Aktualizováno Evropský parlament dnes schválil přísnější pravidla pro fungování ratingových agentur v Evropské unii. Agentury například budou smět zveřejňovat nevyžádané ratingy států jen v určených termínech. Europoslanci si od nových pravidel slibují, že zvýší transparentnost a sníží spoléhání investorů na ratingové známky.
Dnes schválená nová evropská regulace ratingových agentur například má vést ke kontrole metodologie ratingových agentur, kterou musí regulátor ESMA nejprve schválit. Dalším kontroverzním bodem je povinnost ratingových agentur zvolit si pro každý rok maximálně tři dny, kdy budou publikovat „nevyžádaná“ hodnocení úvěrové schopnosti národních vlád. Návrh regulace také počítal s tím, že by ratingy měly být publiovany pouze v pátek.
„Věřím, že tato regulace povede ke kastraci ratingových agentur a učiní z nich pouhé eunuchy vlád ve snaze marně bránit neposkvrněnost eura,“ zhodnotil novou legislativu Godfrey Bloom, člen Evropské parlamentu za britské nezávislé, které dříve pracoval pro poradenskou společnost Index Funds Advisors. Ratingové agentury podle něho v loňském roce udělaly výrazný pokrok a čestně informovaly trhy o důvěryhodnosti směrování vlád jednotlivých zemí Evropské unie.
Zástupci ratingových agentur, ale o konci svobody slova nehovoří. „Nová legislativa nám stále ponechává prostor, abychom mohli publikovat změny ratingů i mimo daný časový harmonogram, a to přesně hodláme také dělat,“ uvedl pro Bloomberg Ian Linnell, hlavní analytik Fitch Rating. Ratingové agentury podle něho nebudou ani při nové regulaci nuceny čekat s reakcí na nové relevantní informace či významné události až na další dříve stanovený termín.
Někteří politici ratingovým agenturám přičítali podíl na vzniku finanční krize. Hodnocení úvěrové spolehlivosti států mimo jiné ovlivňuje to, jak bude pro zemi nákladné půjčit si peníze. Ovlivňují ale i náladu na trzích. Když jedna z nejvýznamnějších ratingových agentur Standard & Poor's loni v lednu snížila hodnocení devíti zemí eurozóny, začaly trhy spekulovat o rozpadu eurozóny.
Členské státy EU, europoslanci a Evropská komise se na přísnějších pravidlech pro zveřejňování ratingů v EU dohodli loni. Chtějí, aby ratingové společnosti vydávaly nevyžádaná hodnocení úvěrové spolehlivosti států v předem stanovených termínech a aby vysvětlily, jak ke svým závěrům došly. Navíc nebudou smět vydávat přímá doporučení k politice států, které hodnotí. Pokud poruší pravidla, budou po nich státy nebo banky za určitých podmínek moci požadovat odškodné.
Hlasování v EP byl poslední krok k tomu, aby mohly vstoupit v platnost. Podle agentury DPA by se tak mohlo stát již na jaře.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg, FT)