Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Friedman (UBS): Napodobitelští kapitalisté

Friedman (UBS): Napodobitelští kapitalisté

14.06.2013 18:49

Závidět Číně je až příliš snadné. Při současných tempech růstu zvětší čínská ekonomika za pouhých devět let svůj objem na dvojnásobek a podle odhadů se přitom 100 milionů lidí dostane nad hranici chudoby.

Porovnejme to s velkými ekonomikami západního světa. HDP eurozóny se dál potácí pod úrovní roku 2008 a Spojené státy se naposledy těšily růstu na čínský způsob v roce 1984, kdy stál benzin 1,10 dolaru za galon (3,8 litru) a z výrobní linky v Kalifornii sjel první Apple Macintosh.

Vzhledem k chudokrevnému výkonu Západu v posledních letech těžko někoho překvapí, že se závist vůči hospodářské dynamice Číny projevila i v oficiální politice. Mezi nedávné příklady patří přímé tržní intervence (například americká snaha pozvednout domácí automobilový průmysl prostřednictvím programu „šrotovného“) nebo snaha britské vlády opětovně rozproudit domácí trh nemovitostí garancemi na hypotéky v rámci plánu „Help to Buy“.

Dokonce ani dosud nezávislé centrální banky se nevyhnuly tomuto plíživému posunu ke státem podporovanému kapitalismu. Americký Federální rezervní systém je jemně pobízen k tomu, aby nakoupil 90 % ročních čistých emisí amerických vládních dluhopisů, a v podstatě tak financoval americký fiskální deficit a prostřednictvím výsledných záporných reálných úrokových sazeb se postaral o to, aby podniky a jednotlivci, kteří nechtějí utrácet, nýbrž spořit, k tomu ztratili potřebnou kupní sílu.

Západní země se paradoxně posouvají k etatismu právě ve chvíli, kdy Čína zjevně směřuje opačným směrem – viz její nedávné kroky k liberalizaci finanční soustavy. Za pouhých deset let se podíl státem řízených bankovních úvěrů v Číně snížil z 92% celkové tvorby nových úvěrů na necelou polovinu.

Napodobitelský kapitalismus se však neobejde bez rizika; vlastně je nepravděpodobné, že při něm někdo nakonec nepřijde k úrazu. Snaze Západu napodobit Čínu brání jeho neschopnost navodit podmínky čínského růstu, jako je mobilizace pracovních sil, i jeho neochota zavádět opatření typu politiky jednoho dítěte. Koketování Západu se státním kapitalismem tak bude mít s větší pravděpodobností za následek špatnou alokaci kapitálu – něco na způsob ocelářského průmyslu s obrovským převisem nabídky, avšak bez hvězdného hospodářského výkonu státní ekonomiky.

Na druhé straně má také plíživý čínský posun k tržněji orientované formě kapitalismu potenciální nástrahy. Stačí se podívat na nedávné čínské problémy s takzvanými produkty řízení bohatství (WMP), abychom získali důkazy, že bez dostatečně silných regulačních institucí mohou reformní záměry působit problémy.

WMP se běžně nabízely jednotlivcům jako alternativa ke vkladovým účtům. Vložené prostředky se však poté investovaly do riskantnějších aktiv, která zahrnovala také „úvěry na dobré slovo“ společnostem, jako byly developerské firmy. Počet těchto úvěrů vzrostl v roce 2012 o 40 %, což na čínských oficiálních místech vyvolalo vážné obavy, že by se z WMP mohly stát příští finanční „WMD“ (zbraně hromadného ničení), protože banky měly silný motiv činit při poskytování úvěrů neekonomická rozhodnutí.

Následná státem řízená regulace WMP zbrzdila tvorbu úvěrů a vyvolala propad čínských akciových trhů. Nakonec by však tato opatření měla umožnit čínské šedé bankovní soustavě, aby pokračovala v růstu lépe řiditelným tempem a trvaleji udržitelným způsobem.

Existuje riziko, že vzhledem k absenci růstu na Západě se bude tamním vládám jevit hospodářská transformace směrem k čínskému modelu jako naléhavější. Západní ekonomický model však zajistil bezprecedentní životní úroveň. Tento úspěch by se neměl kvůli jedné krizi zlehčovat, jakkoliv je tato krize vleklá, a ekonomický model, který vytvořil dnešní životní úroveň, by se neměl bez pečlivého uvážení zavrhovat.

Naproti tomu rychlý růst Číny by neměl zastřít potřebu ekonomických změn v této zemi. Podle Mezinárodního měnového fondu překročí Čína někdy v letech 2020 až 2025 „Lewisův bod zvratu“ – ekonomové tak označují stav, kdy se obrovská nabídka levné pracovní síly v dané zemi vyčerpá a faktory jako mobilizace pracovních sil začnou přispívat k růstu stále menší měrou. Vzhledem k tomu, že výhody spojené s demografickým složením a objemem zdrojů začnou v nadcházejících letech slábnout, budou se důsledky špatné alokace kapitálu, které jsou v modelu státem řízené ekonomiky zákonité, dostávat stále více do popředí.

Jak ukazuje nedávná zkušenost Číny s WMP, hospodářské změny mohou obnažit staré problémy a vytvořit nové. Čínská transformace ze státem řízené v tržní ekonomiku tak paradoxně může vyžadovat naprosto největší míru plánování.

Alexander Friedman je globálním hlavním investičním ředitelem ve společnosti UBS Wealth Management.

Copyright: Project Syndicate, 2013.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek
12:50Aktiva Wirecardu vzbuzují zájem, říká insolvenční správce
10:54Německá ekonomika se zotavuje, nezaměstnanost rostla méně, než se čekalo
10:43Nunes: Iluze o elektromobilech
10:42O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G
10:18Dopoledne je pro akcie smíšené. Čísla o ekonomice lepší než o nákaze  
9:42ČEZ Energo plně ovládla firma ČEZ, koupila podíl od Tedomu
9:32ČEZ, a. s. - ČEZ ESCO získala zbylý podíl 49,9 procenta v ČEZ Energo
9:18Rozbřesk: Evropské vlády mluví o “New deal”, realita je však zcela jiná
9:00ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:56Airbus kvůli koronavirové krizi zruší 15.000 pracovních míst
8:48Valná hromada Philip Morris ČR schválila dividendu 1560 korun na akcii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m