Aktualizováno Bulharský energetický regulátor DKEVR včera rozhodl o snížení cen elektrické energie pro domácnosti v průměru o sedm procent. Sofia tím reaguje na masové protesty proti vysokým účtům za elektřinu, které minulý měsíc vedly k demisi vlády. Zlevnění půjde na úkor českých distribučních společností a Energo-Pro a rakouské EVN, oznámil úřad.
Regulátor snížil ceny za odběr elektrické energie výrazněji, než ještě v pátek předpokládal. Mluvčí úřadu páteční informaci označil za výsledek špatného výpočtu.
"Ceny energií v Bulharsku jsou plně regulované a rozhoduje o nich bulharský regulační úřad. Naše společnost bude rozhodnutí respektovat," reagovala mluvčí Skupiny Barbora Půlpánová.
, který je monopolním distributorem elektřiny v západní části země, má snížit ceny o 7,17 procenta. Energo-Pro, která operuje v severovýchodním Bulharsku, zlevní elektřinu o 6,22 procenta a EVN má nařízeno srazit ceny o 7,28 procenta.
„Událost vnímáme jako již obsaženou v ceně akcií . EBITDA bulharské distribuční společnosti dosahuje zhruba 1 až 1,5 miliardy korun ročně, což představuje 1,5 % celkového EBITDA výsledku. Očekáváme pokles zisku, ale nikoli ztrátovost bulharské divize. Ta dle našeho názoru zůstane zisková,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.
Snížení ceny umožnila novela energetického zákona, kterou minulý týden schválil bulharský parlament. Novela ruší dosavadní ustanovení, podle něhož bylo možné upravovat ceny za odběr elektřiny jen jednou ročně. To otevírá cestu k prakticky okamžitým cenovým úpravám, které na masových demonstracích už téměř měsíc požaduje veřejnost.
Premiér Bojko Borisov minulý měsíc slíbil snížit ceny energie o osm procent a současně oznámil, že bulharskému zastoupení společnosti bude odebrána distribuční licence. Regulační úřad ale později upřesnil, že zkoumání postupu české firmy na bulharském trhu teprve začalo a konečný výsledek není jistý.
Bulharsko zvýšilo loni v červenci ceny elektřiny o 13 procent, ale domácnosti změnu začaly tíživě pociťovat až nyní, během zvýšeného odběru v zimním období. To přivedlo do ulic desetitisíce lidí a vedlo nakonec k pádu Borisovovy vlády.
Demonstrace v Bulharsku pokračují, ale důvod těch aktuálních se změnil. V Sofii se sešlo několik tisíc železničářů, horníků a energetiků, kteří se v souvislosti se zlevněním elektřiny obávají o práci. Úřady i ministerstvo energetiky nicméně vyloučily, že by plánovaly zcela uzavřít některé doly nebo tepelné elektrárny.
Sledujte průběžně dění kolem licence v Bulharsku na Patria.cz:
