Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Europoslanci schválili přísnější pravidla pro ratingové agentury. Mají dopředu hlásit

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro ratingové agentury. Mají dopředu hlásit "nevyžádané" ratingy

16.01.2013 14:13, aktualizováno: 16.1. 15:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropský parlament dnes schválil přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur v Evropské unii. Agentury například budou smět zveřejňovat nevyžádané ratingy států jen v určených termínech. Europoslanci si od nových pravidel slibují, že zvýší transparentnost a sníží spoléhání investorů na ratingové známky.

Dnes schválená nová evropská regulace ratingových agentur například má vést ke kontrole metodologie ratingových agentur, kterou musí regulátor ESMA nejprve schválit. Dalším kontroverzním bodem je povinnost ratingových agentur zvolit si pro každý rok maximálně tři dny, kdy budou publikovat „nevyžádaná“ hodnocení úvěrové schopnosti národních vlád. Návrh regulace také počítal s tím, že by ratingy měly být publiovany pouze v pátek.

„Věřím, že tato regulace povede ke kastraci ratingových agentur a učiní z nich pouhé eunuchy vlád ve snaze marně bránit neposkvrněnost eura,“ zhodnotil novou legislativu Godfrey Bloom, člen Evropské parlamentu za britské nezávislé, které dříve pracoval pro poradenskou společnost Index Funds Advisors. Ratingové agentury podle něho v loňském roce udělaly výrazný pokrok a čestně informovaly trhy o důvěryhodnosti směrování vlád jednotlivých zemí Evropské unie.

Zástupci ratingových agentur, ale o konci svobody slova nehovoří. „Nová legislativa nám stále ponechává prostor, abychom mohli publikovat změny ratingů i mimo daný časový harmonogram, a to přesně hodláme také dělat,“ uvedl pro Bloomberg Ian Linnell, hlavní analytik Fitch Rating. Ratingové agentury podle něho nebudou ani při nové regulaci nuceny čekat s reakcí na nové relevantní informace či významné události až na další dříve stanovený termín.


Někteří politici ratingovým agenturám přičítali podíl na vzniku finanční krize. Hodnocení úvěrové spolehlivosti států mimo jiné ovlivňuje to, jak bude pro zemi nákladné půjčit si peníze. Ovlivňují ale i náladu na trzích. Když jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur Standard & Poor's loni v lednu snížila hodnocení devíti zemí eurozóny, začaly trhy spekulovat o rozpadu eurozóny. 

Členské státy EU, europoslanci a Evropská komise se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů v EU dohodli loni. Chtějí, aby ratingové společnosti vydávaly nevyžádaná hodnocení úvěrové spolehlivosti států v předem stanovených termínech a aby vysvětlily, jak ke svým závěrům došly. Navíc nebudou smět vydávat přímá doporučení k politice států, které hodnotí. Pokud poruší pravidla, budou po nich státy nebo banky za určitých podmínek moci požadovat odškodné. 

Hlasování v EP byl poslední krok k tomu, aby mohly vstoupit v platnost. Podle agentury DPA by se tak mohlo stát již na jaře.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, FT)


Čtěte více:

Evropská komise navrhla tvrdší normy pro ratingové agentury, vlastní agenturu neplánuje
15.11.2011 18:46
Evropská komise dnes navrhla rozsáhlou reformu pravidel pro fungování ...
Šéf Moody's: Za snahou o nová pravidla vidím posedlost zpochybnit ratingové agentury a učinit je zodpovědnými za dluhovou krizi
16.11.2011 9:58
Plán Evropské unie zpřísnit pravidla pro ratingové agentury je nebezpe...

Váš názor
 • už jen čekám
  17.01.2013 11:02

  kdy soudruzi v Bruselu sestaví Revizní a plánovací komisi :-)))
  Jesse
  • Re: už jen čekám
   17.01.2013 11:11

   a do další pětiletky uz je urááááááááááááááá
   OPTIMISTA
 •  
  16.01.2013 14:58

  Nejsou ratingové agentůry zbytečné. Vždyď by to mohli dělat osvícení úředníci EU.Dokonce by mohlo vzniknout další místo pro komisaře. a ten by pro úsporu nákladů mohl řídit i Evropskou banku. Málo si EU bere příklad z NečasoKalouskova panství. Soudruzi v EU vůbec nešetří.
  Homo
  •  
   17.01.2013 10:55

   Souhlasím , dobrej nápad. Náš nejlepší analitik Rat-ing je stejně zašitej , tak ty Rat-ing-ový agentury se i u nás mohou zrušit . Že to té EU trvalo tak dlouho a nechala si od nich do toko kecat . Co je komu do toho,jak to v té Europě děláme dobře. A´t žije EU , s EU na věčné časy a nikdy jinak. Jestlipak ten skvělý nápad odsouhlasili i naši zvědové, soudruzi z ODS , TOP 09, KSČM a ČSSD , kteří v Bruselu "prosazují" naše národní zájmy ? Čest práci.
   karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.