Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Masakr rukojmích na alžírském vrtu podkopává důvěru ve významného těžaře

Masakr rukojmích na alžírském vrtu podkopává důvěru ve významného těžaře

18.01.2013 14:32
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nešťastný konec záchranné operace, která měla osvobodit rukojmí zadržovaná na velkém alžírském vrtu, vzbuzuje pochybnosti o stabilitě největšího severoafrického těžaře ropy a plynu. Vývoz energetických surovin je klíčovým zdrojem příjmů pro vládu prezidenta Boutefliky, který se vyhnul osudu svých protějšků v Libyi a Egyptě, smetených vlnou arabského jara.

Islamističtí bojovníci před dvěma dny obsadili vrtné zařízení na ložisku plynu In Amenas v alžírské poušti, jehož provozovatelem je britský koncern BP (460,5 GBp, -0,11%), a tamní pracovníky zajali. Během osvobozovací operace alžírských jednotek podle stanice Al-Džazíra zahynulo nejméně 30 rukojmích a 11 teroristů. Mezi mrtvými je sedm cizinců. 22 zaměstnanců - 14 Japonců a 8 Norů - je stále pohřešováno.

Události v In Amenasu, který se na alžírské produkci podílí ze 12 %, donutí zahraniční ropné a plynárenské společnosti přezkoumat přítomnost v Alžírsku, myslí si Ahmed Amdimi, politolog z univerzity v Alžíru. Mezi prvními koncerny, které evakuovaly své pracovníky, byla španělská Cepsa, norský Statoil a BP.

„Těžební objekty byly vždycky chráněny lépe než kasárna, byly to oázy klidu v nebezpečné zemi,“ tvrdí americký historik James Le Sueur, který se vývojem v zemi zabývá. Skutečnost, že se teroristé dostali až k těžařům, podle něj svědčí o vážnosti situace.

Alžírsko je pro Evropskou unii třetím nejdůležitějším dodavatelem zemního plynu. Ten je přepravován potrubím táhnoucím se po dně Středozemního moře. Produkce ropy činí 1,2 mil. barelů denně. Daně z těžby ropy a plynu se na příjmech státní pokladny podílejí ze 70 %, energetické suroviny tvoří 98 % exportu země. Zhoršující se bezpečnostní situace by mohla odradit těžaře, kteří v zemi působí, jako například Total (39,49 EUR, -0,55%), Eni (19,21 EUR, -1,59%) či Statoil.

V BP již oznámili, že část personálu bude z Alžírska evakuována. Cepsa odvezla zahraniční zaměstnance ze dvou vrtů poblíž In Amenasu. Total a Repsol (16,99 EUR, 0,94%), další španělský těžař, se k bezpečnostní situaci odmítli vyjádřit. Strach z nepokojů a nestability má zejména Itálie, která je na alžírském plynu závislá ze 33 %.

I když je v zemi hlavní politickou silou armáda, nedokáže zabránit tomu, aby bylo Alžírsko zataženo do širšího regionálního konfliktu, v němž se proti vládám podporovaným Západem staví odnože Al-Káidy. Nejvážnější stav panuje v Mali, kde už týden probíhá intervence francouzského letectva, podporovaného pozemními jednotkami. Islamisté se v posledních měsících zmocnili většiny země a chystali se dobýt i metropoli Bamako. V neděli jejich ofenzivu zastavily francouzské stíhačky. Do země má být vyslán mezinárodní kontingent 3000 vojáků ze západní Afriky, který Francouze vystřídá.

Al-Káida islámského Maghrebu má svou hlavní základnu právě v Mali, odkud se snažila svrhnout alžírskou vládu a založit islámský stát. Tato skupina již dříve oznámila svůj záměr podniknout teroristické útoky na cíle v Alžírsku, Španělsku, Francii a Spojených státech. Akce v In Amenasu byla podle teroristů odvetou za francouzskou intervenci.

V ohrožení jsou prý i velká ložiska v sousední Libyi, které se podařilo obnovit produkci na úroveň před občanskou válkou z roku 2011. Vláda v Tripolisu má v porovnání s Alžírskem menší kontrolu nad hranicemi a ozbrojenými silami - různými bojůvkami, které spolupracovaly na svržení diktátora Muammara Kaddáfího.

(Zdroje: Bloomberg, Al-Džazíra, Reuters, The Telegraph)


Váš názor
  • Až jim suroviny dojdou
    18.01.2013 15:34

    vrátí se na velbloudy a zase nastanou staletí klidu...
    Inky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y