Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jakou daň si krize vybrala na budoucím růstu?

Jakou daň si krize vybrala na budoucím růstu?

29.03.2013 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční krize roku 2008 a její pokračování ve formě dluhové krize eurozóny vedly k velkému poklesu mezinárodního obchodu a investic do reálného a lidského kapitálu. Tím byl podkopán dlouhodobý růst a navíc se zdá, že proces oddlužení ještě není všude u konce. Situaci zhoršuje demografický vývoj, který se stane hlavní brzdou růstu v budoucnu. Odhadnout škody, které byly na potenciálním růstu během posledních let napáchány, je ale velmi složité. Obvykle dochází k tomu, že před krizí bývají odhady potenciálního růstu příliš vysoko, po krizi naopak příliš nízko. Následující graf ukazuje různé odhady potenciálního růstu ve vybraných zemích během let 1995 – 2007:

jak1

Následující tabulka ukazuje odhad BofAML, který trendový růst rozděluje na jeho jednotlivé tahouny. Tedy na množství kapitálu, množství a kvalitu pracovní síly a celkovou produktivitu faktorů:

jak2

Z tabulky je patrné, že v letech 1995-2007 hrál v zemích na severu Evropy rozhodující roli kapitál a produktivita. Ta naopak stagnovala v Itálii a ve Španělsku dokonce klesala, růst byl v těchto zemích tažen zejména pracovní silou.

Pokud nedojde k reformám, bude trendový růst významně poškozen. Podle našich odhadů by ve srovnání s předkrizovým růstem klesl minimálně o jeden procentní bod. Optimistický scénář naznačuje, že by se růst vrátil na předkrizový trend. To zejména v případě, že by došlo k rychlému oživení investic, poklesu nezaměstnanosti a dohnal by se technologický náskok, který mají technologicky nejvyspělejší země. V Německu a Itálii by růst dokonce mohl dosáhnout vyšších než předkrizových úrovní, protože ty se u těchto zemí nacházely poměrně nízko. Základní scénář pak předpokládá, že dojde k permanentní ztrátě kapitálu, nezaměstnanost klesne v souladu s tím, jak se chovala během předchozích recesí a růst produktivity se bude pohybovat kolem historických průměrů.

Následující grafy ukazují odhady růstu v pokrizových letech. Světle modře je vyznačen základní scénář, tmavě modře scénář pesimistický a oranžově scénář optimistický. Silnou oranžovou čarou je vyznačen dlouhodobý trend růstu.

jak3

Německo se se svým produktem již dostalo na předkrizové úrovně a v optimistickém scénáři by se do roku 2020 mohlo vrátit na trend. S tím bude mít i v tomto scénáři potíže Francie. Ještě větší problémy s růstem bude mít Itálie se Španělskem. První jmenovaná země bude v nejhorším případě čelit dlouhodobému poklesu, Španělsko stagnaci a ani optimistický scénář v jeho případě neuzavírá mezeru mezi skutečným a trendovým růstem.

Uvedené je výtahem z „Eurozone: Looking for growth“, autory jsou Laurence Boone, Céline Renucci a Ruben Segura-Cayuela z BofA Merrill Lynch Global Research.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y