Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetické štítky: Ani zmírnění podmínek úlevu vlastníkům domů nepřinese

Energetické štítky: Ani zmírnění podmínek úlevu vlastníkům domů nepřinese

23.04.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

Povinnost zajistit zpracování průkazu energetické náročnosti budovy, tj. dokumentu, který obsahuje informace o množství energie nutné pro pokrytí potřeb spojených s užíváním budovy (tzn. vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení), stíhá

-  stavebníka, vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek při výstavbě nových budov nebo při větších změnách dokončených budov,

-  vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek při prodeji nebo pronájmu budovy,

-  vlastníka bytové jednotky při prodeji nebo pronájmu bytové jednotky.

Průkaz energetické náročnosti budovy však není vyžadován u budov s plochou menší než 50 m2, u budov užívaných jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely, u staveb pro rodinnou rekreaci, u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok.

Povinnost zajistit zpracování průkazu energetické náročnosti budovy však zákon u některých budov odkládá, a to jednak v závislosti na jejich velikosti a využití a dále s ohledem na zamýšlenou dispozici s nimi. Do této skupiny spadá mimo jiné povinnost předložit průkaz potenciálnímu nájemci při pronájmu bytové jednotky, resp. ucelené části budovy, která začne pro vlastníky jednotek platit teprve k 1. 1. 2016.

Vlastník bytové jednotky může za určitých podmínek průkaz nahradit předložením vyúčtování dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé 3 roky.

Průkazem to nekončí

Obstaráním průkazu ale povinnosti pro vlastníky bytů a domů nekončí. Při výstavbě nových budov nebo při větších změnách dokončených budov je třeba oznámit ministerstvu průmyslu a obchodu zpracování průkazu, u budovy užívané orgánem veřejné moci je nutné umístit průkaz v budově (přesně „na plochu vnější stěny budovy bezprostředně vedle veřejného vchodu do budovy nebo plochu svislé stěny ve vstupním prostoru uvnitř budovy navazující na tento vchod“) a v neposlední řadě je třeba předkládat na vyžádání průkazy ministerstvu nebo Státní energetické inspekci.

Další povinnosti následují při prodeji nebo pronájmu. V těchto případech je třeba předložit průkaz nebo jeho ověřenou kopii před uzavřením kupní či nájemní smlouvy možnému kupujícímu či nájemci a předat jim průkaz nebo jeho ověřenou kopii nejpozději při podpisu kupní či nájemní smlouvy. Stejně tak je podle novely nutné zveřejnit údaje obsažené v průkazu v informačních a reklamních materiálech.

Vlastníku budovy či jednotky, který nesplní povinnost zajistit zpracování průkazu a dále předložit či předat průkaz kupujícímu či nájemci, hrozí uložení sankce - pokuty, která může dosahovat až 200 000 Kč. Výstavba, prodej či pronájem domu či bytové jednotky bez průkazu energetické náročnosti se tak může jejich vlastníkům znatelně prodražit. Jste-li energetickým specialistou, hrozí Vám za zpracování neobjektivního, nepravdivého a neúplného průkazu pokuta až do výše 5 000 000 Kč.

Nejen pokutou může být ale „potrestán“ vlastník budovy. Přes avizované přísliby ministerstva o zmírnění dopadů novely zákona o hospodaření energií na vlastníky zejména rodinných domků, a to například nahrazením povinnosti zajistit zpracování průkazu předložením vyúčtování za energie za předešlé roky, je třeba mít na paměti, že dle platné právní úpravy má kupující budovy či jednotky na předložení a předání průkazu energetické náročnosti budovy nárok.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC