Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosněfť shání peníze na akvizici TNK-BP. Od obchodníků s ropou si chce půjčit 10 mld. USD

Rosněfť shání peníze na akvizici TNK-BP. Od obchodníků s ropou si chce půjčit 10 mld. USD

14.12.2012 16:27
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruská ropná společnost Rosněfť hledá finanční prostředky na nákup konkurenčního těžaře TNK-BP. Část peněz na transakci v hodnotě desítek miliard USD, která ze společnosti udělá největšího veřejně obchodovatelného těžaře ropy na světě, chce získat od bank, část prodejem vlastních akcií a část od mezinárodních ropných koncernů a komoditních obchodníků. Výměnou za půjčky v hodnotě až 10 mld. USD hodlá kupcům své ropy jako Shell, Total či Glencore nabídnout garance budoucích dodávek.

Podobný typ futures obchodů je pro ropné těžaře většinou nejméně výhodný, jelikož omezuje pružnost v exportní politice, avšak třetí největší akvizice v dějinách ropného průmyslu v hodnotě 55 mld. USD pravděpodobně nepůjde financovat jen z bankovních úvěrů. I v rámci velkého konsorcia věřitelů by jejich expozice na Rosněfť dosahovala rizikové úrovně.

Podle několika zdrojů blízkých Rosněfti už několik týdnů probíhají rozhovory se stálými zákazníky ruského těžaře. Ten se snaží zjistit navrhované sumy a podmínky kontraktů. Na seznamu potenciálních věřitelů je i britský koncern BP, který sehrál klíčovou úlohu při akvizici TNK-BP a po realizaci obchodu se s téměř 20% podílem a dvěma místy v představenstvu stane největším zahraničním akcionářem Rosněfti.

Státem kontrolovaná Rosněfť, jíž šéfuje blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, si na dokončení transakce potřebuje vypůjčit kolem 40 mld. USD. S bankami zatím jedná o zajištění tří čtvrtin požadované sumy. V dějinách evropského bankovnictví to bude devátý největší syndikovaný úvěr. Těžař navíc potřebuje další peníze na průzkum a otevírání nových ložisek na východní Sibiři a v arktickém šelfu. Chystá také spustit rozsáhlý program modernizace rafinerií v hodnotě 25 mld. USD.

Zdroje obeznámené s průběhem jednání agentuře Reuters sdělily, že dohoda s komoditními obchodníky o budoucích dodávkách bude jednou z největších obchodních transakcí svého druhu a snadno překoná podobné kontrakty, které Rosněfť uzavřela, aby si mohla dovolit koupit zbankrotovaný koncern Jukos Michaila Chodorkovského. Tehdy si společnost potřebné miliardy zajistila kombinací syndikovaných úvěrů, dluhopisů a dohod o budoucích dodávkách. Většina z posledně jmenovaných kontraktů už vypršela, a tak má Rosněfť opět volné barely, které může zastavit.

Obchodníci prý zatím nabízejí 0,5 mld. až 3 mld. USD, avšak celková suma stále nepřevyšuje 10 mld. USD. Nyní se jedná o ceně a podmínkách. Podle jednoho ze zdrojů by smlouvy mohly být uzavřeny až na pět let. „Cenové návrhy vypadají trochu podivně. Dejte nám peníze a my vám prodáme ropu za cenu blízké spotové kotaci v aukcích, které budeme nadále pořádat, říkají nám v Rosněfti. A já se ptám, co z toho budu mít?,“ tvrdí jeden z účastníků jednání.

Lidé z Rosněfti s takovým výkladem nesouhlasí. Výhoda prý spočívá v možnosti ovládat toky ropy, které pak poslouží jako přirozené zajištění, od něhož je možné se odrazit při obchodování. Na evropském trhu nyní dominují dva nákupčí: Glencore a Vitol. Výsledek obchodní dohody s Rosněftí budou nyní sledovat ropní těžaři, zpracovatelé i obchodníci, jelikož by mohl dosavadním rozložením sil otřást.

Na splacení 10 mld. USD bude Rosněfť při současných cenách potřebovat zhruba 125 průměrně velkých tankerů. S rozložením na pět let by to znamenalo prodej dvou nákladů měsíčně. Ruský těžař nyní každý měsíc vypravuje zhruba 30 tankerů ropy

 
(Zdroje: Reuters, Moscow Times, World Oil)


Čtěte více:

Rosněfť získá polovinu TNK-BP za 26 mld. USD. BP v posíleném „plyšovém medvídkovi“ připadne skoro 20 %
22.10.2012 12:17
Ruská Rosněfť oznámila dohodu, v rámci které získá kontrolu nad konkur...
Putin: Z pohlcení TNK-BP státní Rosněftí mám smíšené pocity
26.10.2012 11:22
Ještě v pondělí to byl „dobrý obchod za dobrou cenu“. Včera už měl rus...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2025
12:02Český veřejný dluh stále mezi nejnižšími v EU
11:02Švýcarský výrobce léků Roche v USA investuje 50 miliard USD a vytvoří nová místa
10:16Nejistota na amerických akciích pokračuje  
9:10Rozbřesk: Další krutý omyl Donalda Trumpa a trhy opět padají
8:51Trump útokem na předsedu Fedu zvyšuje na trzích nervozitu, Patrie aktualizuje doporučení na akcie KB  
8:34Aktualizace cílové ceny KB: Tržní ocenění férově odráží ziskové vyhlídky a štědrou dividendu banky, trh nyní nabízí lepší příležitosti  
6:07Odejde Powell?
21.04.2025
17:27Když ECB snižuje sazby, měl by Fed?
17:02Velikonoční Wall Street pod tlakem. Trumpovy útoky na předsedu Fedu znepokojují investory, pomlázku si odnášejí těžaři zlata  
14:45Co radí Buffett během tržních turbulencí? Udržte si hlavu na krku a budete odměněni
12:03O co jde ve sporu mezi Trumpem a Harvardem?
9:10Mester: Fed by měl vážit, co je vlastně nyní v jeho moci
9:05Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
9:03Trump vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko tento týden uzavřou dohodu
8:51Trump věří v dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem již tento týden, americké futures jsou v červeném  
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data