Pražská burza se dnes celý den pohybovala ve vleku víkendových i aktuálních událostí na Kypru a stejně jako ostatní trhy ztrácela. Index PX, který minulý týden zakončil páteční seanci propadem o 2,4 procenta kvůli dnešní rebalanci, dnes uzavřel níže o 0,69 procenta, německý DAX ztrácí 0,79 procenta, rakouský ATX odepisuje 0,95 procenta, polský WIG je níže o 1,34 procenta a maďarský BUX klesá o 1,29 procenta.
Z víkendové politické dohody vyplývá, že eurozóna uvolní Kypru a jeho těžce ztrátovým bankám pomoc až deset miliard eur. Kypr však musí dalších 5,8 miliardy eur získat jednorázovou daní 9,9 procenta z vkladů nad 100 tisíc a 6,75 procenta u vkladů nižších. Dohoda měla být již dnes schválena zákonodárci, ale kyperský parlament po poledni oznámil, že rozhodnutí o zdanění vkladů odkládá až na zítřejší 17. hodinu. Chce další čas na prozkoumání dopadů změn legislativy. Agenturní zdroje tvrdí, že se Kypr bude snažit ochránit drobnější vklady před zdaněním. O věci budou ještě dnes mimořádně jednat i ministři financí eurozóny v konferenčním hovoru.
Nejvýraznější ztráty dnes zaznamenal tradičně velmi citlivý finanční sektor, ve kterém (593,7 CZK, -2,67%) odepsala 2,67 procenta na 593,70 Kč a (3900 CZK, -1,27%) klesla o 1,27 procenta na 3900 Kč. Na kromě Kypru dnes negativně působily i komentáře z Maďarska. Šéf v Maďarsku neočekává letos lepší výsledek proti loňsku, pokud nepřijde nějaký „impuls“, což v důsledku znamená očekávání celoroční ztráty. Dále mimo jiné uvedl, že politické a ekonomické podmínky v zemi nedovolují proměnu snižování sazeb centrální bankou do vyššího úvěrování a snaha vlády zavést další opatření na podporu cizoměnových dlužníků hypoték pouze dopadne na banky a chtěný efekt mít nebude. Mírnou 0,1% ztrátu zaznamenala ve finančním sektoru i pojišťovací skupina (1015 CZK, -0,10%), když končí na ceně 1015 Kč. Nevyplašily jí tak ani plány ministerstva financí na možné zavedení zvláštní daně pro pojišťovny.
Po pátečním prudkém výprodeji v závěrečné aukci dokázala elektrárenská společnost (576 CZK, 0,00%) během dne mírně růst, nakonec ale obchodní seanci zakončila beze změny na ceně 576 Kč. Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov pro bulharskou TV uvedl, že žádá o odebrání licence , která je na západě balkánské země výhradním distributorem elektřiny. Kontrola podle prokurátora prokázala „masivní porušování“ pravidel firmou. Mluvčí prokuratury slova mírnil s tím, že oficiální stanovisko prokuratura zveřejní v pátek 22. března. v reakci na Cacarova slova znovu uvedl, že v Bulharsku dodržuje veškeré tamní i unijní zákony. Ministerstvo financí, které v energetickém podniku vykonává akcionářská práva, situaci nechtělo komentovat. O odebrání licence může rozhodnout výhradně energetický regulátor DKEVR, který o věci bude jednat 16. dubna.
Před závěrem se pak ještě objevily spekulace o tom, že zítřek již přinese dlouho očekávané oznámení dohody o dodávkách uhlí od skupiny Czech Coal pro elektrárnu Počerady patřící skupině . Padnout má podle E15 i rozhodnutí o prodeji elektrárny Chvaletice. Prodej elektrárny do rukou skupiny Czech Coal by pro český trh znamenal konec volně dostupného hnědého uhlí, což ve svém důsledku způsobí na trhu kritickou situaci se silně negativními dopady na teplárenství a průmyslové odběratele, varoval dnes v rozhovoru pro ČTK předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.
Francouzská Areva potom po závěru dnešního obchodování podala rozklad k předsedovi ÚOHS proti prvostupňovému rozhodnutí, na základě kterého úřad zamítl žádost firmy o přezkoumání a zrušení jejího vyřazení z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Největší nejistotou a zároveň velkou výzvou je pro výrobce netkaných textilií (514,1 CZK, -0,75%) letošní spuštění linky v Egyptě, která je první zahraniční investicí společnosti. Uvedl to v rozhovoru pro Patria.cz generální ředitel František Řezáč. Potvrdil přitom, že stejně jako v minulých letech čeká společnost i letos plné vyprodání výrobní kapacity. podle Řezáče již ve své investiční strategii počítá se spuštěním druhé egyptské linky i dalším rozšiřováním kapacit v Evropě. Rozhodnutí o výši dividendy ze zisku loňského roku padne v květnu. Akcie společnosti dnes zakončily se ztrátou 0,75 procenta.
Výprodejům dokázala vzdorovat defenzivní (11,5 EUR, 3,98%) CR, která rostla o 0,48 procenta na 311,50 Kč. Slušně se držel i (1 1299 CZK, -0,10%) ČR, který připsal kosmetickou ztrátu 0,1 procenta na 11299 Kč.
Těžební společnost (75,45 CZK, 1,55%) dokázala odolat negativnímu sentimentu, když rostla o 1,55 procenta na 75,45 Kč. Dařilo se i mediální skupině (97,45 CZK, 2,58%), která si připsala 2,58 procenta 97,45 Kč.
Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 18.03.2013