Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU schválila nová protikorupční pravidla pro těžaře. Dohání USA

EU schválila nová protikorupční pravidla pro těžaře. Dohání USA

10.04.2013 12:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Členské státy EU a europoslanci dosáhli předběžné dohody o zpřísnění pravidel podnikání ropných a plynárenských koncernů a důlních společností v zahraničí. V budoucnu by firmy ze sektoru měly detailněji informovat o platbách cizím vládám, což by mělo zvýšit transparentnost a omezit prostor pro korupci.

Dohoda o tvrdší regulaci, kterou ohlásilo irské předsednictví EU, přichází jen několik měsíců po přijetí podobných opatření americkou Komisí pro cenné papíry (SEC). Podle nevládní organizace Transaparency International se pod striktnějším dohledem octne 90 % předních světových těžařských společností.

Vyjednavači Evropského parlamentu a jednotlivých vlád členských států jako práh pro zveřejňování přijali částku 100 tisíc EUR. Ropní giganti jako Royal Dutch Shell či British Petroleum tak budou muset hlásit všechny platby nad tuto hranici, které odvedly vládám a místním úřadům ve všech zemích. Výsledná kompromisní částka je vyšší, než jakou požadovali někteří aktivisté, ale mnohem méně, než kolik chtěly těžební společnosti, které usilovaly o to, aby hranice byla na několika milionech.

Společnosti budou muset zveřejnit také daně ze zisku z projektu, dividendy, odměny a platby na zlepšení infrastruktury v dané zemi. Některé členské státy EU požadovaly výjimku pro projekty v zemích, kde je taková transparentnost ilegální. Nakonec ale převážil postoj Francie a Británie, které trvaly na tom, aby pravidlo o větší transparentnosti platilo všude. Evropská pravidla jdou také dál než americká, jelikož zahrnují nejen společnosti těžící ropu, plyn, uhlí a nerosty, ale také dřevařské firmy.

„Legislativa pomůže vytvořit mezinárodní standard transparentnosti v sektoru těžby přírodních zdrojů,“ prohlásila Jana Mittermaierová, šéfka bruselské pobočky Transparency International. Nová pravidla podle ní občanům v zemích bohatých na ropu, vzácné kovy a jiné nerostné suroviny umožní sledovat obchody uzavírané mezi státem a soukromým sektorem.

Dohoda, kterou musí ještě formálně schválit plenární zasedání Evropského parlamentu a členové Evropské rady, je součástí obsáhlejší unijní směrnice, jež má zjednodušit účetní pravidla pro malé a střední podniky. Nejožehavějším aspektem legislativy však byly miliardy dolarů, které těžařské společnosti platí úřadům v zemích známých vysokou mírou korupce, nepotismu a klientelismu.

Podle dosaženého kompromisu budou muset těžaři hlásit převody na úrovni projektů, což znamená platby za kontrakty, licence, pronájmy, koncese a podobné služby zahraničních vlád. Každý si tak bude moci přes internet zjistit, kolik která společnost odvedla na nájmech, poplatcích za využívání ropovodů či dividendách. Úřady by poté měly zodpovídat za to, jak s vykázanými penězi naložily.

Těžařské společnosti se obávají, že nutnost vedení detailních záznamů o transakcích příliš zvýší administrativní zátěž. Ani jejich interní účetní systémy prý často nepracují na tak podrobné úrovni. Informace o transakcích prý navíc mají povahu obchodního tajemství, takže se o ně firmy nechtějí s nikým dělit.

Dále těžaři upozorňují na to, že zveřejněné podrobnosti o financování jednotlivých projektů by mohly vyvolat nevoli v hostitelských zemích, jelikož by mohly poukázat na rozdíly v cenách v jednotlivých regionech či v rozdělení získaných prostředků mezi centrální vládou a místními úřady. Konflikty by mohly vzniknout také v případech, kdy ložiska zasahují na území více států najednou a každý dostává jinak zaplaceno.

Rozhodnutí amerického regulátora vyvolalo tlak společností, často kotovaných na burzách na obou stranách Atlantiku, aby pravidla v EU byla nastavena stejně, aby se předešlo zbytečným dodatečným nákladům na implementaci. Na tu budou mít společnosti a státy EU dva roky od zveřejnění směrnice, k čemuž by mohlo dojít v září.

(Zdroje: WSJ, ČTK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2025
6:04FX Strategie: Obchodní politika mezi USA a EU v centru pozornosti. ČNB podpoří silnou korunu  
23.06.2025
22:02Trhy rostly navzdory hrozbě Hormuzu  
18:41Vývoj ve světové ekonomice v letošním a příštím roce – inflační a růstová pestrost?
16:35Traders Talk: Írán pod palbou, Wall Street v klidu a proč sledovat dluhopisy
15:50ČEZ, a.s.: Tomáš Pleskač nadále členem představenstva ČEZ
15:11Morgan Stanley: Geopolitické výprodeje bývají krátké, klíčová bude cena ropy
13:27Týdenní výhled: Americký útok na Írán trhy příliš nezasáhl a ČNB sazby nezmění  
13:16Americký útok trhy příliš nerozrušil, ropa jen lehce v plusu  
11:53Tesla v tichosti spustila službu robotaxi pro vyvolené. Musk ale slibuje rychlou expanzi
10:48Ekonomika eurozóny stagnuje, lepší zprávy z Německa
10:10Ropa je po americkém útoku na íránská jaderná zařízení na pětiměsíčním maximu
9:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu ve 1Q 2025
9:01Rozbřesk: Růst cen nemovitostí zrychluje, kdy začne narážet na slabší poptávku?
8:43ČEZ rozhodne o dividendě, Teherán hrozí uzavřením Hormuzu a futures v červeném  
6:01Přísná pravidla pro velké banky. Rozvolnění by mohlo pomoci dluhopisovému trhu
22.06.2025
9:23Víkendář: Pohled Tima Taylora, jak "správně" zdanit kapitálové zisky
21.06.2025
16:21Investor Ken Griffin pro Bloomberg o školství, Miami a Trumpových clech
8:56Víkendář: Co když Čína přesměruje své exporty do Evropy?
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data