodil kanály, ale na druhou stranu se přiznám, že to Vaše sebevědomí, arogantní úsměv a hroší kůži Vám tak trochu závidím :-(
  oh171
  • Re: Dotaz na pan Koblice
   29.11.2012 14:56

   to jsi napsal krasne...hlavne ten konec...jen pohled na jeho fotku mi pripomina vystrizek z nastenky procentualni mensiny...a ty jeho zvasty poustene do eteru behem let...no to je perla svinim... priznam ze pred mnoha lety,kdyz zacal koketovat s akciema jsem ty tzv brouky bral fakt v azne a relativne k nim vzhlizel...dnes tyhle mrdky radim na stejnou lajnu jako odrbavace starych lidi...duchodcu denne ukazujic v televizi jak naleteli opet a zase... ty mraky lzi,prognoz a doporuceni co zde jiz bylo vyrceno vesmes proti investorum...pytle...jeden za druhym.. no nic..jsem se rozepsal..
   OPTIMISTA
 • Charakter
  29.11.2012 14:18

  Tomu se říká karakter...
  Pound
 •  
  29.11.2012 14:12

  To , že Pražská burza končí je pouze důsledek toho co se tam dělo . Pokud klienta dlouho odíráte, přestane ho to bavit. To je tak v Čechách se vším. Kdy konečně někdo v tomto státě pochopí, že vše má své meze.
  Jezdec.
 • Poblic
  29.11.2012 13:50

  Mám k tomu 2 dotazy. 1) Jak se takové hovado mohlo dostat do čela vedení BCPP? 2) Proč toho pošuka akcionáři už dávno neodvolali?
  Nyk Lísn
Aktuální komentáře
27.09.2021
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m