Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Spojené státy jsou v nejlepší kondici, za nimi Japonsko, Číně hrozí tvrdé přistání

Roubini: Spojené státy jsou v nejlepší kondici, za nimi Japonsko, Číně hrozí tvrdé přistání

4.4.2013 12:41
Autor: Redakce, Patria.cz

V eurozóně se díky ECB podařilo eliminovat extrémní rizika, fundamentální problémy ale zůstávají, domnívá se Nouriel Roubini. Mezi ně ekonom řadí nízký potenciální růst, pokračující recesi, ztrátu konkurenceschopnosti a velké zadlužení soukromého i veřejného sektoru. Situace navíc dospěla do stavu, kdy země na periferii již nejsou ochotny ještě více utahovat svou fiskální politiku a země jádra jsou zase unaveny z neustálého poskytování pomoci. Podle Roubiniho je neochota k dalšímu utahování jasně vidět na vývoji voleb v Itálii, či na protestech ve Španělsku nebo Portugalsku. Rostoucí nespokojenost Německa byla zase patrná při snahách o záchranu Kypru.

Roubini je dlouhodobě nespokojen s vývojem v Číně, poukazuje zejména na to, že její současný růstový model není udržitelný. V podobném duchu vyznívají i jeho poslední komentáře týkající se této země. Zdůrazňuje zejména nerovnováhu mezi vyspělostí jednotlivých provincií, k tomu příliš vysoké úspory a investice, malou spotřebu, rostoucí příjmovou nerovnost a rozsáhlé znečišťování životního prostředí. Vedení země sice hovoří o reformách, zároveň je ale podle ekonoma opatrné a ochotné přijmout jen postupné změny. Navíc jsou patrné významné protireformní síly, a to zejména ze strany státem vlastněných firem, místních vlád a armády. Roubini dokonce tvrdí, že všem zemím BRIC (Brazílii, Rusku, Indii a Číně) je věnována příliš velká pozornost a že v následujících deseti letech si mnohem lépe povedou jiné rozvíjející se ekonomiky. Mezi ně počítá Malajsii, Filipíny, Indonésii, Chile, Kolumbii, Peru, Kazachstán, Ázerbajdžán a Polsko.

Roubini zmiňuje i japonský „ekonomický experiment“. Tzv. „abenomie“, čili ekonomický přístup nové japonské vlády, zahrnuje monetární stimulaci, kterou letos podporuje stimulace fiskální. Ta však v roce 2014 přejde v utažení. K tomu se přidává podpora růstu nominálních mezd, která by měla zvýšit domácí poptávku a strukturální reformy. Ekonom ale poukazuje na to, že monetární politika může být při boji s deflací neefektivní, fiskální politika může vyvolat problémy s dluhem a strukturální reformy jsou „nejasné“.

Podle mnohých ekonomů dochází nyní v USA k posunu k silnějšímu oživení a i Roubini uznává, že lze pozorovat „několik pozitivních trendů“. Mezi ně řadí oživení na trhu s bydlením, klesající náklady energií spojené s těžbou břidlicového plynu, lepší situaci na trhu práce a také rostoucí mzdové náklady v Asii a technologický pokrok, který zvyšuje konkurenceschopnost USA. Na druhé straně stojí stále vysoké zadlužení domácností a nezaměstnanost, fiskální brzda a nefunkční politický systém. Spojené státy tak jsou podle Roubiniho v nejlepší kondici, na druhém místě figuruje Japonsko. Eurozóna a Velká Británie zůstávají v recesi a Čína by v roce 2014 mohla dokonce projít tvrdým přistáním.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
 • dokonce i Roubini už prohlédl a říká
  4.4.2013 18:03

  že ....." Spojené státy jsou v nejlepší kondici, za nimi Japonsko" zatímco hned vedle se můžeme dočísti že "...Ceny ropy třetím rokem stagnují a stejně tak je na tom těžba. Bez surovinové berličky se ruská ekonomika se musí spoléhat na jiné než přírodní zdroje, což podle všeho zatím příliš nedokáže" ,To mu to ale trvalo, než prohlédl a vidí to co ostatní vidí už několik let........naskýtá se nám tudíž otázka na které straně barikády chceme být my. Rusové již mnohokrát dokázali, jako nedavno na Kypru, co dokáží. A přesto maji tolik nohsledů.
  xxx
  • Re: dokonce i Roubini už prohlédl a říká
   4.4.2013 18:11

   Třeba ten Arťuchin. To je hajzl, to je jasné.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data