Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Není mzda jako mzda: CEO velkých firem si vydělávají různě

Není mzda jako mzda: CEO velkých firem si vydělávají různě

25.04.2013 17:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Základní plat výkonného ředitele softwarového gigantu Oracle Larry Ellisona i jeho kolegy z hodináře Fossil Kosty Kartsotise činí jeden dolar. Zakladatel Oraclu Ellison si však v loňském roce díky odměnám, opcím na akcie a dalším bonusům přišel na 96,2 mil. USD, víc než kdokoli z ostatních šéfů firem z indexu S&P 500. Kartsotis si ve stejném období nevydělal navíc ani cent.

Symbolicky nízké platy jsou ve velkých korporacích spíš vzácností a množí se hlavně v hubených časech. Ještě řidším jevem jsou nulové prémie a další formy dodatečné odměny. Pokud se top manažer podřídí extrémně asketické variantě a vzdá se mzdy i bonusů, může vydělat jedině na vyplacených dividendách a růstu ceny akcií, pokud nějaké vlastní. Některým investorům se zamlouvá právě tato forma motivace.

„Vyhledáváme manažerské týmy, které vlastní hodně akcií. Chceme, aby šly bok po boku investorů,“ tvrdí Kenneth Stuzin, manažer fondů ve společnosti Brown Advisory, která spravuje aktiva za 36 mld. USD.

S jednodolarovým platem začal Lee Iacocca v roce 1978, když převzal vedení krachující automobilky Chrysler a chtěl přitáhnout pozornost k záchranné snaze. Od té doby se tato praxe příliš nerozšířila. Výkonní ředitelé společností z S&P 500 si loni bez prémií, opcí na akcie či důchodových benefitů v průměru přišli na 1,09 mil. USD, což představuje 1,9% růst oproti roku 2011.

Nejvyšší základní mzdou se může pochlubit šéf mediálního impéria News Corp. Rupert Murdoch, který si loni odnesl 8,1 mil. USD. Na druhém místě skončil se čtyřmilionovou základní kompenzací Steve Wynn, CEO gamblerského království Wynn Resorts.

Počet výkonných ředitelů se základním platem jeden dolar a nižším se v průběhu uplynulých let držel na zhruba stejné úrovni. Někteří, jako třeba Jerry Yang z Yahoo, jednodolarové řady opouští, zatímco jiní, například Meg Whitmanová z Hewlett-Packard či Richard Hayne v čele konfekčního řetězce Urban Outfitters, se přidávají.

Hayne, který stál u zrodu Urban Outfitters, byl loni v lednu po pěti letech mimo společnost znovu najat, aby ji postavil na nohy. Jelikož vlastní 20 % akcií, jejich 30% posílení od jeho nástupu mu malý plat bohatě vynahradilo. Tržní kapitalizace společnosti se blíží k 6 mld. USD.

Podle profesora Davida Larckera ze Stanford Graduate School of Business nastavením platů představenstvo vysílá signál akcionářům, přičemž výkonný ředitel v jeho formulaci může hrát velkou roli. Odměny jsou vyšší měrou svázány s finanční výkonností společností v případě jejich úpadku a potřeby zvratu. Zakladatelé s velkými balíky akcií zase mohou tvrdit, že už jsou bohatí dost. Jeden z otců Googlu Larry Page, jehož majetek se pohybuje v řádech desítek miliard dolarů, si v letech 2011 a 2012 jako CEO vydělal dva dolary a ani cent navíc. Vysoké bonusy pro Ellisona odráží kulturu Oraclu: jde se tvrdě za výkony, které jsou však pohádkově odměňovány, tvrdí Larcker.

Také Whitmanová, která se s pomocí hromadného propouštění snaží zastavit propad zisku HP, si krom jednoho dolaru základního platu loni přišla na slušné peníze, i když zdaleka ne takové co Ellison. Vydělala 7 mil. USD na získaných akciích, 6,4 mil. USD na opcích a 1,7 mil. USD na dalších prémiích. Od jejího nástupu akcie HP klesly o víc než 10 %.

Skromnou mzdu 100 tisíc USD si vyplácí výkonný ředitel a předseda představenstva Berkshire Hathaway Warren Buffett, jeden z nejbohatších lidí na planetě, či jeho protějšek ze serveru Amazon Jeffrey Bezos, který loni dostal 81 tisíc USD. Žádné další bonusy oba manažeři neobdrželi.

Vzorem askeze je zmiňovaný Kartsotis, který do texaského výrobce módních hodinek Fossil investoval své peníze téměř od začátku a nyní vlastní 11% podíl. Za nulový plat pracuje od roku 2008, přičemž společnost nevyplácí dividendy. Za posledních pět let její akcie posílily o 170 %. Od roku 2002 se jí tržby zvýšily na čtyřnásobek.

(Zdroje: YahooFinance, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y