Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU schválila nová protikorupční pravidla pro těžaře. Dohání USA

EU schválila nová protikorupční pravidla pro těžaře. Dohání USA

10.04.2013 12:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Členské státy EU a europoslanci dosáhli předběžné dohody o zpřísnění pravidel podnikání ropných a plynárenských koncernů a důlních společností v zahraničí. V budoucnu by firmy ze sektoru měly detailněji informovat o platbách cizím vládám, což by mělo zvýšit transparentnost a omezit prostor pro korupci.

Dohoda o tvrdší regulaci, kterou ohlásilo irské předsednictví EU, přichází jen několik měsíců po přijetí podobných opatření americkou Komisí pro cenné papíry (SEC). Podle nevládní organizace Transaparency International se pod striktnějším dohledem octne 90 % předních světových těžařských společností.

Vyjednavači Evropského parlamentu a jednotlivých vlád členských států jako práh pro zveřejňování přijali částku 100 tisíc EUR. Ropní giganti jako Royal Dutch Shell či British Petroleum tak budou muset hlásit všechny platby nad tuto hranici, které odvedly vládám a místním úřadům ve všech zemích. Výsledná kompromisní částka je vyšší, než jakou požadovali někteří aktivisté, ale mnohem méně, než kolik chtěly těžební společnosti, které usilovaly o to, aby hranice byla na několika milionech.

Společnosti budou muset zveřejnit také daně ze zisku z projektu, dividendy, odměny a platby na zlepšení infrastruktury v dané zemi. Některé členské státy EU požadovaly výjimku pro projekty v zemích, kde je taková transparentnost ilegální. Nakonec ale převážil postoj Francie a Británie, které trvaly na tom, aby pravidlo o větší transparentnosti platilo všude. Evropská pravidla jdou také dál než americká, jelikož zahrnují nejen společnosti těžící ropu, plyn, uhlí a nerosty, ale také dřevařské firmy.

„Legislativa pomůže vytvořit mezinárodní standard transparentnosti v sektoru těžby přírodních zdrojů,“ prohlásila Jana Mittermaierová, šéfka bruselské pobočky Transparency International. Nová pravidla podle ní občanům v zemích bohatých na ropu, vzácné kovy a jiné nerostné suroviny umožní sledovat obchody uzavírané mezi státem a soukromým sektorem.

Dohoda, kterou musí ještě formálně schválit plenární zasedání Evropského parlamentu a členové Evropské rady, je součástí obsáhlejší unijní směrnice, jež má zjednodušit účetní pravidla pro malé a střední podniky. Nejožehavějším aspektem legislativy však byly miliardy dolarů, které těžařské společnosti platí úřadům v zemích známých vysokou mírou korupce, nepotismu a klientelismu.

Podle dosaženého kompromisu budou muset těžaři hlásit převody na úrovni projektů, což znamená platby za kontrakty, licence, pronájmy, koncese a podobné služby zahraničních vlád. Každý si tak bude moci přes internet zjistit, kolik která společnost odvedla na nájmech, poplatcích za využívání ropovodů či dividendách. Úřady by poté měly zodpovídat za to, jak s vykázanými penězi naložily.

Těžařské společnosti se obávají, že nutnost vedení detailních záznamů o transakcích příliš zvýší administrativní zátěž. Ani jejich interní účetní systémy prý často nepracují na tak podrobné úrovni. Informace o transakcích prý navíc mají povahu obchodního tajemství, takže se o ně firmy nechtějí s nikým dělit.

Dále těžaři upozorňují na to, že zveřejněné podrobnosti o financování jednotlivých projektů by mohly vyvolat nevoli v hostitelských zemích, jelikož by mohly poukázat na rozdíly v cenách v jednotlivých regionech či v rozdělení získaných prostředků mezi centrální vládou a místními úřady. Konflikty by mohly vzniknout také v případech, kdy ložiska zasahují na území více států najednou a každý dostává jinak zaplaceno.

Rozhodnutí amerického regulátora vyvolalo tlak společností, často kotovaných na burzách na obou stranách Atlantiku, aby pravidla v EU byla nastavena stejně, aby se předešlo zbytečným dodatečným nákladům na implementaci. Na tu budou mít společnosti a státy EU dva roky od zveřejnění směrnice, k čemuž by mohlo dojít v září.

(Zdroje: WSJ, ČTK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data