Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína ztrácí konkurenceschopnost

Čína ztrácí konkurenceschopnost

14.03.2013 17:58
Autor: Redakce, Patria.cz

V Číně dochází ke strukturálním změnám, a platí to zejména o segmentu levné pracovní síly. V roce 2012 klesl počet obyvatel v produktivním věku o 3,5 milionu (Čína používá věkové rozpětí mezi 15 – 59 lety). Jasně se tak projevily limity, kterým čelí růstový model posledních několika desetiletí. Strukturální posuny ale začaly již před několika lety, když nastal prudký růst mzdy ve výrobním sektoru, zatímco produktivita začala zpomalovat. Někteří ekonomové a investoři to považují hlavně za známku klesající konkurenceschopnosti této země. Od roku 2001 totiž reálné mzdy vyjádřené v dolarech vzrostly o téměř 200 %. Dostaly se tak výš než mzdy v Thajsku a leží na stejné úrovni jako mzdy na Filipínách. Překvapivé je to, že růst se nezastavil ani v letech 2009 – 2011, kdy okolní země čelily tlaku globální recese.

Až donedávna doprovázelo růst mezd rychlé zvyšování produktivity. Čínský HDP na zaměstnance ale stále zůstává pod úrovní dosahovanou v Thajsku a Malajsii, o Jižní Koreji ani nemluvě. V posledních letech navíc tempo růstu produktivity zpomaluje. To samé platí o celkové produktivitě faktorů, která odráží i růst efektivity výroby, včetně lepšího managementu a nových technologií. Výsledkem je to, že jednotkové náklady práce (ULC), které představují poměr mezd k reálnému produktu na hlavu, v letech 2011 a 2012 rostly. A tento růst byl dokonce vyšší než v ostatních zemích této části světa.

Výše uvedené není ale čistě negativním jevem. Růst ULC v průmyslu totiž může přispět k požadovanému posunu k novému růstovému modelu. Nutí totiž firmy k tomu, aby se stěhovaly směrem ke zbytku volných zdrojů pracovní síly, tedy do vnitrozemí. To by se mělo projevit ve vyšších příjmech v těchto oblastech a následně i ve vyšší spotřebě. K tvorbě nových pracovních míst by pak mohl stále větší mírou přispívat i sektor služeb, který stále není dostatečně rozvinutý. V úvahu musíme vzít i to, že ULC rostou nejvíce v odvětvích, která intenzivně využívají práci. Z toho těží ostatní země regionu, které se stávají pevnější součástí dodavatelských řetězců čínské ekonomiky. Například ve Vietnamu rostly reálné mzdy ve výrobním sektoru v letech 2006 – 2011 o 9,7 %. To není daleko od růstu zaznamenaného v Číně, kde je ale produktivita výrazně vyšší. Jiné země zase po vzoru Číny zvýšily minimální mzdy.

Popsané strukturální změny bychom tedy neměli hodnotit pouze z pohledu nákladové konkurenceschopnosti Číny. Růst mezd bude nadále pokračovat, z politického hlediska je dokonce nutností. Částečně bude vyvážen vyšší efektivitou. Vývoj na trhu práce pak může přispívat k růstu zejména tehdy, podaří-li se uspokojovat poptávku po zaměstnancích v sektorech s vyšší přidanou hodnotou.

Vývoj produktivity práce v Číně a dalších zemí regionu porovnává první graf. Produktivita práce je měřena reálným produktem na zaměstnance (v dolarech). Druhý graf ukazuje vývoj ULC, respektive reálných mezd (modře) a produktivity práce (šedě). V prvním období rostou reálné mzdy vyšším tempem než produktivita a ULC se tedy zvyšují. Ve druhém je situace opačná a ve třetím se růst produktivity opět dostává pod růst mezd.  

čína produktivita 
 
(Zdroj: Deutsche Bank)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?
9:02Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 13. 6. 2025
8:52USA a Čína hlásí pokrok v obchodních jednáních, podrobnosti přijdou dnes
8:46USA a Čína dosáhly pokroku, ČEZ zahajuje povolovací proces pro malé modulární reaktory a futures jsou v zeleném  
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y