Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skončí to vše zavedením paralelních měn?

Skončí to vše zavedením paralelních měn?

12.04.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Situace na finančních trzích je nyní relativně klidná, diskuse o možném rozpadu eurozóny ale pokračuje. Krize na Kypru opět přinesla úvahy o tom, co by se stalo v případě odchodu některé země z měnové unie, ovšem ECB ani vedení eurozóny takovou možnost nepřipouští. Podle našeho názoru to však není optimální strategie, lepším postupem by bylo přechodné zavedení paralelní měny. Klíčem úspěchu je pak jasně stanovený plán opětovného návratu k euru a eliminace krátkodobých improvizací. Jejich škodlivost jasně ukázal vývoj na Kypru.

V zemích jako Řecko a Španělsko se nezaměstnanost nachází vysoko nad úrovní patrnou v Nizozemí, Francii či Německu. Politika utahování je neefektivní a dokonce škodlivá. Vnitřní devalvace přináší tolik negativních důsledků, že převyšují její přínosy. Je jasné, že periferie potřebuje rychlý růst, jinak nebude schopna splácet své dluhy. Devalvace měnového kurzu by zvýšila jejich konkurenceschopnost a snížila deficit běžného účtu. Monetární stimulace by zvýšila zaměstnanost. Růst by snížil tlak na veřejné rozpočty, uvolnil by se prostor pro potřebné strukturální reformy, které by zvýšily dlouhodobou konkurenceschopnost.

Kdyby došlo k definitivnímu odchodu z eurozóny, neslo by to sebou významné náklady. Přechodné opuštění eura by je částečně eliminovalo, muselo by ale proběhnout náhle. Delší vyjednávání a plánování by totiž přineslo masivní odliv kapitálu z dané země. Nicméně velká rychlost, s jakou by euro muselo být opuštěno, přináší obrovské praktické problémy. Běžně se při zavedení nové měny postupuje tím způsobem, že se tento krok ohlásí v pátek večer a zároveň se zavede omezení pohybu kapitálu. Vše je připraveno tak, aby v pondělí již mohly být prováděny obchody v nové měně. Nutné je tedy naprosté utajení, které zabrání spekulacím. Celkově jde tudíž o velmi rizikový proces. A uvedené by také znamenalo, že opuštění eura nelze předem dojednat s ostatními zeměmi eurozóny.

Možným řešením popsaných komplikací je zavedení paralelní měny, která by se ale vztahovala jen k budoucím hodnotám. Hodnoty doposud vytvořené by tedy byly vedeny stále v eurech. Centrální banka by kompenzovala ty, kteří mají závazky v eurech a pohledávky v nové měně (což by byly hlavně banky). Centrální banka by měla stanovený devalvační cíl, inflační efekt nové měny by sledovala spolu s ECB. Paralelní měna by byla stále směnitelná za eura. Podobný postup by zajistil stálou hodnotu eurových aktiv, čímž by byla eliminována možnost úprku kapitálu ze země. Centrální banka dané země by kontrolovala nabídku nové měny standardními nástroji monetární politiky. S ECB a dalšími členskými zeměmi měnové unie by pak musela vytvořit systém užívání paralelní měny a plán jejího opuštění – návratu k euru.

Jak by tento postup vypadal u Řecka? To si prošlo významným snížením mezd a výdajů, stále však dosahuje primárního deficitu a zdaleka není jasné, zda bude schopno splácet své dluhy. Podle našeho modelu by zavedení drachmy a její devalvace v letech 2011 a 2012 znamenalo růst spotřeby soukromého sektoru o - 0,2 %, růst exportů o 7 % a pokles importů o 10 %. Zaměstnanost by výrazněji nerostla, nedošlo by ale k jejímu 6,5% poklesu. Pokud by devalvace dosáhla 30 %, exporty by se zvýšily o 11 %, importy by klesly o 13 %, domácí poptávka by se zvýšila o 5 % a zaměstnanost o 3 %. Nezaměstnanost by se dostala na 19 % a primární deficit by klesl na nulu. Investice by však podle našeho modelu ovlivnila až devalvace ve výši 50 %. V minulosti k devalvacím podobného rozsahu došlo. Příkladem je Španělsko s 20% devalvací k německé marce (1992-1993) či 40% devalvace britské libry v roce 1930.

Uvedené je výtahem z „Euro or Drachma, or Both? A Temporary Parallel Currency Concept“. Autory jsou Wolfgang Richter, Carlos Abadi a Rafael de Arce Borda. 

 
(Zdroj: Economonitor)


Čtěte více:

Die Welt: Euru roste konkurence v podobě digitální měny
12.03.2013 15:25
Euro dostává konkurenci, neočekávanou a svým způsobem ilegální. Tato n...

Váš názor
  • beru fakt, že je ještě apríl
    12.04.2013 9:55

    Diskuse o možném rozpadu eurozóny sice pokračuje, ale zajímá mě, kdy si někdo všimne, že se už EU defacto rozpadá:-)) Mno, jinak jsem si vůbec nevšiml, že by na finančních trzích panoval klid. To je jako vtip, nebo tak něco?:-))
    Jesse
  • Jak by tento postup vypadal u nás ?
    12.04.2013 9:42

    Na tuto otázku odpověděl ministr financí na tajném zasedání Latentního měnového výboru v Praze. Cituji : ,,,Česká republika zavede hned měny tři. První bude česká koruna, to proto, že je nejlepší na světě. Bude to ale pouze měna pro státní úředníky, politiky a spřízněné osoby. O tom kdo je spřízněná osoba rozhoduji já,,,,, Druhá měna se silnou volalitou se bude nazývat NEKARA podle autorů projektu Nečase, Kalouska a Rátha. Bude to měna pro plebs (svobodné, ale bezprávné obyvatelstvo) Hodnotu kurzu budeme určovat my každé ráno po kávě. Třetí měna se bude nazývat DOLEUKA (dolar,euro,koruna) To bude měna ve které budeme držet svoje peníze,,, dodal. Bude platit vždy jako aktuálně nejsilnější měna, aktuální kurz se bude odvíjet od toho, která měna bude právě v aktuální den nejsilnější. Tím odstraníme případné turbulence. České národní banky budou tři. Odstraníme tím nezaměstnanost,,, dodal na závěr.
    oradapoisson
Aktuální komentáře
20.09.2024
13:24Perly týdne: Tlaky na ceny aut, dluhopisy nechtějí agresivní pokles sazeb
12:49Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu
12:24Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
12:19Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
12:17Volby online: Česko volí krajské zastupitele a část Senátu
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba