Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Statoil: Bez politické podpory nemá plyn v Evropě budoucnost

Statoil: Bez politické podpory nemá plyn v Evropě budoucnost

04.03.2013 13:39
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Norská společnost Statoil se zapojila do probíhající debaty o budoucnosti evropského trhu s energiemi, která kvůli probíhající dluhové krizi, dotacím na obnovitelné zdroje, krachu na trhu s emisními povolenkami a dovozům levného amerického uhlí nevypadá příliš růžově. Podle státem vlastněného Statoilu nejistota ohledně dalšího vývoje energetických mixů ohrožuje jeho investiční plány v oblasti průzkumu a těžby zemního plynu.

Statoil v posledních letech výrazně zvýšil export plynu na evropské trhy a uzmul podíl ruskému Gazpromu, zejména díky flexibilnější cenové politice. Loni se odbyt Statoilu v Evropě zvýšil o 16 %, zatímco Gazpromu klesl o 8 %. Objemy dodávek z obou zemí se prakticky vyrovnaly na zhruba 110 mld. m3 plynu (bez započtení Turecka). Těžba v Norsku dosáhla rekordní úrovně 114 mld. m3, avšak kvůli vyčerpávání ložisek se letos a v dalších letech očekává pokles či stagnace.

Rune Bjornson, viceprezident Statoilu pro zemní plyn, k trendu dodává: „Pokračující politická nejistota ohledně poptávky po plynu v Evropě bude mít nakonec vliv na ochotu producentů, včetně nás, investovat do nových zdrojů plynu.“

Podobné komentáře se ozývají nejen od producentů, ale i od evropských utilit. Ty varují, že bez udání jasného směru energetické politice ze strany Bruselu a členských států EU nejenže nebudou naplněny ambiciózní cíle pro snižování emisí skleníkových plynů, ale navíc bude přetrvávat období utlumené investiční aktivity a provizorních řešení poškozující evropskou ekonomiku jako celek.

Plyn má být v řadě zemí důležitým prostředkem ke snížení emisí CO2, jelikož se očekává, že bude nahrazovat staré uhelné zdroje. Evropské energetické společnosti, které se na poptávce po zemním plynu v EU podílí z jedné třetiny, ale za současných podmínek do nových paroplynových zdrojů investovat odmítají. V poslední době spoléhají více právě na uhlí, jehož cena je díky levným dovozům ze Spojených států na rekordních minimech. Trend umocňuje současná nízká kotace emisních povolenek, které měly původně od výroby elektřiny z vysoce znečišťujícího uhlí odrazovat.

Konzultantská firma Sanford C. Bernstein odhaduje, že růst spotřeby uhlí loni z poptávky po plynu uzmul 3 mld. kubických stop denně, což odpovídá 7 % celkové spotřeby. I když Evropa do obnovitelných zdrojů energie od roku 2004 napumpovala dvakrát víc peněz než Spojené státy, emise oxidu uhličitého jí vinou spalování většího množství uhlí stále rostou. Za prvních devět měsíců letošního roku v EU poskočily o 10 % výš. I v Německu, vlajkonoši zelené iniciativy, loni emise CO2 vzrostly o 2 %. Světová jaderná asociace (WNA) odhaduje, že pokud by Němci ponechali v provozu osm jaderných reaktorů vypnutých po havárii v japonské Fukušimě emise CO2 by meziročně o 2-3 % klesly. Místo toho se v zemi loni spálilo o 5,1 % víc špinavého lignitu.

Víc jak polovina evropské spotřeby plynu je nakupována přes dlouhodobé kontrakty navázané na cenu ropy, která v posledních čtyřech letech zdražila o 72 %. Vzhledem ke klesajícím cenám elektřiny se tak z plynu stává absolutně nekonkurenceschopná surovina. E.ON (12,69 EUR, -0,08%), největší německá energetika podle tržeb, zvažuje zakonzervování paroplynových zdrojů. Britská energetická jednička Centrica (3,62 GBP, 1,94%) ohlásila stop pro nové paroplynové zdroje nejméně na čtyři roky. GDF Suez (14,27 EUR, 0,67%) musel zaúčtovat odpis 2 mld. EUR ze svých plynových elektráren v několika zemích. Pokud ČEZ (602 CZK, 0,91%) rozjede čerstvě dostavenou plynovou elektrárnu v Počeradech o výkonu 800 MW, bude její provoz velmi pravděpodobně ztrátový.

V Německu a Belgii se výroba z paroplynových zdrojů nevyplatí téměř rok. V Nizozemí, které je kvůli přítomnosti velkých přístavů s překladišti ještě víc na ráně levného amerického uhlí, jsou podle agentury Bloomberg paroplynové elektrárny v červených číslech přes dva roky.

Statoil hodlá pokračovat v otevírání ložisek v Severním moři a v Ázerbájdžánu, ale vývoj na energetickém trhu kvůli stagnující poptávce sleduje s obavami. „Jsme připraveni zásobovat Evropu desítky let. Je velmi blízko našim produkčním aktivům a přeprava je nákladově efektivní. Můžeme zmírnit obavy ohledně bezpečnosti dodávek, ale je třeba odstranit nejistotu na trhu,“ uvedl Bjornson.

(Zdroje: FT, Bloomberg, Weinberg Foundation, Global Post)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba