Americký Fed oznámil nové kolo nákupů státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů měsíčně, které posílí podporu ekonomiky. Neukončí přitom existující program odkupu hypotečního dluhu v rozsahu 40 mld. USD měsíčně. Fed také nečekaně rozhodl, že ponechá své úrokové sazby na nynější takřka nulové úrovni, dokud míra nezaměstnanosti v USA neklesne pod 6,5 procenta, nebo pokud míra inflace nepřekročí 2,5 %, tedy při zachování cenové stability. Šéf Fedu Ben Bernanke to označil za snahu o zvýšení transparentnosti a předvídatelnosti měnové politiky.
Fed rozšíří hned od ledna novými nákupy státních dluhopisů původní operaci Twist, která končí nyní v prosinci. V ní kupuje obligace s pozdějšími lhůtami splatnosti z výnosů prodeje krátkodobých dluhopisů, cílem je dlouhý konec výnosové křivky a ovlivnění dlouhodobých úrokových sazeb, mimo jiné u hypoték. Dále však bude většinu těchto nákupů financovat novými penězi, což znamená další posílení ekonomické stimulace. Na zprávu odpověděl ústupem americký dolar, který se k euru dostává až na hladinu 1,3100 USD/EUR.
Vývoj kurzu USD/EUR za poslední tři obchodní dny:

Nákupy státních dluhopisů tak budou opět zvyšovat bilanční rozvahu Fedu a množství peněz v oběhu, stejně jako program nákupů hypotečních dluhopisů. Ten Fed oznámil v září a navíc potvrdil, že v jeho rámci bude dál kupovat cenné papíry za 40 miliard dolarů za měsíc. Celková částka na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti tak dosáhne 85 miliard dolarů měsíčně. Akcie na Wall Street díky kroku Fedu mírně zrychlily růst, na indexu S&P 500 až na 0,8 procenta, až do závěru jim ale kondice nevydržela a Wall Street uzavřela smíšeně.
Fed také vůbec poprvé přijal konkrétně vyčíslená makroekonomická kritéria jako vodítka pro svou měnovou politiku. Uvedl, že bude držet oficiální krátkodobé sazby poblíž nuly, dokud míra nezaměstnanosti zůstane nad 6,5 procenta a inflace ve střednědobém výhledu do dvou let nepřekročí 2,5 procenta. Trh toto oznámení Fedu překvapilo, protože Fed začal o takovém kroku vážně diskutovat až v září.
Bernanke na tiskové konferenci předpověděl, že míra nezaměstnanosti zřejmě neklesne pod 6,5 procenta dříve než do poloviny roku 2015. Dodal ale, že dosažení tohoto limitu nebude znamenat automatické zvýšení sazeb. "Tato vodítka v žádném případě neznamenají převedení měnové politiky na autopilota," řekl Bernanke. "Dosažení jednoho z těchto limitů nepovede k automatickému a okamžitému spuštění přitvrzujících kroků," zdůraznil Bernanke.
Americká ekonomika překonala útlum z prvního pololetí a ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,7 procenta, nejrychleji od posledního čtvrtletí minulého roku. V závěru roku se ale čeká opět zpomalení. Slabý zůstává i trh práce, protože zdánlivě optimistický listopadový pokles míry nezaměstnanosti na 7,7 procenta byl způsoben odchodem lidí v aktivním věku z kategorie pracovní síly.
Fed v září předpověděl, že americká ekonomika příští rok zrychlí růst na 2,5 až tři procenta a čerstvě tento odhad upravil na 2,3 % až 3,0 %. Podle ekonomů je tato prognóza nyní už příliš optimistická. Průměrný růst za dekádu do roku 2007 dosahoval tří procent.
Ekonomové v anketě agentury Reuters snížili své odhady růstu v příštím roce na 1,9 procenta. Do roku 2015 čeká Fed zrychlení růstu na 3,7 procenta.
Fed drží základní sazbu v rozpětí nula až 0,25 procenta od prosince 2008. Od té doby koupil ve dvou kolech kvantitativního uvolňování státní a hypoteční dluhopisy za celkem 2,3 bilionu dolarů. Nákupy, které oznámil v září, by měly nalít do ekonomiky další zhruba bilion dolarů.
Stávající bilance Fedu dosahuje zhruba 2,86 bilionu amerických dolarů. Oznámené programy znamenají, že do konce roku 2013 tato bilance naroste na zhruba 4 biliony dolarů.
(Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC, čtk)