Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus v Německu chladne - index ZEW klesá překvapivě hodně

Optimismus v Německu chladne - index ZEW klesá překvapivě hodně

16.04.2013 11:16, aktualizováno: 16.4. 11:47
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index ekonomické nálady publikovaný institutem ZEW v dubnu klesá na 36,3 bodu. Zatímco v březnu došlo k mírnému zlepšení na 48,5 bodu, ukazujících na slušný optimismus co se týče výhledu pro dalších 6 měsíců, duben přináší jeho ochlazení. Trh podle konsensu počítal s poklesem indexu na 41 bodů. Dubnové číslo je stále hodně nad nulou, což znamená, že většina respondentů čeká zlepšení. Zároveň se nachází i nad dlouhodobým průměrem, vysoké hodnoty z minulých dvou měsíců však už neopakuje. Výrazněji, než se čekalo, se zhoršilo také hodnocení současných podmínek - tento index klesá na 9,2 z březnových 13,6 bodu.

Průzkum ZEW sleduje názory německých finančních expertů. Od minulého průzkumu přišla řada nepříznivých informacích nejen z Německa, ovlivňujících představy o dalším oživení ekonomiky. To se v průzkumu odrazilo, očekávání pro Německo jsou přitom relativně dobrá ve srovnání se zbytkem eurozóny. Pro eurozónu je příslušný index také stále v plusu, ale snížil se na 24,9 bodu. Ve Francii a Itálii pak respondenti čekají zhoršení - indexy pro tyto země jsou na -5,5, respektive -2,5 bodu. Naopak silný optimismus i v dubnu přetrval v názoru na USA a Japonsko (indexy 42,5 a 44,4 bodu), špatná americká data jsou tak zřejmě považována pouze za krátkodobé zhoršení.

Co se týče krátkodobých úrokových sazeb, velká většina dotazovaných počítá s jejich stabilitou v eurozóně, USA i Japonsku. Ve zmíněných ekonomických oblastech pak mírně převládá názor, že pravděpodobnější je růst sazeb než jejich pokles. Zhoršení názoru na eurozónu se promítá do převažujících očekávání, že dolar bude k euru posilovat; toto přesvědčení je silnější než bylo v minulém měsíci. Naopak libra, švýcarský frank, a především jen by měly k euru ztrácet.

Akciím v dubnu Němci dál věří, a to ještě více než minule. U hlavních světových indexů výrazně převládá očekávání růstu, slabší je to jen v případě francouzského a italského trhu. Preferovanými sektory jsou stavebnictví, IT, maloobchod, služby a tituly z chemického a farmaceutického sektoru. Naopak očekávání poklesu převládá u bank, pojišťoven a automobilek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2026
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
20:00USA - Zápis z jednání FOMC