Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendy, odkupy nebo investice?

Dividendy, odkupy nebo investice?

02.04.2013 14:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Firmy se snaží zvyšovat dividendy a akcie se tak stávají určitou alternativou k dluhopisům, jejichž výnosy jsou minimální. Tento vývoj ale vyvolává otázky: Jaká je role dividend v investičních portfoliích? A jak by společnosti měly nejlépe nakládat se svými zisky? Měly by je vyplácet ve formě dividend, odkupů akcií, či by je měly investovat ve snaze zvýšit budoucí růst? Profesor financí Jeremy Siegel je již dlouho zastáncem placení dividend. Ty jsou podle něho o to zajímavější nyní, protože dluhopisy poskytují jen malé výnosy a pokud porostou sazby, investoři by u nich mohli realizovat i ztráty.

Siegel poukazuje konkrétně na to, že firmy jako Verizon (49,22 USD, 0,14%) a AT&T (37,25 USD, 1,53%) nabízejí dividendový výnos převyšující 4 %, zatímco desetiletý vládní dluhopis nabízí výnosy ve výši 1,88 %. Celkový výnos indexu Standard & Poor's 500 pak převyšuje 2 %, u indexu Dow Jones Industrial Average to je 2,5 %. Dow Transportation Index vynáší 3,6 %. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku americké firmy ohlásily 1262 případů zvýšení dividend, v posledním čtvrtletí roku 2011 to bylo 649. V roce 2013 bychom tak měli ohledně výplaty dividend zaznamenat další rekord. Částečnou motivací firem byla snaha o výplatu dividend před obávaným zvýšením daní. Společnosti ale zároveň sedí na rekordní zásobě hotovosti a akcionáři po nich požadují, aby s ní něco dělali, protože nízké sazby nezaručují odpovídající zhodnocení těchto peněz. Siegel upozorňuje i na to, že v roce 2012 vyplatily firmy z indexu S&P 500 jen 36 % ze svých zisků ve formě dividend. To je téměř rekordní minimum, v 70., 80. a 90. letech se tento poměr pohyboval nad 40 % a předtím ještě výše. To znamená, že společnosti mají stále velký prostor pro další zvyšování dividend.

Zisky, které nejsou vyplaceny jako dividendy, mohou být použity na odkup akcií, či investovány do výrobních kapacit, výzkumu a vývoje, apod. Teoreticky by akcionářům měla prospívat každá z těchto možností, pokud se používá rozumně. Dividendy vracejí peníze do kapes akcionářům, investice zase zvyšují budoucí zisky a ceny akcií. Odkupy by pak měly pomáhat tím, že snižují celkový počet akcií a tím i zisky na akcii. Profesor financí Wayne Guay ovšem poukazuje na to, že ne vždy tento mechanismus funguje. Někdy jsou odkupy akcií prováděny jen v rámci opčních programů odměn pro vedení a zaměstnance. Akcionáři z nich pak profitují pouze v tom případě, že tyto programy pomohou firmě získat a udržet kvalitní zaměstnance, kteří by jinak pracovali u jiné společnosti. A i kdyby odkupy snížily počet akcií, jejich pozitivní efekt může být neutralizován tím, že zároveň s počtem akcií klesne i zásoba hotovosti. Guay tak hovoří o mylné logice, která automaticky předpokládá, že snížení počtu akcií znamená zvýšení ceny zbývajících akcií.

Guay ale souhlasí s tím, že odkupy cenu akcií často zvedají. Je to tím, že trh tento krok vnímá jako signál toho, že vedení považuje akcie za podhodnocené. Investoři se pak snaží akcie nakoupit, a to zvedá jejich cenu. Opačný efekt vzniká tehdy, když společnost vydává nové akcie. Investoři se pak domnívají, že vedení společnosti (tedy ti, kteří ji znají nejlépe) má za to, že cena akcií leží příliš vysoko. A proč si firmy namísto dividend vybírají odkupy? Odkupy představují jednorázovou záležitost, navíc mohou být podmíněny například tím, že cena akcie nepřevýší určitou hranici. U dividend panuje naopak neochota k jejich snižování, protože to vzbuzuje dojem, že společnost není úspěšná. Dividendy jsou tak obecně vnímány jako silnější závazek vyplácení hotovosti akcionářům.

John C. Bogle z Vanguard Group tvrdí, že negativní dopad na výplatu dividend mělo zvýšené používání opcí v programu odměn. Hodnotu takové opce totiž vyšší dividendy nezvedají a držitelé opcí tak preferují investice a odkupy. U těch se očekává, že zvednou cenu akcie a tudíž i hodnotu opcí. Bogle se ale domnívá, že u odkupů to často nefunguje a sám preferuje dividendy. Dlouhodobí investoři by se podle něho neměli zaměřovat na krátkodobé pohyby cen, ale na to, jak spolehlivý a málo volatilní bude tok dividend, které akcie poskytuje.

(Zdroj: Knowledge@Wharton)


Váš názor
 •  
  02.04.2013 14:18

  O jakých akciových titulech to mluví. Akcie na české burze to určitě nejsou.
  Homo
  • no právě
   02.04.2013 15:10

   v článku se mluví asi o akciích, které sice nesou tučné dividendy, ale drobní akcionáři je nesmí vlastnit. Zařídili to Klausovi mafiáni zákonem o vyvlastnění akcií majoritním vlastníkem. Tento neobyčejný zločin proběhl za tichého mlčení médií. Takže squeez out na bonitních akcií umožnil budoucím penzistům, aby se přihlásili do druhého pilíře penzijní reformy, páč už mají zase holé ruce... Co na tom, když jim ten zločinec VK sliboval, že je vlastnictví akcií jedním ze způsobů, jak se těšit z podílů... třeba i v důchodu :-(((
   Jesse
  •  
   02.04.2013 14:49

   Českým zvykem českých znalců analytiků je plivat na to co je doma.Za mořem nebo hranicemi je přece tráva zelenější.
   ?
Aktuální komentáře
08.06.2023
22:01V zámoří je klid při vyčkávání na zasedání FEDu  
17:45Strategie monetární brzdy a plynu
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y