Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína odsoudila provozovatelku nelegální banky k trestu smrti

Čína odsoudila provozovatelku nelegální banky k trestu smrti

20.05.2013 12:31
Autor: ČTK

Úřady v jižní Číně odsoudily k trestu smrti podnikatelku obviněnou z klamání investorů. Její odsouzení je součástí snah vlády zpřísnit kontrolu nad neoficiálním financováním, které široce využívají místní soukromí podnikatelé. Uvedla to agentura AP. Podnikatelka Lin Chaj-jen byla podle lidového soudu ve Wen-čou uznána vinnou z "nelegálního získávání finančních zdrojů". 

Podnikatelce se podařilo vybrat od investorů 640 milionů jüanů (2,1 miliardy Kč) díky slibům vysoké návratnosti a nízkému riziku. Systém se zhroutil v říjnu 2011 a investoři přišli celkem o 428 milionů jüanů. 

Čínští podnikatelé vytvářejí nová pracovní místa, avšak často nemohou získat úvěr od státních bank. V zemi proto vzkvétá nelegální poskytování úvěrů. Čínská centrální banka a analytici odhadují, že hodnota trhu s nelegálními úvěry se pohybuje od dvou do čtyř bilionů jüanů, což odpovídá zhruba sedmi procentům všech poskytnutých bankovních úvěrů. 

Vláda už slíbila podnikatelům více úvěrů. Pilotní projekt, který má umožnit za přísného dohledu poskytování úvěrů soukromým podnikatelům, představila loni právě ve Wen-čou, které je centrem soukromého podnikání. Podle podnikatelů je však obtížné získat úvěr, protože ekonomické podmínky se zhoršily a banky nejsou ochotné půjčovat. 

Loni byla odsouzena k trestu smrti ze stejného důvodu jiná podnikatelka z Wen-čou. Její trest však byl zrušen po bouřlivých protestech na internetu. Úřady jí pak trest změnily na vězení. Podle policie úřady poslaly kvůli poskytování nelegálních úvěrů od roku 2011 do vězení na nejméně pět let 1449 lidí. 

Právní experti upozorňují, že půjčky mezi jednotlivci v Číně jsou legální. Vláda však nedokázala určit, komu je umožněno poskytovat úvěry a půjčovat si. "Rozdíly mezi nelegálním získáváním peněz a soukromým půjčováním zůstávají stále nejasné," upozornila již v únoru skupina Du Hua Foundation, která se zaměřuje na čínský právní systém. 

Lin začala získávat peníze od přátel, příbuzných a spolupracovníků v roce 2007. Podle sdělení soudu investorům řekla, že peníze půjdou do akcií a bankovních vkladů, místo toho je však použila na spekulace na akciovém trhu. Přestože jí narůstaly ztráty, peníze nadále vybírala až do doby, než se celý systém zhroutil. 

Rozsudek ještě musí být potvrzen. Všechny tresty smrti v Číně se automaticky posílají k odvolání nejvyššímu soudu. 

V letech 2011 a 2012 ve městech v centrální části země a podél jihovýchodního pobřeží, tedy v oblastech s velkou koncentrací drobných soukromých podnikatelů, vypukla řada protestů. Důvodem byl pokles globálního obchodu, který vyvolal řadu bankrotů. Učitelé ve školách, důchodci a další lidé, kteří půjčili podnikatelům, požadovali po úřadech, aby jim jejich půjčené peníze vrátily.


Váš názor
 • prosím čínské soudruhy
  20.05.2013 13:33

  aby k nám okamžitě vtrhli a udělali stejný pořádek:-))
  Jesse
 • Čínské právo...
  20.05.2013 13:27

  na české brokery!!:)
  Antonio
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.