Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sandy snížila i šance nezaměstnaných na práci. Produktivita Američanů ve 3Q vyskočila nejvíce za dva roky. ISM předjímá sílící aktivitu

Sandy snížila i šance nezaměstnaných na práci. Produktivita Američanů ve 3Q vyskočila nejvíce za dva roky. ISM předjímá sílící aktivitu

05.12.2012 15:29, aktualizováno: 5.12. 16:28

Aktualizováno

Uplynulý měsíc přinesl oslabení chuti amerických podniků v soukromém sektoru nabírat nové zaměstnance. Ukázala to dnešní zpráva asociace ADP, jejíž vyznění zaostalo za očekáváním trhu. Nečekaně významnou pozitivní revizi naopak přinesla konečná data ohledně vývoje produktivity ve třetím čtvrtletí.

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu podle dnešní zprávy ADP vytvořili 118 tisíc nových pracovních míst. Ekonomové počítali s meziměsíčním poklesem tvorby nových pracovních příležitostí z původně oznámených 158 tisíc za měsíc říjen, přičemž tento údaj dnes ADP revidovala na 157 tisíc. Konsensuální pro měsíc listopad ale stále počítal s tvorbou 125 tisíc nových míst.

Důvodem poklesu tvorby nových pracovních míst byl i hurikán Sandy, který svým řáděním na východě Spojených států donutil mnohé firmy dočasně uzavřít své provozy. O náboru nových pracovníků tak nemohla být řeč. „Bouře zasáhla především sektory výroby, maloobchodu a firmy nabízející volnočasové aktivity,“ uvedl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics, která statistiky asociace ADP pomáhá vytvářet.

"Je to blízko očekávání trhu," řekl k listopadovým údajům analytik Terry Sheehan ze společnosti Stone and McCarthy Research Associates. "Pokud bude páteční vládní zpráva podobná, bude to dobrý výsledek," dodal. 

Ministerstvo práce v pátek představí oficiální zprávu o listopadovém vývoji trhu práce v USA, která bude přinese jiný pohled, neboť bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor. Analytici předpokládají, že míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na 7,9 procenta. Ekonomika podle nich v listopadu vytvořila 93 tisíc nových pracovních míst.

O pozitivní překvapení se dnes postarala konečná data amerického ministerstva práce ohledně produktivity Američanů pracujících mimo zemědělství ve třetím čtvrtletí letošního roku. Zatímco za druhý kvartál došlo k 1,9% růstu produktivity (měřené jako produkt hodinové práce jednoho zaměstnance), v minulém kvartále byl růst již 2,9 procenta. Tedy nejvyšší za poslední dva roky a ještě lepší, než čekali analytici počítající 2,8% růstem.

Za tímto skokem lze vidět snahu amerických společností uchovat si své zisky i přes zhoršující se ekonomické prostředí. Firmy tak tlačí na své zaměstnance, aby v menším počtu produkovali stále stejný objem zboží či služeb. Dnešní data navíc ukazují, že společnosti ve 3Q snížily své náklady na jednoho zaměstnance o 1,9 procenta. Zatímco ekonomové dle konsensu agentury Bloomberg počítali po 0,1% snížení ve druhém kvartále pouze o jedno procento.

Další lepší data potom přinesl americký Institut řízení dodávek (ISM), když oznámil, že podle jeho průzkumu dále roste aktivita firem v sektoru služeb. Kompozitní index ISM mimo zemědělství posílil v listopadu z 54,2 bodu na 54,7 bodu, zatímco analytici dle konsensuálního odhadu počítali s poklesem na 53,5 bodu – nejhorší odhad byl 51 bodu, zatímco nejlepší právě oněch 54,7 bodu. Výsledek nad 50bodovou hranicí značí expanzi a je důležitou indikací pro vývoj HDP, protože sektor služeb tvoří 90 procent výkonu americké ekonomiky.

Další střípek do mozaiky dnešních makrodat potom přineslo ministerstvo obchodu USA. To oznámilo, že podnikové objednávky za měsíc říjen vzrostly o 0,8 procenta, ačkoliv analytici očekávali pouze stagnaci korporátních objednávek. Zářijová data ale radost z výsledků částečně zkazila, jelikož dnes doznala revize z 4,8 procenta na 4,5 procenta.

Ještě slibnější obrázek nabídla data popisující říjnové objednávky amerických firem bez těch z oblasti obrany. Tento očištěný ukazatel, který podle ekonomů dobře odráží budoucí poptávku korporátní sféry USA, vzrostl v říjnu o 2,9 procent a dal tak zapomenou na 0,5% pokles o měsíc dříve.

(Zdroj: ADP, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2025
14:03Walmartu klesl čtvrtletní zisk na 4,5 miliardy USD, chystá se zdražovat
12:30Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc
12:18Komentář analytika: ČEZ překonal konsensus na úrovni EBITDA i čistého zisku a navýšil výhled, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:15Akcie si po rally vybírají oddechový čas před sérií nových dat  
10:50Gundlach: Slábnoucí ekonomická aktivita, která ale nemusí přinést pokles výnosů dluhopisů
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Silný zájem klientů o hypotéky, financování firem a podnikatelů i investice
9:35ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2025
9:27Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady
9:06Rozbřesk: Češi nejvíce důvěřují ČNB. Proč je to důležité?
9:05Německá pojišťovna Allianz vykázala ve čtvrtletí rekordní provozní zisk
8:51ČEZ překvapil ziskem, výsledky zveřejnila také mmcité. Evropa zahájí negativně  
8:45KBC Bank koupí od J&T Finance slovenskou banku 365.bank
8:38mmcité klesly v prvním čtvrtletí tržby i zisk, plánuje dividendu 4 Kč na akcii
7:25ČEZ překvapil ziskem, zlepšil výhled pro EBITDA a navrhne dividendu 47 korun na akcii
14.05.2025
22:01Americké indexy končí den bez větších změn  
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m