Komise odmítla navržené ceny za volání do sítí jiných operátorů. Regulované ceny jsou v Česku stále dvojnásobné oproti jiným zemím EU, což se EK nelíbí. Tyto ceny přitom mohou být zásadní i pro novou konkurenci virtuálních operátorů.
Evropská komise odmítla návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na další snížení poplatků za ukončení volání. Tedy ceny, kterou si mezi sebou platí operátoři při volání do cizí sítě.
ČTÚ ji stanovuje u pevných linek i tří hlavních mobilních operátorů a tvoří tak fakticky minimální cenu za minutu volání. Její výše tak může být zásadní i pro nově vznikající konkurenční virtuální operátory.
Telekomunikační úřad je naposledy snížil letos v létě téměř o polovinu na 0,55 koruny bez DPH za minutu volání v mobilních sítích. V září pak oznámil, že by se dlouhodobě snižovaná cena měla od nového roku posunout až na 27 haléřů za minutu. Podobně se měla snížit i v pevných sítích, kde je účtování odlišné dle ústředny a denního provozu. Snižování poplatků se může promítnout do cen za volání pro koncové zákazníky, i když v minulosti tomu tak vždy nebylo.
Komisi se ale nelíbí, že některé navržené ceny jsou i tak dvakrát vyšší než v jiných zemích EU. "Snažíme se o spravedlivou regulaci a zajistíme, aby regulované sazby za ukončení volání byly ve všech členských státech stanoveny bez zbytečného odkladu na přiměřené úrovni," uvedla místopředsedkyně Komise Neelie Kroes. Návrh českého úřadu podle ní tak není v souladu "se zásadami a cíli telekomunikačních předpisů EU, podle nichž musí členské státy podporovat hospodářskou soutěž a zájmy spotřebitelů."
Problém vidí také v tom, že ČTÚ předepisuje ceny jen třem největším mobilním operátorům a Telefónice jako hlavnímu vlastníkovi pevných linek. Skomírající U:fon má nařízené jen obecné povinnosti, nikoliv přímo stanovenou cenu. Proč se regulace nevztahuje na všechny společnosti na trhu, podle Komise český úřad dostatečně nezdůvodnil.
Brusel už zamítl zrušení regulace u ADSL
Z Bruselu přišla i kritika způsobu, jakým český regulátor k navrhovaným cenám dospěl. "Český telekomunikační úřad uložil velkoobchodní ceny, které neberou v potaz účinné technologie založené na sítích nové generace," uvádí se v oznámení Komise. ČTÚ se přitom právě letos pochlubil tím, že právě na doporučení evropských kolegů přešel na novou a efektivnější metodu výpočtu nákladů operátorů.
Způsob výpočtu nákladů a přiměřené ceny bude přitom mimořádně důležitý, i pokud se ČTÚ podaří prosadit připravovanou analýzu a regulaci mobilního volání. Na jejím základě by totiž měli operátoři do svých sítí pustit virtuální konkurenci za jednotnou a přiměřenou cenu. O navržených opatřeních ale musí úřad přesvědčit opět Komisi.
ČTÚ u ní přitom narazil v krátké době už podruhé. Naposledy odmítla jeho plán na částečné zrušení regulace poskytování připojení k internetu přes pevné linky technologií ADSL. Podle českých úředníků byl trh už zvláště ve velkých městech dostatečně konkurenční a regulace monopolní nebyla třeba. Komise se však postavila na stranu ostatních operátorů a menších společností. Ty navíc Telefóniku viní ze stlačování cen a marží a tím vytlačování konkurence z trhu. Úřad pak zase prý není schopen stanovit jaká cena by za velkoobchodní vstup do pevné sítě byla přiměřená.

Související články na IHNED.cz
ČTÚ se musí zprůhlednit a stát si za svým názorem, říká nový radní Jaromír NovákEKONOM: ČTÚ se chystá obvinit operátory z tajného souručenství Analýza ČTÚ: Mobilní trh není konkurenční, stát otevře cestu virtuálním operátorům