Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: Vítězný VIG, zisková KB i NWR. Pod tlakem Telefónica a ČEZ

Týden na pražské burze: Vítězný VIG, zisková KB i NWR. Pod tlakem Telefónica a ČEZ

7.12.2012 18:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Mírnou 0,4% ztrátu přinesl právě uplynulý týden indexu PX pražské burzy, běžící na nově zavedené platformě Xetra. Přející byl financím a NWR, ztrátový pro akcie Telefóniky a ČEZu.

Řecko oznámilo další zpětný odkup dluhu jako krok k finanční pomoci a uklidnění ve finančním sektoru se projevilo i na růstu akcií VIG a KB. Na spekulacích ohledně výsledku aukce LTE a v obavách z příchodu nové konkurence a také s ohledem na konec zpětného odkupu jsou pod tlakem akcie Telefóniky CR. Zatímco VIG připsal týdenní zhodnocení 3,7 % a KB 3,5 %, Telefónica CR odepsala 6,5 %. Tři procenta ztratil ČEZ. Pro akcie Orco je týdenní bilance červená poté, co analýza ČNB počítá pro příští rok s dalším poklesem cen bytů, hodnotu si mají držet či mírně zvyšovat pouze pozemky.

Událostí týdne bylo čtvrteční rozhodnutí ECB o sazbách, které sice nepřineslo změnu, ale zato ostrou diskusi, která ukazuje na uvolnění měnové politiky v budoucnu s tím, jak se postupně zatemňuje výhled růstu HDP (či prohlubuje očekávaný pokles) pro jednotlivé evropské ekonomiky. V tomto směru v pátek výrazně negativně překvapila Bundesbank, která revidovala výhled růstu německé ekonomiky v příštím roce na pouhých 0,4 procenta z dosavadního odhadu 1,6% růstu. 

Vítězové a poražení pražské burzy v tomto týdnu:
Růsty % změna Závěr Poklesy % změna Závěr
VIG 3,74 958,00 Telefónica CR -6,50 323,50
KB 3,46 4005,00 ČEZ -3,10 625,00
Fortuna 2,45 83,70 Unipetrol -1,76 167,00
NWR 2,29 84,90 PM ČR -1,40 10550,00
AAA 2,28 24,65 Orco -1,16 68,00
Pegas 1,08 470,00 Erste -0,96 564,50
CETV 0,00 0,00

 

Hned v úvodu týdne PX nedokázal udržet zisky a zakončil poklesem o 0,30 %. Druhý den obchodování pražské burzy na novém systému Xetra se neobešel bez technických komplikací. Ty měly podobu až 15minutového zpoždění dat o obchodech, což tradery odrazovalo od větší aktivity v úvodu seance. Po několikerém restartu systému Xetra se tak pražská burza rozhodla po desáté hodině pozastavit obchodování až do odvolání. Burza se (podruhé) rozjela až ve 12:00, odkdy již chyby systému hlášeny nebyly.

ČEZ a maďarská ropná a plynárenská skupina MOL odložily plány na výstavbu paroplynové elektrárny v areálu bratislavské rafinerie Slovnaft. Důvodem je kromě jiného nynější vývoj na trhu s komoditami, zejména vysoká cena zemního plynu a nízká cena elektřiny. Od záměru postavit paroplynovou elektrárnu ve slovenské metropoli firmy ale definitivně neodstoupily a v případě zlepšení podmínek na trhu se k projektu vrátí. ČEZ přes tuto zprávu končil u denním maxim. Bankovní sektor naopak ztrácel. Na Erste Bank po rally předchozích dní přišlo snížení doporučení na „držet“ ze stupně „koupit“ od Raiffeisen a také snížení doporučení od Berenberg na „prodat“ ze stupně „koupit“ při snížení cílové ceny na 13 eur (328,4 Kč) z dosavadních 32,3 eur (815,6 Kč). Komerční banku nepřimělo k růstu zvýšení cílové ceny na 4200 z 3950 od analytiků Raiffeisen.

Na KITD se sešla trojice zpráv o potenciálních žalobách ze strany zástupců akcionářů, k nimž je možné se připojit. Důvodem má být počínání bývalého i současného managementu ve vztahu k plnění povinností maximalizovat hodnotu pro akcionáře i možná nabídka na převzetí podaná ze strany bývalého šéf Tuzmana.

Úterý bylo ve znamení zisků a to u Komerční banky, Telefóniky CR, Pegasu či CETV. Ztěžující se podmínky na trhu dopadnou podle analytiků na bankovní skupinu Erste. Komerční banka je celkově na cestě k velmi dobrému výsledku za letošní rok, uvedl v online rozhovoru na Patria.cz výkonný ředitel pro strategii a finance KB, Libor Löfler. V letech 2013 a 2014 navíc podle něj prognóza banky předpokládá pokračování dobré ziskovosti a výplatní poměr z čistého zisku 60-70 procent.

ČEZ dnes uvedl, že obě jaderné elektrárny letos dosáhnou celoroční produkce, která převýší ty dosavadní. Bývalý premiér a šéf výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek v rozhovoru pro Euro řekl, že privatizace Unipetrolu byla strategickou chybou a české rafinerie označil za dlouhodobě podinvestované. Doporučil proto vládě Petra Nečase zahájením rozhovorů s Polskem o získání kontrolního podílu v domácích rafineriích. Akcie Unipetrolu dnes ztratily přes procento.

O prostor k růstu přišly očima analytiků Deutsche Bank akcie tuzemského telekomunikačního operátora Telefónica CR. Důvody jsou zejména dva – riziko příchodu nového mobilního operátora a pohled na telekomunikační trh v regionu, který dle analytiků DB hrozí neudržením stávající dividendy. Zhoršil se i pohled analytiků Renaissance Capital na telekomunikace v regionu CE3. Deutsche Bank snížila cílovou cenu na akciích Telefóniky CR na 333 korun z dosavadních 382 korun, doporučení zůstalo „držet“.

Ve středu PX připsal 0,3 % zásluhou bankovního sektoru. Majitel těžební společnosti Czech Coal Pavel Tykač se sešel s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem. Na programu bylo řešení sporu o budoucích dodávkách uhlí do elektráren Počerady, Chvaletice a Mělník. Současná smlouva trvá jen do konce prosince a Tykačovy doly chtějí buď dodávat uhlí za vyšší cenu, nebo koupit elektrárnu Počerady. Na druhou stranu se ČEZ nechce vzdát jedné z nejziskovějších elektráren ve svém majetku.

Konsensuální výhled pro evropské energetiky v roce 2013 dle názorů analytiků a ekonomů pro Bloomberg počítá spíše s dalším poklesem ziskovosti, který by trval šestým rokem v řadě, avšak s udržením vyplácených dividend s výjimkou E.ON. V zásadě stabilní zisk i dividenda jsou očekávány od tuzemské energetiky ČEZ.

Na Telefónice CR analytici Concorde Securities mírně snížili svou cílovou cenu ke konci roku 2012 pro titul na 395 z dosavadních 400 , na konci roku 2013 vidí cíl 377 .

Skupina potenciálních kupců KIT digital, kterou vede bývalý šéf společnosti Kaleil Isaza Tuzman, zaslala vedení firmy již druhý otevřený dopis. Zatímco první firmu oceňoval na 3,75 dolaru za akcii, dnešní s odvoláním na „další zjištěné skutečnosti“ stanovuje indikativní rozmezí pro nabídku na 1,35-1,70 USD. Potenciální kupci navíc dávají managementu čas na vstřícnou odpověď pouze do 12. prosince. Jinak hrozí dalšími kroky včetně možnosti přímého oslovení akcionářů.

Společnost AAA Auto v listopadu prodala 4 270 vozů, zatímco ve stejném měsíci loňského roku to bylo 3 617 aut. Prodejní výsledky skupiny nejvíce táhl slovenský trh, který v listopadu meziročně narostl o 35,2 %.

Čtvrteční obchodování přineslo na pražskou burzu smíšený vývoj, když index PX uzavřel téměř beze změn, ale v rámci jednotlivých zástupců byl vývoj v celku zajímavý. Pod agresivní palbu prodejních objednávek se dostaly akcie ČEZu, Telefoniky CR a Philip Morris. Naopak Komerční banka, Erste Bank a NWR se svými zisky snažily situaci zachránit.

Mírné překvapení přineslo rozhodnutí Standard & Poor's zařadit hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka do "selektivní platební neschopnosti" SD z dosavadního spekulativního hodnocení „CCC“. Krok S&P je odpovědí na vyhlášení zpětného odkupu svých státních dluhopisů od soukromých věřitelů Řeckem, na kterém se dohodlo s eurozónou a MMF.

Akcie ČEZu byly se svým více jak milionem zobchodovaných kusů nejaktivnějším titulem dne. Negativní sentiment přinesl nečekaně slabý výhled na další dva roky ze strany největší evropské energetiky GDF Suez, jež během dne propadla až o rekordních 15 procent. Generální ředitel hovořil o krizi energetického sektoru způsobené vysokými cenami a přílišnou regulací. Firma sice prý chce zachovat vyplácené dividendy, ale omezí investice, prodá některá aktiva a očekává pozitivní obrat v ziskovosti až v roce 2015. Energetický sektor v celé Evropě se tak dnes dostal pod tlak, který se nevyhnul ani ČEZu.

Reaktory, které pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín nabízejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, jsou si z fyzikálního hlediska velmi podobné, zhodnotil bývalý ředitel Temelína František Hezoučký. Největší rozdíl v projektech je v konstrukci kontejnmentu, obálky, která reaktor chrání. Zatímco ruský návrh vychází z řešení užívaného u menších reaktorů, americký představuje revoluční technologii, která ale zatím nebyla nikde odzkoušena. Energetická společnost ČEZ potom dnes sama uvedla, že plánuje na příští rok přechodné odstávky všech čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany a obou bloků Temelína.

Český miliardář Radovan Vítek, který ovládá tuzemskou realitní skupinu Czech Property Investments (CPI), chce do budoucna propojit aktivity CPI s realitním byznysem skupiny Orco Property Group (OPG) a maďarského Ablonu. V obou skupinách získal 30% podíl a v obou skupinách nevylučuje další posilování svého vlivu, tedy zvyšování podílu. Do budoucna Vítek vidí možnost spolupráce CPI, Ablonu a Orka v rámci akvizic, developmentu i správy nemovitostí.

Závěr týdne znamená pro pražskou burzu ponoření do červených čísel, když negativní směr na trh vnesly zejména postupně příchozí horší prognózy pro vývoj evropských ekonomik i eurozóny jako celku a narůstající sázky na další snížení sazeb ECB, které oslabování ekonomik odráží. Zásadní bylo zejména sražení výhled německé centrální banky Bundesbank pro růst HDP v příštím roce na pouhých 0,4 procenta z dosud očekávaných 1,6 procenta.

Na tuzemském akciovém trhu dnes pokračovala likvidace pozic zejména na akciích ČEZ a Telefóniky CR. Objem obchodů byl o něco nižší oproti včerejšímu dni, když dosáhl 820 milionů korun.

Akcie ČEZu dnes krátce po ránu vzdali svůj boj o včerejší závěrečné ceny a ihned se propadly pod metu 630 korun. Následovala série stop-loss příkazů, jež titul stlačily až k denním minimům u 620 korun za akcii. Po té se situace z části stabilizovala a obchodování pokračovalo v pásmu 624 – 626 za akcii. V opačném směru šlo dnes těžební NWR, kde byl největší objem zobchodován kolem 84 za akcii.
Bankovní zástupce v bilanci celého dne (a v kontrastu k jeho úvodu) nakonec tlačila níže Komerční banka. Ta v dopolední části dne narazila na resistenci u 4110 , odpoledne ustoupila až k denním minimům u 4020 . Erste vytrvala bez větších změn u 565 , stejně tak držel rekordní úrovně pojišťovací titul VIG.

Nezájem na nákupní straně byl opět patrný na Telefónice CR. Titul podobně jako akcie ČEZu, po ránu opustil cenovky nad 330 metou a po zbytek dne se sesouval na dosah 320 . Nakonec uzavíral s 2% ztrátou u 323 .

Ve zhruba tříprocentní ztrátě propad vidíme u akcií Orco, které oslabují poté, co ČNB uvedla, že v příštím roce očekává na realitním trhu náročné prostředí v souvislosti s možným poklesem ekonomické aktivity, poklesem dynamiky reálných mezd a také poklesem disponibilních příjmů domácností.

Jednotlivé zprávy k tuzemským akciovým titulům naleznete sekci Akcie ČR - ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data