Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kvůli návrhu EK může přijít ČR o investice za desítky miliard korun

Kvůli návrhu EK může přijít ČR o investice za desítky miliard korun

03.05.2013 15:24
Autor: ČTK

Česko může kvůli změnám připravovaným v Bruselu v pravidlech státní podpory přijít o investice v řádu desítek miliard korun. Evropští komisaři ve čtvrtek poprvé diskutovali o návrzích, které pro programové období 2014 až 2020 počítají s výrazným omezením státní podpory pro velké podniky. Ty přitom tvoří naprostou většinou příjemců investičních pobídek. 

Záměr EK vzbudil první vlnu nevole v polovině loňského roku. Velké podniky jsou teď rozčarované z toho, že EK během konzultací k předpisu nevzala v potaz jejich námitky a obavy a ponechala návrh v původní podobě. Komise bude změnu pravidel schvalovat 5. června. 

Společnosti se obávají hlavně ztráty konkurenceschopnosti a snížení atraktivity Česka i EU pro zahraničí investory. Plánovaná změna pravidel kvůli nové administrativní zátěži výrazně omezuje možnost firem nad 250 zaměstnanců získávat investiční pobídky. 

Česko by tak nebylo schopno nabídnout investorům atraktivní podmínky v oblasti veřejné podpory. "Hlavními konkurenčními zeměmi pro ČR jsou zejména země V4, ve kterých z důvodu nižšího HDP ve vybraných regionech zůstává míra veřejné podpory v rozmezí 25 až 50 procent," uvedla mluvčí agentury CzechInvest Adéla Tomíčková. 

"Investiční pobídky pomohly vytvořit desítky tisíc nových pracovních míst. Průmysl prochází obtížným obdobím, jakékoli překážky omezující tvorbu nových pracovních míst jsou pro český průmysl nepřijatelné," řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. 

Plán EK počítá od příštího roku se snížením veřejné podpory pro velké firmy ze současných 40 na 25 procent. Komise své návrhy vysvětluje nižšími dopady na hospodářský rozvoj než v případě malých a středních podniků. Jako další důvod omezení podpory zmiňuje tzv. relokaci, tedy to, že velké podniky po ukončení podpory odcházejí do jiného regionu. 

Podle manažerky vládních programů IBM Mileny Jabůrkové nová pravidla ještě vice zhorší podmínky, s nimiž se investoři musejí vypořádat, jako je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, zvyšující se náklady i rostoucí byrokracie. "Řada firem tak bude v případě schválení pravidel zvažovat další investice nejen v ČR, ale i v celé EU. Celý svět pořádá hon na investice, jen EU se jich chce dobrovolně zbavit," uvedla Jabůrková. 

K návrhu EK se staví negativně i Škoda Auto. "Evropa mluví o potřebě reindustrializace, ale řada aktuálních návrhů průmysl spíše škrtí a poškozuje. Změna pravidel regionální podpory je dobrý příklad. Vždyť vytvořením jednoho nového místa ve velké firmě, jako je Škoda, vznikne jedno až tři další v dodavatelském řetězci. Dobrá podpora velkých firem pomáhá rozvoji malých a středních podniků," dodal ředitel pro vnější vztahy Škody Auto Michal Kadera. 

Podle nedávného průzkumu státní agentury CzechInvest by více než polovina investorů po snížení investičních pobídek nerealizovala své projekty v České republice. Česko přilákalo v letech 2007 až 2012 investice ve výši 270 miliard korun. Investoři vytvořili přes 73.000 pracovních míst, 92 procent těchto investic realizovaly a pracovní místa vytvořily právě velké firmy.


Váš názor
  • 4 milióny? Počítám dobře?
    03.05.2013 15:37

    270 miliard korun děleno (73 tisíc krát 0,92) vychází 4 milióny korun na vytvoření jednoho pracovního místa. Safra, dejte mi 4M a taky někoho zaměstnám. Že by ten Marx měl pravdu? Velkokapitál sobě.
    Aleš Müller
Aktuální komentáře
08.04.2020
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  
9:35Petr Dufek: Poslední měsíc silného maloobchodu
9:29Optimismus nabírá na síle a táhne akcie dál vzhůru  
9:15Mouka, rýže, rukavice do domácnosti. Statistici mají první čísla o nákupech z konce února
9:06Rozbřesk: To nejzajímavější z české ekonomiky teprve přijde
8:45Evropským burzám se díky nadějím na virovou stabilizaci rýsuje zelený začátek dne  
8:30Liberty One Methanol LLC - Dočasné přerušení výstavby závodu na výrobu metanolu
8:20Japonsko povzbudí ekonomiku zasaženou koronavirem 108 biliony jenů
5:45Americké miliardové balíčky: Kdo je získá?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC