Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asii trápí drahý plyn. Roste tlak na spolupráci odběratelů

Asii trápí drahý plyn. Roste tlak na spolupráci odběratelů

11.06.2013 17:01
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Trh se zemním plynem v rychle se rozvíjejících asijských ekonomikách, na který hodlají expandovat těžaři amerických břidlic či ruský plynárenský gigant Gazprom, by se mohl dočkat změn, které by mu mohly ubrat na atraktivitě. Vlády v regionu jsou krajně znepokojeny vysokými cenami klíčové energetické suroviny a zkoumají možnosti společné regulace trhu s dodávkami zkapalněného plynu (LNG). Většinu producentů, ať už z USA, Kataru či Ruska, to však podle analytiků od přeorientování se z evropských trhů na Asii odrazovat nebude.

Výzvu k jednotné regulaci energetického trhu a koordinaci nákupů včera na konferenci Oil&Gas Asia 2013 vydal malajský premiér Nadžíb Razak, podle něhož se jižní a jihovýchodní Asie potýká s „radikálními změnami v sektoru ropy a plynu.“

Mezi státy regionu jde o vůbec první podobný návrh, dříve či později k němu ale dojít muselo. Za několik uplynulých let se země jako Indie, Thajsko, Jižní Korea či Čína staly významnými spotřebiteli a importéry LNG. Za dodávky přitom musí platit o dost větší sumy než evropské státy. Snaha o spojení sil a získání výhodnějších podmínek je proto logická.

Podle ruského Fondu národní energetické bezpečnosti se podíl plynu v energetickém mixu asijsko-pacifického regionu pohybuje kolem 11 %, nicméně poptávka rychle roste. Energetické centrum ruského výzkumného střediska Skolkovo odhaduje, že objem globálně zobchodovaného LNG od roku 2000 vzrostl o 156 % na 236 mil. tun (330 mld. m3) ročně. Podíl Asie mezitím vzrostl ze 40 % na 80 %. Ruští těžaři počítají s tím, že do roku 2020 se asijská poptávka po LNG zdvojnásobí.

Ještě před několika lety bylo hlavním cílem asijských států najít dodavatele. Od té doby se situace změnila. Růst spotřeby v Číně a havárie jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011 plynu jako alternativnímu palivu výrazně pomohly a přispěly k růstu cen. Průměrná cena LNG v Japonsku tak začátkem roku dosahovala 1,5-2násobek evropských kotací a vyšplhala až k 570 USD za 1000 m3 suroviny. Významní producenti zkapalněného plynu v reakci přesměrovali dodávky z Evropy do Asie, což pomohlo Gazpromu, který zásobuje evropské zákazníky přes plynovody. Ruské potrubí ale nedosahuje ke všem potenciálním zájemcům, a tak se zásobníky ve Velké Británii na několik nejkrizovějších dní octly zcela prázdné.

Gazprom nyní do Asie dodává 10 mil. tun LNG ročně z ložiska Sachalin-2. Východní trhy pro něj v budoucnu budou mít stále větší význam, o čemž svědčí plány na výstavbu dalšího zkapalňovacího provozu ve Vladivostoku. Na Asii při své expanzi mimo Rusko spoléhá i soukromý těžař Novatek a státní ropný moloch Rosněfť, kteří se už delší dobu snaží zlomit monopol Gazpromu na vývoz plynu, což se jim s největší pravděpodobností podaří.

Rosněfť se spojila s americkým koncernem Exxon Mobil a zvažuje vybudování exportního terminálu za 15 mld. USD – buď na Sachalinu, či v Chabarovském kraji. Novatek plánuje ve spolupráci s francouzským koncernem Total těžit a vyvážet plyn z poloostrova Jamal (16,5 mil. tun ročně). Jejich společný podnik s názvem Jamal LNG vedl rozhovory s pěti evropskými odběrateli. Nyní se zdá, že dá přednost perspektivnějším asijským trhům, zejména Číně, Jižní Koreji a Japonsku. První dodávky by měly začít proudit v roce 2016.

Krom Ruska si na asijské zákazníky dělají zálusk těžaři ve Spojených státech a Austrálii. Americké úřady vydaly stavební povolení pro několik exportních terminálů na zkapalňování plynu a další se staví v Kanadě. Větší a rozmanitější nabídka by měla asijským státům postupem času dát při vyjednávání větší páky. Japonsko se takto snaží získat nejlepší nabídku při paralelních rozhovorech s Gazpromem, Rosněftí a Novatekem. Šance na větší sjednocení a koordinaci nákupů u zemí typu Japonska, Číny a Jižní Korey je však kvůli vzájemným politickým sporům velmi malá. Ostatně i Evropa, která by ke koordinaci teoreticky měla mít větší motivaci a méně překážek, má v otázkách plynu k jednotě ještě daleko.

(Zdroje: Kommersant, Bloomberg, RIA Novosti)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data