Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdroj: Gazprom asi zlevní plyn evropským odběratelům

Zdroj: Gazprom asi zlevní plyn evropským odběratelům

18.12.2012 14:57
Autor: ČTK

Ruský plynárenský monopol Gazprom na příští rok sníží odběratelům v Evropě dlouhodobé ceny plynu v průměru na 370 dolarů (asi 7090 Kč) za 1000 metrů krychlových. Tvrdí to zdroj agentury Reuters. Letos byl cenový průměr nad 400 dolary, Gazprom je ale pod značným tlakem odběratelů i konkurentů, aby ceny plynu snížil.

"Je to základní scénář, předpověď se v průběhu roku ještě může změnit," uvedl zdroj. Pokud se cena na předpokládanou úroveň dostane, pak bude plyn z Gazpromu konkurenceschopný s promptní cenou na německém trhu. Tam stojí megawatthodina více než 27 eur, zatímco 370 dolarů za 1000 metrů krychlových odpovídá ceně kolem 26 eur (zhruba 656 Kč) za megawatthodinu.

Gazprom dodává plyn do Evropy převážně přes území Ukrajiny, část jde také přes Bělorusko. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč měl dnes o cenách plynu jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, schůzku ale zrušil.

Ukrajina se s Ruskem o ceny plynu už mnohokrát přela. Jejich vzájemný spor v minulosti už několikrát vyústil v zastavení dodávek, což postihlo odběratele v mnoha evropských zemích. Kremelský poradce pro mezinárodní politiku Jurij Ušakov řekl, že je potřeba připravit víc dokumentů, než se může podepsat dohoda.

Gazprom je největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, na dodávkách se podílí asi jednou třetinou. Ruský podnik se snaží udržet si v Evropě nad trhem kontrolu, neboť tržby za prodej plynu evropským odběratelům se na jeho celkových příjmech podílejí asi z 80 procent.

Zdroj také řekl, že vývoz plynu do Evropy se má příští rok zvýšit asi na 152 miliard metrů krychlových. Letošní vývoz se má pohybovat kolem 140 miliard a kvůli slabší poptávce bude nižší, než Gazprom původně plánoval.

Loni Gazprom dodával evropským odběratelům plyn v průměru za 390 dolarů za 1000 metrů krychlových. Během roku firma oznámila, že ceny se postupně zvýší, takže průměr za celý rok se bude pohybovat od 405 do 415 dolarů. V přepočtu je to skoro 30 eur za megawatthodinu, což je víc, než kolik stojí i ty nejdražší zimní kontrakty na promptním trhu v Německu. Tam v současné době cena nepřesahuje 29 eur/MWh.

Poptávka po zemním plynu v Evropě se v poslední době snižuje, převážně v důsledku hospodářského útlumu. Kromě toho má vliv i zvyšování účinnosti spotřebičů a nabídka konkurenčních paliv v Německu, což je v Evropě hlavní trh pro energie. Z těchto důvodů je Gazprom pod stálým tlakem, aby ceny své suroviny snižoval.

Největším rivalem Gazpromu je v Evropě norská společnost Statoil. Ta nedávno uvedla, že většinu plynu dodávaného evropským odběratelům chce v budoucnu prodávat pod úrovní cen na promptním trhu. Ceny dlouhodobých kontraktů na plyn dodávaný plynovodem se dlouhá léta odvíjejí od cen ropy, protože obě komodity zpravidla těžili stejní exportéři a používaly se i ve stejných odvětvích. Navzdory hospodářskému útlumu přitom ropa zůstává relativně drahá.

Evropské distribuční společnosti, které spoléhají na dovoz plynu přes plynovody, prodávají tento plyn zákazníkům za maloobchodní ceny. Ty jsou navázány na promptní trh, kde se obchoduje bez omezení a kde jsou ceny nižší. V důsledku cenové diskrepance, která těmto firmám způsobuje ztráty, se některé z nich snaží vyjednat si u dodavatelů lepší cenové podmínky. Zpravidla usilují o to, aby měly ve smlouvách větší podíl indexace vůči promptnímu trhu.

Tlak na pokles cen zvýšila i Evropská komise, která v září začala vyšetřovat, zda Gazprom nezneužívá svého dominantního postavení na trhu s plynem v zemích střední a východní Evropy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data